Sicilia (Sicílie)

Největší ostrov ve Středozemním moři je zároveň stejnojmenným regionem Itálie. Sicílie je od italské pevniny, konkrétně Kalábrie, oddělena asi čtyři kilometry širokou Messinskou úžinou (Stretto di Messina). Hlavní dominantu ostrova tvoří nejvyšší evropský vulkán - Etna, se svými 3329 metry. Sicílie má přibližně trojúhelníkový tvar, na severní straně se nacházejí pohoří Madonie, Nebrodi a Peloritani, a jsou pokračováním pevninských Apenin. Směrem k jihu se hory snižují. K Sicílii neodmyslitelně patří sopečné Liparské ostrovy (Isole Lipari - Eolie), Egadské (Isole Egadi) a Pelagické souostroví (Isole Pelagie).

Na území Sicílie se nacházejí významná archeologická naleziště. Dodnes si ostrov dochoval jedinečnou kulturu, hudbu, literaturu a gastronomii, odlišnou od italské pevniny. Patrný je také vliv řecké, římské, arabské, normanské či španělské kultury, především v architektuře. Hlavní město, Palermo má rozsáhlé historické jádro a přístav. Jen v několik kilometrů vzdáleném Monreale najdeme impozantní normanskou katedrálu.

Významnými městy na východě jsou Catania a Siracusa. Obě jmenovaná mají také mnoho zajímavých míst k vidění, v Siracuse bylo centrum města postaveno na ostrově. Na jihu najdeme město Agrigento, v jeho blízkosti se nachází významná archeologická oblast - Údolí chrámů (Valle dei Tempi). V srdci ostrova leží Piazza Armerina a její římská vila s dobře dochovanými mozaikami.

Na dlouhém sicilském pobřeží se nachází mnoho přímořských letovisek, neznámnější z nich jsou Letojanni, Giardini Naxos, Cefalù či San Vito lo Capo. Jedním z nejnavštěvovanějších je Taormina, nedaleko Etny.

↓ Místní produkty, kuchyně, vína

 

reklama
Dovolená v Itálii

Místa v průvodci

Vše Města Památky Ostrovy Přímořská letoviska

Místní produkty, kuchyně, vína

Sicílie je významným producentem citrusových plodů a výrobků z nich. Z místních citrónů, pomerančů a mandarinek se dělají džusy, zmrzliny či granity. Na jihozápadě, v okolí Sciacca se vyrábí keramika. Trapani proslavila ruční výroba koberců. V okolí Etny zase můžeme najít výrobky z lávy.

V oblasti Alcamo se pěstují melouny - Meloni d’Alcamo. Typický je červený česnek Aglio rosso di Nubia. Na Sicílii se dále daří broskvím, pistáciím a jasmínu. Na západě ostrova u Trapani se těží mořská sůl v tzv. Saline.

Na Sicílii se připravují tradiční jídla jako Arancini - smažené koule z rýže, masa a zeleniny, Caponata - lilky se zeleninou a omáčkou, nebo Pasta alla Norma - těstoviny s lilky a rajčatovou omáčkou. V gastronomii vedle mořských ryb a zeleninových pokrmů vynikají cukrářské výrobky, především z mandlí a fíků. Typická je čokoláda Cioccolata Modicana (název podle města Modica). Ze sýrů je nejznámější Caciocavallo, dále zde najdeme ovčí sýry jako Pecorino Siciliano.

Díky teplému podnebí se na Sicílii vypěstuje a vyrobí velké množství vína. Mezi nejvýznamnější patří vína Marsala, Etna, Monreale, Malvasia delle Lipari či Nero d´Avola.

reklama
Dovolená v Itálii

Fotogalerie

Praktické informace

Orientační vzdálenosti

Palermo
Praha:2194 km
Brno:2117 km
Bratislava:2056 km

Statistika

Počet obyvatel:
5 055 838
Rozloha:
25 832 km2
Hustota osídlení:
196 ob./km2
Hl. město:
Palermo
Počet provincií:
9
Počet obcí:
390

Provincie v regionu

  • Agrigento (AG)
  • Caltanissetta (CL)
  • Enna (EN)
  • Messina (ME)
  • Palermo (PA)
  • Ragusa (RG)
  • Siracusa (SR)
  • Trapani (TP)

Okolní regiony

reklama

Kam dál?

reklama