Italské sýry

Italské sýry jsou velmi rozmanité a bohaté na chuť i vůni. Každý region Itálie má své typické sýry, které se liší podle druhu mléka, způsobu výroby, doby zrání a případných přísad. Itálie má více než 300 druhů sýrů s chráněným označením původu, což zaručuje jejich kvalitu a autentičnost. Itálie je také třetím největším výrobcem sýra v Evropě, za Francií a Německem.

Klasifikační systém sýrů v Itálii je založen na ochraně původu a kvality sýrů podle evropských norem. Tato označení zaručují, že sýry pocházejí z určité oblasti, jsou vyráběny podle tradičních receptur a metod a mají typickou chuť a vlastnosti.
DO - Denominazione di Origine (označení původu)
DOP - Denominazione di Origine Protetta (chráněné označení původu)
DPR - Decreto del Presidente della Repubblica (prezidentský dekret)
DPCM - Decreto del Presidente del Consiglio (ministerská vyhláška)

  • Burro - máslo
  • Caseificio [kásejfičo] - prodejna sýrů
  • Duro - tvrdý
  • Formaggio [formá-džo] - sýr
  • Grattugiato [gratudžáto] - strouhaný
  • Latte - mléko
  • Morbido - měkký
  • Tagliare [taljáre] - krájet

Mozzarella

Mozzarella je měkký sýr z buvolího (Mozzarella Buffala) nebo kravského mléka, který se vyrábí především v jižní Itálii v oblastech Kampánie, Apulie a Basilicata. Je to oblíbený sýr na pizzu, salát caprese (k rajčatům a bazalce). Mozzarella má jemnou chuť, vláknitou strukturu a vysoký obsah vody. Zraje jen několik dní a je nejlepší čerstvá.

Parmigiano Reggiano

Česky parmezán, je tvrdý sýr z kravského mléka, který se vyrábí v severní Itálii v okolí měst Parma, Reggio nell´Emilia, Modena, Bologna a Mantova. Je to jeden z nejstarších a nejproslulejších sýrů na světě, který se používá jako stolní sýr, nebo jako dochucovadlo do omáček, polévek, těstovin a rizota. Parmigiano Reggiano má pikantní chuť a mléčné aroma. Zraje minimálně 12 měsíců, ale může zrát i několik let.

Grana Padano

Grana Padano je tvrdý sýr z kravského mléka, který pochází z údolí řeky Pád v severní Itálii. Je podobný jako Parmigiano Reggiano, ale jsou méně přísná pravidla pro jeho výrobu. Grana Padano se vyrábí z nepasterizovaného polotučného mléka, poté se zraje minimálně devět měsíců. Název Grana odkazuje na zrnitou strukturu sýra, který má slanou a ořechovou chuť. Grana Padano má chráněné označení původu a může se vyrábět pouze v určitých provinciích Itálie.

Pecorino Romano

Pecorino Romano je tvrdý sýr z ovčího mléka. Jeho název znamená "Ovčí sýr z Říma". Pecorino Romano se vyrábí již od starověku a byl oblíbenou potravinou římských vojáků. Vyrábí z plnotučného ovčího mléka, pak se lisuje do válcovitých forem a nechá se zrát 8 až 12 měsíců. Pecorino romano má chráněné označení původu a může se vyrábět pouze v Laziu, Sardinii a Toskánsku. Pecorino Romano má ostrou a slanou chuť, která se zesiluje s dobou zrání a tvrdou, suchou strukturu, která se dobře strouhá.

Gorgonzola

Gorgonzola je modrozelený plísňový sýr z kravského mléka, který se vyrábí v severní Itálii, v oblastech Lombardie a Piemont. Je to jeden z nejstarších plísňových sýrů na světě, který se používá jako stolní sýr nebo jako ingredience do omáček, polévek, salátů a dezertů. Gorgonzola má ostrou a pikantní chuť, která se mění podle doby zrání. Zraje 3 až 12 měsíců.

reklama

Ostatní Formaggi...

Italských sýrů je opravdu velké množství a liší se region od regionu.

Burrata
Měkký sýr z buvolího nebo kravského mléka, který pochází z jižní Itálie. Je to jakoby mozzarella naplněná smetanou a střapatými kousky sýra.

Mascarpone
Hladký a bohatý sýr z kravské smetany, má jemnou a sladkou chuť a používá se hlavně v dezertech, jako je tiramisu.

Asiago
Tvrdý nebo polotvrdý sýr z kravského mléka, který se vyrábí v Benátsku a Trentinu.

Cacciocavallo
Druh sýra z ovčího nebo kravského mléka, který se vyrábí v jižní Itálii. Má kulatý nebo protáhlý tvar, s úzkým "krkem". Může vážit až 2 kg.

Provolone
Sýr z kravského mléka, pochází z jižní Itálie, ale dnes se vyrábí hlavně v údolí řeky Pád, zejména v Lombardii a Benátsku. Provolone má hladkou kůrku a může mít různé tvary a velikosti. Některé druhy provolone se také udí.

Scamorza
Sýr z kravského mléka, pochází z jižní Itálie, ale dnes se vyrábí hlavně v Abruzzu, Apulii, Basilikatě, Kalábrii, Kampánii a Molise. Scamorza má hladkou kůrku a má tvar hrušky s "hlavou", která vzniká uvázáním provázku kolem sýra. Scamorza se nechává zrát několik hodin ve vlastní syrovátce, čímž získává kyselost a chuť.

Ricotta
Sýr ze syrovátky, která zbyde po výrobě jiných sýrů. Je to starý italský sýr z taženého tvarohu, má bílou barvu, jemnou a sladkou chuť a nízký obsah tuku. Ricotta je velmi křehká, ale existují i zrající druhy. Ricotta se používá do slaných i sladkých pokrmů.

reklama
Dovolená v Itálii