Pobřeží - pláže

  • Bagnino [baníno] - plavčík
  • Bandiera (rossa, gialla, blu) - vlajka (červená, žlutá, modrá)
  • Fila - řada
  • Lettino - lehátko
  • Mare - moře
  • Ombrelone - slunečník
  • Onde - vlny
  • Salvataggio [savatádžo] - záchranář
  • Sdraio - křeslo
  • Settore - sektor
  • Spiaggia [spjadža] - pláž

← Pobřeží

Itálie je známá svými nádhernými plážemi, které nabízejí široké možnosti zážitků. Ať už hledáte rušná letoviska s městskými plážemi nebo klidné skryté zátoky, Itálie má pro každého něco.

Některé pláže nabízejí také krásné scenérie, tvořené okolní krajinou. Ty nejlepší z nich každoročně získávají Modrou vlajku, což znamená, že splňují přísné normy kvality vody a vybavení. Kromě toho jsou ideálním místem pro různé vodní aktivity, jako plavání, potápění nebo surfování. Mnoho pláží nabízí lehátka a slunečníky k pronájmu, takže si můžete užít slunce a moře v pohodlí. Kromě toho jsou na plážích často k dispozici bary a restaurace, kde si můžete dát občerstvení nebo drink.

         

Východní pobřeží

V Itálii najdeme především písčité pláže. Pobřeží z Terstu po Monfalcone je tvořeno skálou. Dále přes Benátky až do Ancony se střídají písčité pláže a laguny (laguny hlavně na severu a v okolí Benátek). Jižně od Ancony je pobřeží narušeno poloostrovem Conero, kde se nacházejí oblázkové pláže. Z Porto Recanati pokračují písčité pláže (v oblasti Marche a Abruzzo tzv. Palmová riviéra) až k hornatému poloostrovu Gargano. Na Garganu se nacházejí překrásné písčité a oblázkové pláže, hned vedle vápencových útesů. V Apulii je pobřeží tvořeno plochou skálou. Výjimku tvoří pobřeží u Gallipoli s bílým pískem.

Západní pobřeží

Východní část Itálie je především písčitá, na západě skály a oblázkové pláže. Obdobně se dá popsat i Sicílie. Kamenité pobřeží Itálie se táhne na sever až k Francii, místy s pruhy písčitých pláží (Capo Vaticano, Cilento, Salerno, Marina di Varcaturo u Neapole, okolí Říma, Marina di Grosseto, San Vincenzo, Lido di Camaiore, Alassio, Sanremo = písčité pobřeží).

Čistota vody

Čistota mořské vody v Itálii bývá často diskutovaným tématem. Průzračnost vody je ovlivněna vířením písku vlivem mořských vln, proto je logicky na skalnatém pobřeží častěji průzračná. Existují pláže s "těžším" pískem, který se víří méně. Stejně nelze očekávat průzračnou vodu až na dno u ústí velkých řek, nebo v blízkosti průmyslových oblastí. Kvalita vody je pravidelně kontrolována příslušnými úřady a v nutných případech je oblast pro koupání uzavřena.

         

Tyto snímky jsme nasbírali během let na cestách po Itálii.

reklama

Vlajky na pláži a jejich význam

Plážové vlajky jsou klíčovým nástrojem pro předávání důležitých informací a varování.
Význam nejčastěji používaných vlajek:

Vlajka Barva Význam
     
  Bílá Je přítomen plavčík, žádné nebezpečí.
  Žlutá Střední riziko. Přítomnost mírného příboje nebo proudů. Slabí plavci by se měli vyhnout vstupu do vody.
  Červená Vysoké riziko. Všem plavcům se nedoporučuje vstup do vody.
  Černá nebo
dvě červené
Zákaz vstupu do vody.
  Fialová Přítomnost mořských živočichů (medůzy, mořští ježci atd.).
Nepoužívá se při výskytu žraloka (černá nebo 2x čevená).
 
 
Čevená + žlutá
Oblast pod dohledem plavčíka, žádné riziko.

 

Co nedělat

V Itálii je zakázáno sbírat mušle, kameny a odnášet písek z pláží, kvůli ochraně přírody. Porušení tohoto pravidla může vést k vysokým pokutám. Kontroly na letištích a v přístavech jsou velmi přísné, zvláště na Sardinii.

V Itálii je nelegální kupovat zboží od prodejců na pláži. Pokuty mohou dosáhnout výše až 7000 € jak pro prodejce, tak pro nakupujícího.

Na některých plážích může platit zákaz kouření, ale jedná se vždy o místní vyhlášku. Zákaz neplatí celostátně.

Nudismus je povolený pouze na vyhrazených nudistických plážích. Italové obvykle nenechávají bez plavek ani malé děti.

Bandiera Blu

Bandiera Blu (Modrá vlajka) je mezinárodní ocenění, které bylo založeno v roce 1987. Každoročně se uděluje ve 49 zemích, původně pouze evropských, ale v poslední době také mimo Evropu. Bandiera Blu je dobrovolný ekologický štítek udělený přímořským turistickým místům, které splňují kritéria týkající se udržitelného řízení území.

Ocenění uděluje Foundation for Environmental Education (FEE) pobřežním oblastem, které splňují kritéria kvality týkající se parametrů koupacích vod a poskytovaných služeb. Například se bere v úvahu čistota pláží a turistických přístavů. Toto ocenění každoročně dostávají pláže v Evropě, Jižní Africe, Novém Zélandu, Kanadě a na Karibských ostrovech.

Každoročně zveřejňujeme seznam oceněných letovisek, které máme v průvodci.

 

Seznam letovisek

 

 

← Pobřeží

reklama