Reliéf Itálie

Terén

Vrcholky Alp v severní Itálii se tyčí do výšky přes 4000 metrů. Nejvyšší hora Monte Bianco leží na hranici s Francií a představuje nejvyšší vrchol celé Evropy. Hřeben nejvyšších hor pokračuje kolem Švýcarských hranic. V regionu Trentino-Alto Adige se nachází vápencové pohoří Dolomiti.

Pohoří Apeniny se táhne téměř celým územím Itálie. Od Riviery di Levante v Ligurii až po nejjižnější bod Kalábrie. V podstatě se jedná o nesouvislý masiv, proto se rozděluje na několik samostatných pohoří - Ligurský Apenin, Toskánsko-Emiliánský Apenin ... Kalabrijský Apenin. Nejvyšší horou je Corno Grande s výškou 2 912 m n. m. v pohoří Gran Sasso - region Abruzzo. Pohoří sestupuje k Jaderskému moři strmě, k Tyrhénskému moři pozvolna.

Alpy - Dolomity  Monte Bianco  Delta řeky Pád  Gran Sasso  Apeniny v Kalábrii

Mapa

Vodstvo

Nejdelší italskou řekou je Pád (Po) s délkou 652 km. Kolem řeky se nachází nejúrodnější oblast. Vlévá se do Jaderského moře, tvoří bažinatou deltu o rozloze 1 500 km2, šířka koryta v některých místech je až 350 metrů. Druhou nejdelší řekou je Adige pramenící v Alpách v regionu Trentino-Alto Adige. Řeka Tibera (Tevere) protéká Římem a vlévá se do Tyrhénského moře. Za zmínku stojí ještě další dvě - Arno protékající přes Florencii a Piave ve Venetu. Řeky v jižní části bývají přes léto zcela bez vody.

Mezi nejznámější jezera patří Lago di Garda, Lago di Como nebo Lago Maggiore.

 

Základní údaje   Reliéf   Města   Administrativní členění

Foto: Pixabay.com, Italie-pruvodce.cz

reklama