Agropoli

Agropoli je malebné město s přibližně 21 000 obyvateli, které se nachází v jižní části Salernského zálivu, na pobřeží Tyrhénského moře. V této oblasti začíná národní park Parco Nazionale del Cilento e Vallo di Diano. Agropoli je také známé svými historickými památkami, včetně středověkého hradu, který dominuje panoramatu města.

Historie

Historie Agropoli sahá až do neolitu, kdy byla oblast poprvé osídlena. V průběhu bronzové a železné doby se zde trvale usadili obyvatelé, kteří se živili lovem a rybolovem. Když v 5. století Vandalové začali ohrožovat Herculaneum, jeho obyvatelé se přesunuli do oblasti, která nabízela lepší obranné možnosti. Během řecko-gotské války (535-553) Byzantinci potřebovali bezpečný, dobře chráněný přístav, tak ho opevnili a nazvali Akropolis. V 16. a 17. století bylo Agropoli častým cílem nájezdů pirátů ze severní Afriky, což vedlo k poklesu počtu obyvatel.  Dnes je Agropoli oblíbeným turistickým letoviskem, která tvoří bránu do Národního parku Cilento, ale také díky historickým památkám jak ve městě, tak blízkém okolí.

Castello Aragonese 1

Aragonský hrad najdeme na nejvyšším místě nad mořem. Hrad s trojúhelníkovým půdorysem a třemi kruhovými věžemi byl založen Byzantinci v 6. století. Dnes můžeme vidět hradní zdi, které byly postaveny v 15. století za vlády rodu Sanseverino. Nabízí také nádherný panoramatický výhled a mnoho kulturních akcí během roku.

Borgo Medioevale

Historické centrum města najdeme v blízkosti hradu, založeno bylo ve středověku. Kostel Santa Maria di Constantinopoli 2 se nachází při vstupu do historické části města. Je to krásný kostel z 16. století, který stojí na vrcholu schodiště, vedoucího od pěší zóny - Corso Garibaldi. Stará brána byla původně jediným vchodem do městských hradeb. Jméno kostela je spojeno s kultem svaté Marie z Konstantinopole.
V historickém jádru najdeme ještě jeden kostel - Madre dei Santi Pietro e Paolo 3. Kostel byl zmiňován již v roce 593. Původní budova byla několikrát přestavěna a z původnho vybavení se nic nezachovalo. Mezi nejstaršími oltáři je ten svatého Antonína Paduánského, zatímco druhý, věnováný patronům Petru a Pavlovi, pochází z roku 1742.

Nové město

Srdcem moderní části města Agropoli jsou dvě hlavní třídy, Via Piave a Corso Giuseppe Garibaldi. 4 Tyto rušné ulice jsou plné obchodů, restaurací a kaváren, které nabízejí místní i mezinárodní kuchyni. Další obchody, které nabízejí širokou škálu zboží, od oblečení po suvenýry, se nacházejí na ulici Viale Risorgimento.

Turistický přístav Agropoli 5 je výchozím bodem pro lodě směřující na Pobřeží Amalfi, do malebných měst Positano, Sorrento a na slavný ostrov Capri. Co se týče dopravy, Agropoli je dobře napojené na železniční síť, protože leží na důležité trase Neapol - Reggio Calabria.

Agropoli nabízí písčité pláže s hezkým výhledem na hrad a staré město.

reklama

Turistické cíle - Agropoli

1
Castello Aragonese

Středověký hrad nad městem.

2
Kostel Santa Maria di Constantinopoli

Kostel s výhledem na přístav.

3
Kostel Madre dei Santi Pietro e Paolo

Kostel založený v 6. století.

4
Centrum

Centrum města Agropoli.

5
Přístav

Turistický přístav Agropoli.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

57%

61 uživatelů


Doprava

A2 - Battipaglia 32 km
Agropoli - TI
Napoli 119 km
Bari 281 km
Roma - Fiumicino 334 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza delle Mercanzie,
čtvrtek 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek a skály

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Agropoli  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

9 km
Paestum
Paestum

Paestum leží 85 km jižně od Neapole, při pobřeží Tyrhénského moře a spadá pod obec Capaccio. Nachází se zde archeologický park se třemi zachovalými chrámy.

» Více
10 km
Santa Maria di Castellabate
Santa Maria di Castellabate

Santa Maria di Castellabate je součástí 3 km vzdálené obce Castellabate (celkem 8200 ob.). Leží v severní části Národního parku Cilento e Valle di Diano, 12 km jižně od Agropoli.

» Více
32 km
Velia
Velia

Archeologické naleziště řeckého města Elea a římského Velia se nachází v Národním parku Cilento e Vallo di Diano, nedaleko města Ascea. Naleziště je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více
50 km
Salerno
Salerno

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží.

» Více
56 km
Amalfi
Amalfi

Město Amalfi se nachází uprostřed Amalfského pobřeží (Costiera Amalfitana), 24 km západně od Salerna. Leží v ústí hluboké rokle a úpatí hory Monte Cerreto.

» Více
57 km
Ravello
Ravello

Město s 2 500 obyvateli se nachází západně od Salerna, nedaleko Amalfi. Ravello najdeme na kopci ve výšce 365 m n. m., odkud můžete pozorovat fascinující scenérii okolních kopců končících až v moři.

» Více
64 km
Positano
Positano

Positano leží na nádherném Amalfském pobřeží (Costiera Amalfitana), jižně od Neapole. Samotné město s téměř 4 000 obyvateli leží na vápencově stěně, prudce se svažující až k moři, kde se nacházejí malé pláže.

» Více
82 km
Capri
Capri

Capri je nejkrásnější, nejluxusnější ostrov první kategorie v Itálii, je vyhledávaným turistickým místem s azurovým mořem a nezapomenutelnou scenérií.

» Více
102 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.