Alberobello

Město Alberobello (10 200 ob.) se proslavilo zejména svou unikátní architekturou. V centru města, ale i v okolí, se nacházejí stavby zvané Trulli. Jsou to bílé kruhové domy, postavené z kamene, bez malty. Střechy domů tvoří ploché kameny, naskládanýmé do kuželu. Těchto staveb zde najdeme přibližně 1500. Město se rozkádá na dvou kopcích mezi olivovými háji. Alberobello bylo v roce 1996 zapsáno na seznam UNESCO, je také na seznamu Nejkrásnějších čtvrtí v Itálii.

Oblast byla osídlena až na začátku 16. století, na popud hraběte z Conversana, kdy se zde mohlo usadit několik rodin z nedalekého města Noci. Povoleno bylo však stavět pouze domy z místního vápence, bez použití malty. To z důvodu, že se z takových staveb nemusela odvádět daň španělskému místokráli v Neapolském království, jehož byl jih Itálie součástí.

Tloušťka zdiva staveb je 2 až 5 metrů, což je dobrá ochrana před horkem a zimou (díky vyšší poloze zde v zimě padá sníh i přes geografickou polohu). Na střechách bývají namalovány magické symboly, hieroglyfy nebo kříže. V centru města Alberobello se v trulli nacházejí především obchůdky s místními produkty, suvenýry, restaurace a bary nebo hotely.

Památky

Trullo Sovrano 1
Trullo Sovrano je situováno v severní části Alberobella, za kostelem svatých Kosmy a Damiána. Je to jediné historické trullo, které má vyvýšené patro. To je přístupné z vnitřku budovy, po kamenném schodišti. Bylo to jedno z prvních trulli postavené napevno, s maltou. Trullo Sovrano bylo postaven kolem roku 1796 na objednávku rodiny bohatého kněze, jménem Cataldo Perta. Dnes je Trullo Sovrano muzeem, je možné si ho prohlédnout a dozvědět se více o historii a životě zde.

Basilica Santisimi Cosma e Damiano 2
Bazilika svatých Kosmy a Damiána byla postavena v roce 1885 a je dílem nejznámějšího architekta Alberobella, Antonia Curriho. Uvnitř baziliky najdeme dvě dřevěné sochy (z let 1782 a 1784) a relikviář obsahující několik fragmentů kostí obou světců. Kostel je jedním z nejdůležitějších památek města. Každoročně se zde 26. a 27. září konají oslavy svátku sv. Kosmy a Damiána, které přilákají mnoho poutníků z okolních měst.

Trullo Siamese 3
Trullo Siamese je jednou z hlavních atrakcí v Alberobellu. Je to zvláštní budova tvořená dvěma trulli, které jsou uvnitř propojeny. Legenda vypráví, že trullo bylo obýváno dvěma bratry, kteří se rozhádali kvůli lásce k manželce staršího z nich a proto byl dům takto rozdělen. Trullo Siamese je možné navštívit.

Kostel Sant'Antonio di Padova 4
Kostel je jedinečný svou střechou ve stylu trulli. Byl založen 5. ledna 1945 a jeho zakladatelem byl Antonio Lippolis. V listopadu 1952 převzali správu kostela Servi della Carità. Dnes je kostel aktivním místem bohoslužby a je otevřen pro veřejnost.

reklama

Turistické cíle - Alberobello

1
Trullo Sovrano

Historická stavba z roku 1796.

2
Basilica SS. Cosma e Damiano

Významná bazilika sv. Kosmy a Damiána.

3
Trullo Siamese

Trullo se zajímavou dvojitou podobou.

4
Kostel Sant’Antonio di Padova

Kostel připomínající okolní Trulli.

5
Centrum

Centrum města Alberobello.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

69%

57 uživatelů


Doprava

A14 - Gioia del Colle 33 km
Alberobello - FSE
Bari 66 km
Napoli 318 km

Počasí

Navštivte v okolí

  • Ostuni
  • Další: Bari, Castel del Monte, Taranto

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

36 km
Ostuni
Ostuni

Pro malebné město Ostuni (30 000 ob.) je charakteristickým znakem jeho bílá barva domů, od které se odráží slunce a kontrastuje s modrým nebem.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.