Amalfi

Město Amalfi se nachází uprostřed Amalfského pobřeží (Costiera Amalfitana), 24 km západně od Salerna. Leží v ústí hluboké rokle a úpatí hory Monte Cerreto. Pobřeží bylo v roce 1997 zapsáno na seznam UNESCO.

Limone di Costa d’Amalfi

Limone di Costa d’Amalfi je chráněnné zeměpisné označení EU. V oblasti pobřeží Amalfi, tedy od Positana do Viteri sul Mare, se ročně vypěstuje až 8 000 tun citronů. Na rozdíl od Sorrentských mají Amalfské citrony hmotnost od 100 do 120 g, světle žlutou barvu a jsou jen lehce kyselé.

Repubblica Marinara di Amalfi

První zmínka pochází z 6. století. Brzy se z města stal významný přístav, obchodovalo se zde s obilím, solí a otroky. Obchody probíhaly hlavně s východními zeměmi. Od 7. století bylo Amalfi samostatnou námořní republikou (Repubblica Marinara di Amalfi). V 10. stol začala republika pomalu upadat a obchod se přesunul do jiných měst, především do Benátek, Janova a Neapole. Roku 1343 bylo Amalfi zasaženo tsunami po zemětřesení. Z Amalfi pocházel Flavio Gioia, údajný vynálezce kompasu.

Památky

Na hlavní ulici Via Lorenzo d'Amalfi, nedaleko přístavu, najdeme katedrálu - Cattedrale di Sant’Andrea (sv. Ondřeje) 1 s monumentálním schodištěm. Stavba byla postavena v 11. století. Na průčelí je mozaiková výzdoba v orientálním stylu. Roku 1206 sem byly přeneseny ostatky sv. Ondřeje z Konstantinopole, při čtvrté křížové výpravě (umístěny v hlavní lodi, po pravé straně). Do katedrály se vstupuje přes klášter a rajskou zahradu.  V rokli zvané Valle dei Mulini, blízko Amalfi je možné navštívit historické mlýny, které sloužili jako papírny a muzeum papíru 2.

Po městě se nedá jezdit autem. Dostanete se pouze k přístavu, kde je parkoviště s omezeným počtem míst. Nedávno bylo otevřeny čtyřpatrové garáže Lunarossa, vyhloubené ve skále. Vjezd směrem od Atrani [3 €/h - 2012]. Návštěvu raději plánujte brzy ráno, jedná se o velmi oblíbenou turistickou destinaci. Do Amalfi je dobré lodní spojení ze Salerna, Sorrenta, Neapole a Capri.

reklama


Hodnocení návštěvníků

66%

30 uživatelů


Doprava

A3 - Salerno 23 km
Vietri sul Mare - FS 20 km
Amalfi - Positano - Sorrento
Amalfi - Capri - Napoli
Napoli 72 km
Roma 310 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Municipio,
neděle 7:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek a oblázky
Navštivte v okolí

Fotogalerie

AmalfiAmalfiAmalfi
Zobrazit fotogalerii »

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Amalfi

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář