Amalfi

Město Amalfi se nachází uprostřed Amalfského pobřeží (Costiera Amalfitana), 24 km západně od Salerna. Leží v ústí hluboké rokle a úpatí hory Monte Cerreto. Pobřeží bylo v roce 1997 zapsáno na seznam UNESCO.

Limone di Costa d’Amalfi

Limone di Costa d’Amalfi je chráněnné zeměpisné označení EU. V oblasti pobřeží Amalfi, tedy od Positana do Vietri sul Mare, se ročně vypěstuje až 8 000 tun citronů. Na rozdíl od Sorrentských mají Amalfské citrony hmotnost od 100 do 120 g, světle žlutou barvu a jsou jen lehce kyselé.

Historie

První zmínka pochází z 6. století. Brzy se z města stal významný přístav, díky obchodu s východními zeměmi. Obchodovalo se zde například s obilím a solí. Od 7. do 11. století bylo Amalfi samostatnou námořní republikou - Repubblica Marinara di Amalfi. V 10. stol začala republika pomalu upadat a obchod se přesunul do jiných měst, především do Benátek, Janova a Neapole. V roce 1073 se města zmocnili Normané. V letech 1135 až 1137 Amalfi obsadili Pisané, později bylo připojeno k Sicilskému království.  Roku 1343 bylo zasaženo tsunami po zemětřesení a pobřežní část zničena. V 19. a 20. století si město oblíbila aristokracie pro letní pobyt.

Z Amalfi pocházel Flavio Gioia, údajný vynálezce kompasu. Z významných osobností zde pobývali například skladatel Richard Wagner, nebo spisovatelé Henrik Ibsen a Gore Vidal.

Památky

Duomo di Sant’Andrea 1
Na hlavní ulici Via Lorenzo d’Amalfi, nedaleko přístavu, najdeme katedrálu svatého Ondřeje  s monumentálním schodištěm. Stavba byla postavena v 11. století. Na průčelí je mozaiková výzdoba v orientálním stylu. Roku 1208 sem byly přeneseny ostatky sv. Ondřeje z Konstantinopole, při čtvrté křížové výpravě (umístěny v hlavní lodi, po pravé straně). Interiér katedrály je v pozdně barokním slohu. Do katedrály se vstupuje přes Kapucínský klášter a rajskou zahradu.

Muzeum ručního papíru 2
V rokli zvané Valle dei Mulini, blízko Amalfi je možné navštívit historické mlýny, kde se mlelo obilí, některé sloužili jako papírny. V jednom z nich je nyní muzeum ručního papíru.

  • Duomo di Sant’Andrea 1
    PO - NE 9.00 - 19.45
    Vstup 3 €  /2021/

  • Museo della Carta 2
    Via delle Cartiere 24, Amalfi
    PO - NE 10.00 - 18.30

RADY & TIPY

Po městě se nedá jezdit autem. Dostanete se pouze k přístavu, kde je parkoviště s omezeným počtem míst. Nedávno bylo otevřeny čtyřpatrové garáže Lunarossa, vyhloubené ve skále. Vjezd směrem od Atrani [3 €/h, srpen 4 €/h (2021)]. Návštěvu raději plánujte brzy ráno, jedná se o velmi oblíbenou turistickou destinaci. Do Amalfi je dobré lodní spojení ze Salerna, Sorrenta, Neapole a Capri.

reklama

Turistické cíle - Amalfi

1
Duomo di Sant’Andrea

Katedrála z 11. století.

2
Museo della Carta

Muzeum výroby papíru.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

65%

31 uživatelů


Doprava

A3 - Salerno 23 km
Vietri sul Mare - TI 20 km
Amalfi - Positano - Sorrento
Amalfi - Capri - Napoli
Napoli 72 km
Roma 310 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Municipio,
neděle 7:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek a oblázky

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Amalfi  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

2 km
Ravello
Ravello

Město s 2 500 obyvateli se nachází západně od Salerna, nedaleko Amalfi. Ravello najdeme na kopci ve výšce 365 m n. m., odkud můžete pozorovat fascinující scenérii okolních kopců končících až v moři.

» Více
12 km
Positano
Positano

Positano leží na nádherném Amalfském pobřeží (Costiera Amalfitana), jižně od Neapole. Samotné město s téměř 4 000 obyvateli leží na vápencově stěně, prudce se svažující až k moři, kde se nacházejí malé pláže.

» Více
18 km
Salerno
Salerno

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží.

» Více
24 km
Sorrento
Sorrento

Město Sorrento s 16 500 obyvateli leží v Neapolském zálivu a je oblíbenou destinací díky blízkosti Neapole, Pompejí a ostrova Capri.

» Více
39 km
Capri
Capri

Capri je nejkrásnější, nejluxusnější ostrov první kategorie v Itálii, je vyhledávaným turistickým místem s azurovým mořem a nezapomenutelnou scenérií.

» Více
46 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.