Bologna

[boloňa]
Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena. Pro město jsou typické cihlové domy s podloubími a vysoké věže. Z původních dvou set se dochovalo asi dvacet. Bologna je považována za centrum gastronomie - z okolí pocházejí nejznámější italská jídla - lasagne, tortelini nebo tagliatele, spolu s mnoha výrobky z masa nebo druhy sýrů.

V Bologni byla založena nejstaší univerzita na světě, už v roce 1088. Stala se také nejdůležitějším dopravním uzlem, spojující sever a jih Itálie. V okolí sídlí některé významné podniky jako Ducati, Lamborghini nebo Maserati.

Bologna

Historie

Oblast osídlili pravděpodobně Etruskové kolem roku 1000 př. n. l. Římané zde v roce 189 př. n. l. založili kolonii Bononia. Ve středověku se z Bologni stal samosprávný městský stát. Na konci 15. století se zde připomíná šlechtický rod Bentivoglio. Od roku 1506 se Bologna stala součástí Papežského státu, kde setrvala až do sjednocení Itálie v 19. století. Během II. světové války bylo město bombardováno a zničeno mnoho historických staveb.

Památky

Hlavním centrem Bologni jsou dvě vzájemně propojená náměstí, v jejichž blízkosti najdeme nejvýznamnější pamětihodnosti. Uprostřed Piazza del Nettuno  stojí jedna z nejkrásnějších fontán v Itálii. Fontana del Nettuno 1 byla dokončena v roce 1566, vrchol fontány je zakončen bronzovou sochou Neptuna. Jejími autory jsou Tommaso Laureti a Giambologna. Navštívit můžete Palazzo Comunale 2, kde se nachází městské muzeum. Za návštěvu stojí nedaleké muzeum Museo Civico Medioevale 3, kde najdeme sbírky středověkého a renesančního umění.

Museo Ducati 8

Muzeum najdeme přímo v areálu továny, ve čtvrti Panigale. Shlédnout zde můžete především závodní stroje a seznámit se s historií podniku.

  • PO - NE  9:00 - 18:00, ST zavřeno
    mimo letní sezónu ST + NE zavřeno
  • Vstup muzeum: 15 €,
    snížené 10 €  /2017/
  • Muzeum + prohlídka výroby: 30 €,
    snížené 20 €  /2017/


Na náměstí Piazza Maggiore se nachzází impozantní Palazzo del Podestà 4, původně ze 13. století. Přímo naproti, přes náměstí, stojí hlavní boloňská bazilika San Petronio 5, zasvědcená patronovi města. Základní kámen byl položen v roce 1390. Původně se počítalo s mnohem větší stavbou. Zajímavostí je nedokončený mramorový obklad hlavního průčelí. V blízkosti najdeme archeologické muzeum Museo Archeologico 6, zaměřené předvším na etruské osídlení a egyptské umění. Další budova za muzeem je Palazzo dell'Archiginnasio z 16. století. Byla součástí univerzity, uvnitř se nachází pitevní sál lékařské fakulty.


Pokud se vydáte po Via Rizzoli, dostanete se ke dvěma naklánějícím se věžím 7. Vyšší z nich se nazývá Torre degli Asinelli a se svou výškou 95,5 m je čtvrtou nejvyšší v Itálii. Druhá, Torre Garisenda má pouze 50 metrů ale původně byla vyšší. Obě byly postaveny pravděpodobně ve 12. století.

reklama


Hodnocení návštěvníků

79%

6 uživatelů


Doprava

A13 - B. Arcoveggio 6 km
A14 - B. San Lazaro 8 km
A1 / Tangenziale 15 km
Bologna Centrale - FS
Bologna 7 km
Firenze 100 km
Rimini 119 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza dell´ VIII Agosto,
sobota 6:30 - 20:00
Informace bez záruky.
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Bologna

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář