Bologna

[boloňa]
Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena. Pro město jsou typické cihlové domy s podloubími a vysoké věže. Z původních dvou set se dochovalo asi dvacet. Bologna je považována za centrum gastronomie - z okolí pocházejí nejznámější italská jídla - lasagne, tortelini nebo tagliatele, spolu s mnoha výrobky z masa nebo druhy sýrů.

V Bologni byla založena nejstaší univerzita na světě, už v roce 1088. Stala se také nejdůležitějším dopravním uzlem, spojující sever a jih Itálie. V okolí sídlí některé významné podniky jako Ducati, Lamborghini nebo Maserati.

Bologna

Historie

Oblast osídlili pravděpodobně Etruskové kolem roku 1000 př. n. l. Římané zde v roce 189 př. n. l. založili kolonii Bononia. Ve středověku se z Bologni stal samosprávný městský stát. Na konci 15. století se zde připomíná šlechtický rod Bentivoglio. Od roku 1506 se Bologna stala součástí Papežského státu, kde setrvala až do sjednocení Itálie v 19. století. Během II. světové války bylo město bombardováno a zničeno mnoho historických staveb.

Památky

Hlavním centrem Bologni jsou dvě vzájemně propojená náměstí, v jejichž blízkosti najdeme nejvýznamnější pamětihodnosti. Uprostřed Piazza del Nettuno  stojí jedna z nejkrásnějších fontán v Itálii. Fontana del Nettuno 1 byla dokončena v roce 1566, vrchol fontány je zakončen bronzovou sochou Neptuna. Jejími autory jsou Tommaso Laureti a Giambologna. Navštívit můžete Palazzo Comunale 2, kde se nachází městské muzeum. Za návštěvu stojí nedaleké muzeum Museo Civico Medioevale 3, kde najdeme sbírky středověkého a renesančního umění.

Museo Ducati 8

Muzeum najdeme přímo v areálu továny, ve čtvrti Panigale. Shlédnout zde můžete především závodní stroje a seznámit se s historií podniku.

  • PO - NE  9:00 - 18:00, ST zavřeno
    mimo letní sezónu ST + NE zavřeno
  • Vstup muzeum: 15 €,
    snížené 10 €  /2017/
  • Muzeum + prohlídka výroby: 30 €,
    snížené 20 €  /2017/


Na náměstí Piazza Maggiore se nachzází impozantní Palazzo del Podestà 4, původně ze 13. století. Přímo naproti, přes náměstí, stojí hlavní boloňská bazilika San Petronio 5, zasvědcená patronovi města. Základní kámen byl položen v roce 1390. Původně se počítalo s mnohem větší stavbou. Zajímavostí je nedokončený mramorový obklad hlavního průčelí. V blízkosti najdeme archeologické muzeum Museo Archeologico 6, zaměřené předvším na etruské osídlení a egyptské umění. Další budova za muzeem je Palazzo dell'Archiginnasio z 16. století. Byla součástí univerzity, uvnitř se nachází pitevní sál lékařské fakulty.


Pokud se vydáte po Via Rizzoli, dostanete se ke dvěma naklánějícím se věžím 7. Vyšší z nich se nazývá Torre degli Asinelli a se svou výškou 95,5 m je čtvrtou nejvyšší v Itálii. Druhá, Torre Garisenda má pouze 50 metrů ale původně byla vyšší. Obě byly postaveny pravděpodobně ve 12. století.

reklama

Turistické cíle - Bologna

1
Fontana del Nettuno

Fontána se sochou Neptuna.

2
Palazzo Comunale

Městské muzeum.

3
Museo Civico Medioevale

Muzeum středověkého a renesančního umění.

4
Palazzo del Podesta

Palác ze 13. století.

5
Basilica San Petronio

Hlavní boloňská bazilika ze 13. století.

6
Museo Archeologico a Palazzo del Archinnasio

Egyptské muzeum a palác z 16. století.

7
Torre degli Asinelli a Torre Garisenda

Dvojice středověkých věží.

8
Museo Ducati

Muzeum motorek značky Ducati.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

79%

7 uživatelů


Doprava

A13 - B. Arcoveggio 6 km
A14 - B. San Lazaro 8 km
A1 / Tangenziale 15 km
Bologna Centrale - TI
Bologna 7 km
Firenze 100 km
Rimini 119 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza dell´ VIII Agosto,
sobota 6:30 - 20:00
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Bologna  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

46 km
Modena
Modena

Město Modena (185 000 ob.) se nachází v Pádské nížině, asi 40 km severozápadně od Bologni.

» Více
47 km
Maranello
Maranello

Město Maranello, s 17 500 obyvateli, najdeme asi 19 kilometrů jižně od Modeny. Známé je především jako sídlo automobilky Ferrari a závodního týmu Scuderia Ferrari.

» Více
54 km
Ferrara

50 kilometrů severovýchodně od Bologni, na rameni Volano řeky Pád leží město Ferrara. Rozsáhlé historické centrum s paláci, převážně ze 14. a 15. století, je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více
84 km
Ravenna
Ravenna

Ravenna (171 500 ob.), hlavní město stejnojmenné provincie, leží asi šest kilometrů od jaderského pobřeží. Ravenna je ale především uměleckým městem s množstvím ranně křesťanských staveb světového významu. Od roku 1996 jsou některé z nich zapsány na seznamu UNESCO.

» Více
100 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
132 km
San Marino
San Marino

San Marino, také Republika San Marino, je již po staletí samostatný stát, obklopený ze všech stran Itálií. Leží přibližně 10 km západně od jaderského pobřeží v Rimini, v kopcích Apenin.

» Více
134 km
Rimini
Rimini

Největší italské letovisko se 149 400 obyvateli na pobřeží Jaderského moře a jedno z nejznámějších v Evropě.

» Více
134 km
Verona
Verona

Verona je největším městem regionu Veneto, přesto že není hlavním městem; žije zde přibližně 255 600 obyvatel. Město ležící na řece Adige nabízí množství historických a uměleckých památek.

» Více
135 km
Padova
Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.