Caorle

Většina měst na pobřeží mezi Benátkami a Terstem byla vybudována až ve dvacátém století. A právě Caorle je tou výjimkou, s krásným starobylým centrem. Město s 11 200 obyvateli se stalo oblíbenou turistickou destinací, možná trochu klidnější než sousední Bibione, ale co se týká služeb, srovnatelné. Nachází se mezi ústími řek Livenza a Lemene do Jaderského moře. V okolí se  rozprostírají rozsáhlé, rákosem porostlé laguny s původními rybářskými stavbami, zvanými Casone.

Historie

Na místě dnešního Caorle byl Římany v 1. stol. př. n. l. založen přístav Portus Reatinium. Po nájezdech Gótů, Tatarů a Hunů na okolní osady se jejich obyvatelé přesunuli právě do Caorle. Díky námořnímu obchodu rostl význam města. Od roku 876 zde sídlil biskup, až do r. 1809, kdy byl přemístěn do Chioggie. V 11. století byl postaven dóm. Úpadek přišel zároveň s pádem Benátské republiky, v roce 1797. Potom oblast patřila pod nadvládu Napoleona Bonaparte a následně Habsburků. Od 50. let 20. stol. přišlo oživení, díky turistické ekonomice.

 Centro storico

Srdcem města Caorle je historické centrum s barevnými benátskými domy. Na náměstí Piazza Vescovado se nachází Dóm Santo Stefano Protomartire 1. Dokončen byl v roce 1038, v románském slohu. Uvnitř najdeme umělecká díla a významné římské nálezy v apsidě dómu. Přímo před ním stojí 48 metrů vysoká zvonice, taktéž z 11. století, s románskými a byzantskými prvky. Je podobná věžím ve městě Ravenna. Věž je přístupná ve večerních hodinách. Až do poloviny 19. století byly dóm a věž propojeny půkruhovou apsidou, která sloužila jako křtitelnice.

Ve starém městě najdeme množství restaurací, kaváren, barů a obchůdků. Pomyslnou hlavní ulicí je Rio Terrà delle Botteghe.

Východním směrem, při pobřeží najdeme kostelík Santuario della Madonna dell'Angelo 2. Byl založen v 9. století, dnešní podoba pochází z přestavby v roce 1751. Uvnitř si můžete prohlédnout bohatou uměleckou výzdobu. Zvonice v románském stylu pochází ze 13. století, od roku 1905 slouží jako maják. 

 Pláže Ponente a Levante

Jako Ponente se označuje pláž západním směrem od starého města, po řeku Livenza, o délce 1,8 km. Levante je pláž na východ od historického centra, od Santuario della Madonna dell'Angelo po řeku Lemene a Porto di Falconera. Délku má 2,7 km. Obě pláže jsou písčité, s šířkou 80 až 300 metrů. Vstup do moře je pozvolný, na straně Ponente jsou v moři plovoucí plošiny.

Aquapark a Lunapark

 • Aquapark AQUAFOLLIE 3
  Via Aldo Moro 1, Caorle
  Po - NE 10.00 - 18.00 h
  (pokladna 10.00 - 16.00 h)
 • Lunapark Caorle 4
  Strada Traghete 28, Caorle
  Po - NE 20.00 - 24.00 h


 

Porto Santa Margherita

Městská část Porto Santa Margherita najdeme na levém břehu řeky Livenza. Od 5. do 13. století na tomto místě býval přístav. Dnešní podoba vznikala v 60. - 70. letech 20. století. Nabízí především apartmánové domy a velký turistický přístav.  Do Caorle pravidelně jezdí trajekt.

 Duna Verde a Altanea Lido

Lokalita Duna Verde rostla také od 60. do 70 let. Mezi městem a pláží jsou zanechány původní duny, prorostlé vegetací. Nachází se zde golfové hřiště a několik kempů. Altanea Lido je nejmodernější část, mezi Duna Verde a Porto Santa Margherita. Založena byla v roce 2000 a v současné době není zcela dokončena.

 

Benátská riviéra

Benátská riviéra

Benátská riviéra, oficiálně Costa veneziana (benátské pobřeží) je severní část Jaderského pobřeží v regionu Veneto. Pobřeží o délce asi 130 km zahrnuje oblíbená letoviska od Bibione po Rosolina Mare.

Ostatní, Město, Veneto

» Více

reklama

Turistické cíle - Caorle

1
Dóm Santo Stefano Protomartire

Románský dóm z 11. století.

2
Santuario della Madonna dell’Angelo

Kostel na nábřeží.

3
Aquapark Aquafollie

Zábavní park.

4
Lunapark Caorle

Zábavní park.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

72%

60 uživatelů


Doprava

A4 - S. Stino di Livenza 26 km
S. Stino di Livenza - TI 25 km
Venezia 72 km
Trieste 97 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Viale Aldo Moro,
sobota 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Caorle  6 příspěvků


Navštivte v okolí

15 km
Bibione
Bibione

Jedno z nejznámějších letovisek Itálie leží u Jaderského moře, asi 100 km od Benátek (Venezia). Město se skládá ze čtyř částí - Bibione Spiaggia, Lido dei Pini , Lido del Sole a Pineda.

» Více
18 km
Eraclea

Město Eraclea se nachází na levém břehu řeky Piave, nedaleko Benátské laguny. Žije zde 12 800 obyvatel.

» Více
23 km
Lignano Sabbiadoro
Lignano Sabbiadoro

Lignano Sabbiadoro (6 700 obyvatel) je hlavním přímořským letoviskem regionu Friuli-Venezia Giulia. Nachází se na Jaderském pobřeží, 70 km západně od Terstu.

» Více
24 km
Benátská riviéra
Benátská riviéra

Benátská riviéra, oficiálně Costa veneziana (benátské pobřeží) je severní část Jaderského pobřeží v regionu Veneto. Pobřeží o délce asi 130 km zahrnuje oblíbená letoviska od Bibione po Rosolina Mare.

» Více
25 km
Jesolo

Město severovýchodně od Benátek, s 25 000 obyvateli. Leží mezi městy Eraclea a Cavallino-Treporti; a mezi řekami Piave a Sile.

» Více
25 km
Portogruaro
Portogruaro

Město Portogruaro s 25 500 obyvateli leží na řece Lemene, přibližně 25 km od jaderského pobřeží a známého letoviska Caorle.

» Více
49 km
Grado
Grado

Grado (8 700 ob.) najdeme na poloostrově a několika ostrůvcích. Z jedné strany ho obklopuje Jaderské moře, kde jsou také pláže a z druhé strany vody laguny.

» Více
52 km
Aquileia
Aquileia

Aquileia (3 500 ob.) se nachází 10 km od pobřeží Jadeského moře, přibližně 45 km západně od Terstu. Původně stotisícové město založili Římané okolo roku 180 n. l. a bylo čtvrtým největším městem v tehdejší Itálii.

» Více
58 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
80 km
Castello di Miramare
Castello di Miramare

Nejkouzelnějším místem Terstu je bezesporu zámek Miramare, ketrý najdeme v zálivu, 8 km západně od Terstu.

» Více
85 km
Trieste (Terst)
Trieste (Terst)

Přístavní město s 205 000 obyvateli, leží v blízkosti hranice se Slovinskem, v Terstském zálivu. V minulosti se zde setkávala italská, slovanská a rakouská kultura.

» Více
100 km
Padova
Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.