ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Cinque Terre

Oblast Cinque Terre najdeme na východním pobřeží Ligurie, mezi městy Levanto a La Spezia, je součástí riviéry Levante. V překladu název znamená „Pět zemí”. Na dramatickém pobřeží riviery se nachází řetězec pěti starých rybářských městeček, s domy nalepenými na skalách, která si po staletí zachovala svůj původní ráz. Jedním z důvodu je donedávna špatná dostupnost, pouze pěšími stezkami nebo po železnici, současné silnice jsou však velmi úzké a strmé. Nejlepší způsob, jak prozkoumat Cinque Terre, je vydat se na túru podél tohoto malebného pobřeží. Můžete také jet vlakem nebo trajektem z jedné vesnice do druhé. V okolí najdeme terasy s vinicemi – vyrábí se zde víno prvotřídní kvality.

Stezky a železnice

Cinque Terre nabízí množství pěších stezek. Většina z nich je zdarma, jen dvě - z Monterosso do Vernazza a z Vernazza do Corniglia jsou zpoplatněny pomocí Cinque Terre Card. Trasy jsou poměrně náročné. Zakázány jsou na nich například nazouváky a žabky. Doporučujeme tenisky nebo ještě lépe turistické boty. Vezměte si s sebou opalovací krém, klobouk (čepici) a vodu. Nejznámnější stezkou je Via dell'Amore mezi Manarola a Riomaggiore (2023 - zavřená z důvodu oprav).

Nejrychlejším způsobem, jak cestovat mezi městy Cinque Terre je vlakem. Vlaky Cinque Terre Express jezdí každých 20 minut (asi od dubna do září) mezi vesnicemi Cinque Terre a zastavují také v Levantu a La Spezii. Pokud chcete navštívit více než dvě vesnice, doporučujeme zakoupit Cinque Terre Treno Card. Viz dole ↓

Oblast byla osídlena už v paleolitu. Za dob starověkého Říma byla města také obývána, tehdy vznikala jejich jména. Základy dnešních městeček jsou z 11. století, kdy celá oblast patřila Janovskému království. V 16. století bylo budováno opevnění před nájezdy Turků. V roce 1997 byla oblast zapsána na seznam UNESCO, i s Národním parkem Cinque Terre.

Obce Cinque Terre

Monterosso al Mare 1

Monterosso al Mare (1350 ob.) je největší město v Cinque Terre, má také největší písčité pláže. Město je rozděleno na dvě části - staré město (Centro storico) a nové město (Fegina). Tyto dvě poloviny jsou spojeny tunelem používaným pro pěší a místní dopravu. Nejstarší části Monterossa pravděpodobně pocházejí z 11. století. Ruiny středověké pevnosti, včetně tří bývalých strážních věží stále stojí ve starém městě. Nová oblast - Fegina, pochází z konce 19.- 20. století, kdy byla do Cinque Terre přivedena železniční trať. Rušná nábřežní část má spíše atmosféru plážového letoviska oproti ostatním městům Cinque Terre.

Nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel San Giovanni Battista 6 z konce 13. století, se čtvercovou věží a nádherným černo-bílým průčelím z mramoru. Nejdominantnější stavbou je opevněná hranolovitá věž na ostrohu mezi historickou a novější částí Monterossa al Mare - Torre Aurora  7. Nedaleko nejdeme kapucínský klášter San Francesco z počátku 17. století. Nejkrásnější výhled na obě části Monterossa a pobřeží se naskytne ze hřbitova, umístěného na nejvyšším bodě města.

Vernazza 2

Vernazza (740 ob.) byla založena kolem roku 1000 n. l. na skalnatém výběžku, od r. 1276 byla součástí Janovské republiky. Středověký hrad Belforte byl přestavěn v polovině 16. století, především k ochraně vesnice před piráty. Malý přístav je obklopen barevnými domky, typickými pro tuto oblast. V okolí se nacházejí terasy s olivovníky, o kterých se říká, že produkují nejlepší olivový olej v zemi.

Přímo u přístavu najdeme malou pláž. V její blízkosti najdeme kostel Santa Margherita di Antiochia 8. Gotický kostel byl postaven v 11. století, exteriér později získal barokní podobu. Na protějším skalním výběžku leží hrad Belforte 9, známý taktéž pod názvem Castello Doria (podle rodu Doria), vybudován byl ve 13. století, dnešní podoba je z poloviny 16. stol. Odsud je nádherný výhled na celé městečko.

 Corniglia 3

Corniglia (200 ob.) je položena na skále, 100 metru nad mořem, je také nejmenší a nejobtížněji dostupná. Zato nabízí nádherné výhledy do okolí. Z vlakového nádraží vede 382 schodů po schodišti Lardarina, případně kyvadlová doprava autobusem. Obec je obklopena vinicemi a kamennými terasami. Za návštěvu stojí kostel San Pietro 10 v historické čtvrti, který byl založen roku 1334. Uvnitř si můžeme prohlédnout křtitelnici z 12. století.

Manarola 4

Rybářské městečko Manarola (350 ob.) je druhým nejmenším v oblasti. Typické jsou barevné, úzké a vysoké domy. V okolí se také vyrábí víno. Mezi městy Manarola a Riomaggiore vede stezka Via dell'Amore (Stezka lásky), která se stala turistickým lákadlem (2023 - zavřená z důvodu oprav). V horní části najdeme kostel San Lorenzo 11, jehož stavba započala roku 1338. Fasáda je gotickém slohu, uvnitř jsou umístěny obrazy místních mistrů.

Riomaggiore 5

Riomaggiore (1300 ob.) leží v malém údolí při pobřeží, je první obcí Cinque Terre z jižního směru. Malý rybářský přístav obklopují domy v pastelových barvách. Hlavní centrum tvoří Via Colombo. Významný je trojlodní kostel San Giovanni Battista 12, založen roku 1340. Současná novogotická podoba byla dokončena v roce 1870. Uvnitř se nachází umělecky ztvárněný dřevěný kříž z 15. století.

 

Riviera di Levante

Riviera di Levante

Riviera di Levante je označení pro východní pobřeží Ligurie, od Janova až k hranici s Toskánskem. Oblast je hornatá a pobřeží velmi členité.

Ostatní, Liguria

» Více

RADY & TIPY

Cinque Terre Card

Cinque Terre Card je speciální kartička, která zahrnuje několik služeb pro návštěvníky Cinque Terre. Existují dva typy karet: Cinque Terre Trekking Card a Cinque Terre Treno MS Card.

Trekking Card poskytuje přístup ke všem pěším stezkám a Treno MS Card vstup na turistické stezky spolu s neomezenou jízdou vlakem ve vlacích Cinque Terre Express, na trase Levanto - Cinque Terre - La Spezia.

Karty a jízdenky zakoupené fyzicky na nádraží musí být před jízdou označeny v automatu na nástupišti, on-line jízdenky se označovat nemusí. Karty lze zakoupit na každém nádraží, v turistických informačních centrech v Cinque Terre, Levanto a La Spezia nebo online: https://card.parconazionale5terre.it/en.

reklama


Hodnocení návštěvníků

96%

12 uživatelů


Doprava

A12 - Carrodano-Levanto 22 km / 42 km
A12 - La Spezia 23 km / 46 km
La Spezia - TI 12 km / 37 km
V každé obci - TI
Pisa 95 km / 120 km
Genova 100 km / 128 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek a skály
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

22 km
Riviera di Levante
Riviera di Levante

Riviera di Levante je označení pro východní pobřeží Ligurie, od Janova až k hranici s Toskánskem. Oblast je hornatá a pobřeží velmi členité.

» Více
37 km
Sestri Levante
Sestri Levante

Přibližně v polovině cesty mezi Janovem a La Spezia, na výběžku do Ligurského moře, najdeme původně rybářské městečko Sestri Levante (18 200 ob.).

» Více
55 km
Portofino
Portofino

Portofino je malá rybářská vesnice s 500 obyvateli. Místní přístav je považován za nejkrásnější ve Středomoří.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.