Cinque Terre

Oblast Cinque Terre najdeme na východním pobřeží Ligurie, mezi městy Levanto a La Spezia, je součástí riviéry Levante. V překladu název znamená „Pět zemí”. Na dramatickém pobřeží riviery se nachází řetězec pěti starých rybářských městeček, s domy nalepenými na skalách, která si po staletí zachovala svůj původní ráz. Jedním z důvodu je donedávna špatná dostupnost, pouze pěšími stezkami nebo po železnici, současné silnice jsou však velmi úzké a strmé. Nejlepší způsob, jak prozkoumat Cinque Terre, je vydat se na túru podél tohoto malebného pobřeží. Můžete také jet vlakem nebo trajektem z jedné vesnice do druhé. V okolí najdeme terasy s vinicemi – vyrábí se zde víno prvotřídní kvality.

Stezky a železnice

Cinque Terre nabízí množství pěších stezek. Většina z nich je zdarma, jen dvě - z Monterosso do Vernazza a z Vernazza do Corniglia jsou zpoplatněny pomocí Cinque Terre Card. Trasy jsou poměrně náročné. Zakázány jsou na nich například nazouváky a žabky. Doporučujeme tenisky nebo ještě lépe turistické boty. Vezměte si s sebou opalovací krém, klobouk (čepici) a vodu. Nejznámnější stezkou je Via dell'Amore mezi Manarola a Riomaggiore (2023 - zavřená z důvodu oprav).

Nejrychlejším způsobem, jak cestovat mezi městy Cinque Terre je vlakem. Vlaky Cinque Terre Express jezdí každých 20 minut (asi od dubna do září) mezi vesnicemi Cinque Terre a zastavují také v Levantu a La Spezii. Pokud chcete navštívit více než dvě vesnice, doporučujeme zakoupit Cinque Terre Treno Card. Viz dole ↓

Oblast byla osídlena už v paleolitu. Za dob starověkého Říma byla města také obývána, tehdy vznikala jejich jména. Základy dnešních městeček jsou z 11. století, kdy celá oblast patřila Janovskému království. V 16. století bylo budováno opevnění před nájezdy Turků. V roce 1997 byla oblast zapsána na seznam UNESCO, i s Národním parkem Cinque Terre.

Obce Cinque Terre

Monterosso al Mare 1

Monterosso al Mare (1350 ob.) je největší město v Cinque Terre, má také největší písčité pláže. Město je rozděleno na dvě části - staré město (Centro storico) a nové město (Fegina). Tyto dvě poloviny jsou spojeny tunelem používaným pro pěší a místní dopravu. Nejstarší části Monterossa pravděpodobně pocházejí z 11. století. Ruiny středověké pevnosti, včetně tří bývalých strážních věží stále stojí ve starém městě. Nová oblast - Fegina, pochází z konce 19.- 20. století, kdy byla do Cinque Terre přivedena železniční trať. Rušná nábřežní část má spíše atmosféru plážového letoviska oproti ostatním městům Cinque Terre.

Nejvýznamnější památkou je raně gotický kostel San Giovanni Battista 6 z konce 13. století, se čtvercovou věží a nádherným černo-bílým průčelím z mramoru. Nejdominantnější stavbou je opevněná hranolovitá věž na ostrohu mezi historickou a novější částí Monterossa al Mare - Torre Aurora  7. Nedaleko nejdeme kapucínský klášter San Francesco z počátku 17. století. Nejkrásnější výhled na obě části Monterossa a pobřeží se naskytne ze hřbitova, umístěného na nejvyšším bodě města.

Vernazza 2

Vernazza (740 ob.) byla založena kolem roku 1000 n. l. na skalnatém výběžku, od r. 1276 byla součástí Janovské republiky. Středověký hrad Belforte byl přestavěn v polovině 16. století, především k ochraně vesnice před piráty. Malý přístav je obklopen barevnými domky, typickými pro tuto oblast. V okolí se nacházejí terasy s olivovníky, o kterých se říká, že produkují nejlepší olivový olej v zemi.

Přímo u přístavu najdeme malou pláž. V její blízkosti najdeme kostel Santa Margherita di Antiochia 8. Gotický kostel byl postaven v 11. století, exteriér později získal barokní podobu. Na protějším skalním výběžku leží hrad Belforte 9, známý taktéž pod názvem Castello Doria (podle rodu Doria), vybudován byl ve 13. století, dnešní podoba je z poloviny 16. stol. Odsud je nádherný výhled na celé městečko.

 Corniglia 3

Corniglia (200 ob.) je položena na skále, 100 metru nad mořem, je také nejmenší a nejobtížněji dostupná. Zato nabízí nádherné výhledy do okolí. Z vlakového nádraží vede 382 schodů po schodišti Lardarina, případně kyvadlová doprava autobusem. Obec je obklopena vinicemi a kamennými terasami. Za návštěvu stojí kostel San Pietro 10 v historické čtvrti, který byl založen roku 1334. Uvnitř si můžeme prohlédnout křtitelnici z 12. století.

Manarola 4

Rybářské městečko Manarola (350 ob.) je druhým nejmenším v oblasti. Typické jsou barevné, úzké a vysoké domy. V okolí se také vyrábí víno. Mezi městy Manarola a Riomaggiore vede stezka Via dell'Amore (Stezka lásky), která se stala turistickým lákadlem (2023 - zavřená z důvodu oprav). V horní části najdeme kostel San Lorenzo 11, jehož stavba započala roku 1338. Fasáda je gotickém slohu, uvnitř jsou umístěny obrazy místních mistrů.

Riomaggiore 5

Riomaggiore (1300 ob.) leží v malém údolí při pobřeží, je první obcí Cinque Terre z jižního směru. Malý rybářský přístav obklopují domy v pastelových barvách. Hlavní centrum tvoří Via Colombo. Významný je trojlodní kostel San Giovanni Battista 12, založen roku 1340. Současná novogotická podoba byla dokončena v roce 1870. Uvnitř se nachází umělecky ztvárněný dřevěný kříž z 15. století.

 

Riviera di Levante

Riviera di Levante

Riviera di Levante je označení pro východní pobřeží Ligurie, od Janova až k hranici s Toskánskem. Oblast je hornatá a pobřeží velmi členité.

Ostatní, Liguria

» Více

RADY & TIPY

Cinque Terre Card

Cinque Terre Card je speciální kartička, která zahrnuje několik služeb pro návštěvníky Cinque Terre. Existují dva typy karet: Cinque Terre Trekking Card a Cinque Terre Treno MS Card.

Trekking Card poskytuje přístup ke všem pěším stezkám a Treno MS Card vstup na turistické stezky spolu s neomezenou jízdou vlakem ve vlacích Cinque Terre Express, na trase Levanto - Cinque Terre - La Spezia.

Karty a jízdenky zakoupené fyzicky na nádraží musí být před jízdou označeny v automatu na nástupišti, on-line jízdenky se označovat nemusí. Karty lze zakoupit na každém nádraží, v turistických informačních centrech v Cinque Terre, Levanto a La Spezia nebo online: https://card.parconazionale5terre.it/en.

reklama

Turistické cíle - Cinque Terre

6
Kostel S. Giovanni Battista

Kostel ze 13. století.

7
Torre Aurora

Historická obranná věž.

8
Kostel Santa Margherita di Antiochia

Kostel z 11. století.

9
Castello Belforte

Středověký hrad.

10
Kostel San Pietro

Kostel ze 14. století.

11
Kostel San Lorenzo

Kostel ze 14. století.

12
Kostel San Giovanni Battista

Kostel ze 14. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

96%

12 uživatelů


Doprava

A12 - Carrodano-Levanto 22 km / 42 km
A12 - La Spezia 23 km / 46 km
La Spezia - TI 12 km / 37 km
V každé obci - TI
Pisa 95 km / 120 km
Genova 100 km / 128 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek a skály

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

22 km
Riviera di Levante
Riviera di Levante

Riviera di Levante je označení pro východní pobřeží Ligurie, od Janova až k hranici s Toskánskem. Oblast je hornatá a pobřeží velmi členité.

» Více
37 km
Sestri Levante
Sestri Levante

Přibližně v polovině cesty mezi Janovem a La Spezia, na výběžku do Ligurského moře, najdeme původně rybářské městečko Sestri Levante (18 200 ob.).

» Více
55 km
Portofino
Portofino

Portofino je malá rybářská vesnice s 500 obyvateli. Místní přístav je považován za nejkrásnější ve Středomoří.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.