Cortina d’Ampezzo

Jedno z hlavních alpských středisek najdeme v srdci Dolomit, v nadmořské výšce 1224 metrů. Leží v severní části údolí Valle del Boite, obklopeno vrcholy Tofane, Pomagano, Cristalo, Fabria, Sorapiss, Becco di Mezzodi, Croda da Lago, Cinque Torri a nejvyšším z nich, Tofana di Mezzo - 3244 m.

Cortina d'Ampezzo se stala oblíbeným centrem zimních sportů. V centru se nacházejí především luxusní obchody, jedná se o dražší destinaci. V roce 1956 se zde konaly Zimní olympijské hry. Od téhož roku se zde pravidelně uskutečňuje filmový festival.

Historie

Obec se připomíná ve střdověku, kdy patřila pod patriarchát Aquileia. Od roku 1420 pak spadává do Benátské republiky, ale již v roce 1508 je připojena k Rakousku. K Itálii opět patří až od konce I. svět. války. Byl také změněn název z původního Ampezzo na Cortina d'Ampezzo. Po rozvoji cestovního ruchu v 50. letech 20. stol. bylo připojeno několik menších obcí. V roce 2007 se konalo referendum o odtžení obce z regionu Veneto a připojení k Trentino-Alto Adige. Přesun se nakonec nekonal.

Památky

Hlavní památkou Cortiny d'Ampezzo je Basilica dei Santi Filippo e Giaccomo 1 (sv. Filipa a Jakuba) z let 1769 - 1775, vystavěná na základech kostela ze 13. století. Nachází se v centru obce, mezi ulicemi Corso Italia a Via del Mercato. Další významný kostel najdeme ve čtvrti Bigontina, Madonna della Difesa 2 z roku 1750. Kostelů  se v okolí ale nachází více.

Lyžováníreklama


Hodnocení návštěvníků

75%

2 uživatelé


Doprava

A27 - Ponte Nelle Alpi 57 km
Calalzo di Cadore - FS 34 km
Venezia 122 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Marconi,
úterý 8:00 - 13:00,
pátek 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Cortina d’Ampezzo

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář