Dolomiti (Dolomity)

Dolomity jsou částí jižních vápencových Alp. Pohoří se nachází mezi řekami Adige a Piave. Větší část leží v regionu Trentino-Alto Adige a část v regionu Veneto. Dolomity jsou Národní park a v roce 2009 byly zapsány na seznam UNESCO.

Svůj název pohoří získalo podle francouzského mineraloga Déodat Gratet Dolomieu, který začátkem 19. stol. hory studoval, popsal jejich stavbu a charakteristické tvary. Nejvyšší vrcholy Dolomit mají okolo 3 000 m n. m. Nejvyšší z nich je Marmolada s 3 343 metry. Dále následije Antelao - 3 264 m a Tofana di Mezzo - 3 241 m. K Dolomitům se někdy počítá pohoří skupiny Brenta (Dolomiti di Brenta), západně od Trenta. To má ale jiné geologické složení než Dolomity a oficiálně sem nepatří.

Turisty jsou Dolomity navštěvované celoročně. V zimním období pro obrovské lyžařské oblasti a v létě pro turistiku, horolezectví a jumping.

Dolomiti Superski

Dolomiti Superski je  jedna z největších lyžařských oblastí na světě. Zahrnuje většinu středisek v Dolomitech. Má přibližně 1 220 km sjezdovek, z nichž přibližně plovina je na sebe přímo napojena. Najdeme zde asi 450 vleků. Výhodou je, že jeden skipas lze použít v celé oblasti. Dolomiti Superski bylo založeno v roce 1974 spojením dvanácti oblastí Dolomit.

Val di Fiemme 1

San Martino di Castrozza 2

Středisko San Martino di Castrozza najdeme v údolí Primiero. Začíná v nadmořské výšce 1487 m n. m. Úředně spadá pod obce Siror a Tonadico. Vrcholky v okolí patří do skupiny Pale di San Martino; jsou jimi: Cimon della Pala, Vezzana, Rosetta, Sass Maor, Cima della Madonna, Cavallazzo, Colbricon a údolí Val di Roda.

Název je podle kostela sv. Martina v centru střediska. Zvonice byla postavena v románském období. V minulosti zde býval také hospic.

 • Sjezdovky: 35, 59 km
 • 3x, 8 km
 • 13x, 28 km
 • 19x, 23 km

Tre Valli 3

V překladu Tři údolí. Oblast se nachází na hranici regionů Trentino-Alto Adige a Veneto. Údolí nesou jména Passo San Pellegrino, Lusia a Falcade e Moena. Tre Valli nabízejí 100 km sjezdovek a 3 snowparky.

Val di Fassa 4

Marmolada - Arabba 5

Cortina d'Ampezzo 6

Plan de Corones (Kronplatz) 7

Civetta 8

Úpatí hory Monte Civetta u obce Alleghe nabízí 80 km sjezdovek. Leží v provincii Belluno a regionu Veneto. Čtyři kilometry dlouhá hora Monte Civetta má impozantní skalní stěnu s převýšením 1000 m. Jedná se o oblíbené místo horolezců.

 • Sjezdovky:
 • 30 km
 • 42 km
 • 8 km

Valle Isarco 9

Jedno z největších a hlavních údolí v Alto Adige. Protéká jím stejnojmenná řeka a vede až k ústí do řeky Adige. V celkové délce 80 km se nachází několik důležitých měst jako Bressanone (Brixen), Chiusa nebo Ponte Gardena.

Alta Pusteria 10

Oblast Alta Pusteria se nachází nedaleko rakouských hranic, v údolí řeky Drávy. Zahrnuje obce Villabassa, Monguelfo, Braies, Dobbiaco, San Cadido a Sesto.

Alta Badia 11

Val Gardena 12

reklama


Hodnocení návštěvníků

100%

1 uživatel


Doprava

A22
A27
FS
Venezia

Počasí

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Dolomiti (Dolomity)

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář