Elba

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie, po Sicílii a Sardinii. Nachází se v Tyrhénském moři, v blízkosti Toskánského pobřeží, 10 km od města Piombino. Žije zde přibližně 30 000 obyvatel. Ostrov je součástí Toskánského souostroví. Má členité pobřeží a je poměrně hornatý, zato nabízí nádherné výhledy. Na západě se nachází nejvyšší hora Monte Capanne, s výškou 1018 m n. m. V letech 1814 - 1815 zde nedobrovolně pobýval Napoleon Bonaparte.

Pobřeží Elby je převážně skalnaté s menšími písčitými a oblázkovými plážemi. Mimo města uvedená níže, jsou turisty oblíbené lokality Fetovaia, Lacona, Procchio, Seccheto, Nisporto a jiné.

Portoferraio

Portoferraio 1 (12 000 ob.) je hlavním a největším městem ostrova. Založil ho roku 1518 Cosimo I. Medici ze slavného rodu Medicejských z Florencie. Významé se stalo díky těžbě železa (zvané též Železný přístav - Porto = přístav, Ferro = železo). Zajímavostí jsou tři pevnosti, které vznikly jako soupeření se španěly, kteří měli pevnost v Porto Azzurro.

Pevnost Forte Stella 7 byla postavena v roce 1548. Je uspořádána do hvězdicového tvaru (Stella = hvězda). Sloužila k obraně města a navazovala na městské opevnění. Ve východní části najdeme 25 m vysoký maják Faro di Portoferraio z let 1788 - 89.

Pevnost Forte Falcone 8 leží na ostrohu, na západ od starého města a Forte Stella. Dominuje nad přístavem a zátokou. Stavba opevněného komplexu se datuje mezi lety 1548 - 1701.

Poslední pevností je Forte Inglese 9. Menší pevnost na vrcholu San Rocco, západně od města, byla postavena později, až během 18. století. Sloužila k obraně před britskou flotilou.

Ve vnitrozemí, asi 5 km z centra se nachází Villa San Martino 10, kterou obýval Napoleon Bonaparte během svého pobytu na Elbě. Současnou podobu dal stavbě Napoleon ve stylu pařížských rezidencí.

Marciana Marina

Marciana Marina 2 (1 900 ob.) je nejmenší městečko na ostrově. Přímořská promenáda byla vybudována počátkem 20. století, v její blízkosti se nachází historická část. Hlavní centrum tvoří náměstí Piazza della Vittoria a přilehlé ulice. V minulosti Marciana Marina proslula výrobou vína, které se vyváželo do toskánských a ligurských přístavů. Město a okolí nabízí nádherné výhledy na pobřeží, jako letovisko patří mezi klidnější.

Sant'Andrea (188 ob.) je přímořská část obce Marciana. Nabízí malou pláž mezi útesy a mys Capo di Sant'Andrea, který je tvořený skálou, podobnou žule.

Marina di Campo

Městečko Marina di Campo 3 (2 100 ob.) leží ve stejnojmenném zálivu. Na konci přístavu stojí středověká obranná věž. Její existence je doložena v dokumentech z roku 1596, a je nejstarší památkou v Marina di Campo. V okolí věže a přístavu najdeme historickou část, zbytek města je moderní.

Capoliveri

Na nejjižnějším poloostrově Elby - Monte Calamita, ve výšce 167 m n. m. najdeme město Capoliveri 4 (3 900 ob.). V okolí se nacházejí bohatá ložiska minerálů. Oblast byla osídlena Etrusky, později, od 11. do 14. století n. l. patřila pod Republiku Pisa. Roku 1548 byla prodána Velkovévodství Toskánskému. Začátkem 18. století připadla Sicilskému království.

Nejstarší památkou je románský kostel Santa Maria Assunta, zmínky o něm pocházejí z roku 1343. Centrum samotného města s uličkami, opevněním, podchody a schodišti, kolem náměstí Piazza Matteotti, pochází ze 14. století.

Porto Azzurro

Přístavní město Porto Azzurro 5 (3 700 ob.) vlastnili od roku 1557 Španělé. Postavili zde v 17. století vojenskou pevnost hvězdicového půdorysu Forte di Longone. Slouží jako věznice a je veřejnosti nepřístupná. V blízkosti přístavu najdeme kostel Santa Maria del Carmine z 18. století. Vedle něj se nachází malá kaple Sacro Cuore di Maria, dokončená v roce 1727. Nedaleko leží pláž Barbarossa, údajně pojemnovaná po tureckém pirátovi, který se na Elbě  v 16. století vylodil.

Rio Marina

Město Rio Marina 6 najdeme na východním pobřeží ostrova Elba. Administrativně je spojeno s nedalekým Rio nell‘Elba a tvoří jednu obec. V okolí se nacházejí povrchové doly, v minulosti se zde těžil pyrit, hematit a další minerály. Do přístavu míří některé trajekty z Piombina.

Nepřehlédnutelný je maják Faro di Rio Marina, při vjezdu do přístavu. Zprovozněn byl v roce 1914, přestože vypadá spíše jako stará věž. Historickou hodnotu má šestiúhelníková věž Torre degli Appiani, postavená už v 16. století. Vrchní část s hodinami byla dokončena v roce 1882. Nedaleko najdeme malý kostelík San Rocco z druhé poloviny 16. století.

RADY & TIPY

Trajekty na ostrov Elba zajišťují společnosti Moby Lines, Toremar a BluNavy.

reklama

Turistické cíle - Elba

1
Portoferraio

Hlavní město ostrova.

2
Marciana Marina

Centrum městečka.

3
Marina di Campo

Centrum městečka.

4
Capoliveri

Historické centrum ze 14. století.

5
Porto Azzurro

Město s přístavem a španělskou pevností.

6
Rio Marina

Přístavní město s nepřehlédnutelným majákem.

7
Forte Stella

Pevnost z 16. století.

8
Forte Falcone

Pevnost z 16. - 18. století.

9
Forte Inglese

Manší pevnost z 18. století.

10
Villa San Martino

Vila, kde pobýval Napoleon Bonaparte.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A12 - Rosignano Marittimo 98 km
Piombino - TI
Portoferraio - Piombino
Rio Marina - Piombino
Pisa 148 km
Firenze 201 km
Roma 272 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek, štěrk, oblázky

Navštivte v okolí

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Elba  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

51 km
San Vincenzo
San Vincenzo

San Vincenzo (7 000 ob.) patří mezi nejlépe vybavená přímořská letoviska v Toskánsku. Leží jižně od Livorna, na tzv. Etruské riviéře (Riviera degli Etruschi).

» Více
128 km
Siena
Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO.

» Více
130 km
Pisa
Pisa

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem.

» Více
166 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.