Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře. Žije zde přibližně 366 000 obyvatel. Město je považováno za skvost renesanční architektury, od roku 1982 zapsáno na seznamu UNESCO.

Historie

Město založili v roce 59 př. n. l. Římané v údolí řeky Arno. Tehdy dostalo jméno Florentina (kvetoucí). Po nepokojích ve 13. století byla založena Florentská republika a šlechta zbavena všech privilegií. O důležitých záležitostech rozhodovali movití kupci. Nejvyšší moc získala rodina Medici (papežovi bankéři). Roku 1434 město zcela ovládli a stali se jeho pány. S jejich podporou ve městě vznikla řada významných staveb - Palazzo Medici, rozšířen Palazzo Pitti a přestavěno mnoho kostelů. Zajímavostí je průchod - krytá chodba - Vasari (Coridoio Vasariano), s délkou 1 000 m, spojuje Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti skrz most Ponte Vecchio. Ve Florencii pobývali slavné osobnosti své doby - Michelangelo Buonarroti, Galileo Galilei, Rossini, Macchiavelli, Dante Alighieri, Raffaello Sanzio, Giotto di Bondone, Sandro Botticelli a další. Z okolí pocházeli Leonardo da Vinci a Carlo Collodi - autor Pinocchia.

Firenze (Florencie)

Piazza del Duomo

Santa Maria del Fiore 1
Na původním místě kostela Santa Reparata byla v roce 1296 započata stavba nového chrámu. Po několika letech odstávky pokračovala stavba pod vedením Giotta di Bondone, navrhl volně stojící zvonici (Campanile di Giotto). V 15. století byla postavena kupole podle Fillippa Bruneleschiho. Roku 1436 stavbu vysvětil papež Evžen IV. Dnešní podoba ale pochází z roku 1887, kdy bylo dokončeno novogotické průčelí. Uvnitř najdeme fresky z 16. stol. od Giorgia Vasariho a Federica Zuccariho.

Battistero di San Giovanni 2
Naproti katedrály Santa Maria del Fiore stojí osmiboká křestní kaple. Založena byla v 11. století. Vnitřní mozaiková výzdoba pochází z let 1220 - 1300, troje bronzové dveře byly osazeny ve 14. století. Z venku je stavba obložena carrarským mramorem.

Piazza della Signoria

Palazzo Vecchio 3
Starý palác na Piazza della Signoria býval královským palácem a sídlem vévody. Byl postaven v letech 1299 - 1314. Dnes slouží jako radnice města. Na průčelí se nacházejí historické erby ze 14. století a symbolizují politickou situaci v této době. Jsou zde např. znaky Florencie (lilie), dalších měst Florentské republiky (Lucca, Pistoia, Siena...) nebo partnerských vévodství. Před palácem stojí replika Michelangelova Davida (originál najdeme v Galleria dell'Accademia 9 ve Florencii). Vedle pak socha Herkules a Cacus z roku 1533 od Bandinelliho.

Loggia dei Lanzi 4
Naproti Palazzo Vecchio se nachází podloubí, zvané Loggia dei Lanzi, vybudované v letech 1376 - 1382. Jsou zde umístěny významné sochy různých renesančních autorů.

Galleria Degli Uffizi 5
Nejznámější italskou galerii postavil Giorgio Vasari mezi lety 1560 - 1580, pro rodinu Medici. Původně měl palác sloužit jako kanceláře soudu. V 19. století sem byly umístěny sochy a obrazy významných umělců.

  • Galleria degli Uffizi
    ÚT - NE  8:15 - 18:50
    Vstup: 23 €,  /2017/
    ! Rezervace on-line

Ponte Vecchio 6

Starý most z roku 1345 byl postaven na místě starých mostů, které vzala voda. Ve 13. století zde byly zřízeny různé obchody a byty, od 16. stol pouze krámky zlatníků. V horním patře prochází průchod Vasari

Palazzo Pitti 7

Výstavba paláce začala v roce 1457, pro bankéře Lucu Pittiho. Stavbu vedl Fillippo Bruneleschi (kupole S. Maria d. Fiore). V polovině 16. stol. byl koupen a rozšířen rodinou Medici. V současnosti zde sídlí muzea Museo Degli Argenti (umělecká díla ze zlata a stříbra), Museo delle Carozze (muzeum kočárů), Galleria Pitti (mistrovská díla shromážděná rodem Medici) a Galleria d'Arte Moderna (moderní umění).

Santa Maria Novella 8

V blízkosti stejnojmenného hlavního nádraží se nachází dominikánská bazilika Santa Maria Novella. Románsko-gotická stavba byla vybudována v letech 1246 - 1300. V 15. století byla přestavěna, uvnitř vznikly fresky, jejichž autorem je Domenico Ghirlandaio. Mramorová fasáda je jedním z nejvýznamnějších děl florentské renesance, zcela dokončena byla však až v roce 1920.

RADY & TIPY

Parkování ve Florencii je poměrně problematické a město nabízí málo parkovišť. Nejsnazší je zaparkovat v podzemním parkovišti pod nádražím Stazione Santa Maria Novella (Piazza della Stazione). Při výjezdu dejte pozor, ať nevjedete do zóny omezeného provozu (ZTL).

reklama

Turistické cíle - Firenze (Florencie)

1
Katedrála S. Maria del Fiore

Hlavní florentský dóm se zvonicí.

2
Battistero di San Giovanni

Křtitelnice v blízkosti dómu.

3
Palazzo Vecchio

Palác z 13. - 14. století.

4
Loggia dei Lanzi

Podloubí s renesančními sochami.

5
Galleria degli Uffizi

Slavná florentská galerie.

6
Ponte Vecchio

Historický most přes řeku Arno ze 14. století.

7
Palazzo Pitti

Palác z 15. století.

8
Bazilika Santa Maria Novella

Dominikánská bazilika s mramorovou fasádou.

9
Galleria dell’Accademia

Galerie se sochou Davida od Michelangela.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

57%

61 uživatelů


Doprava

A1 - Firenze-Scandicci 12 km
Firenze
Firenze 9 km
Pisa 83 km

Počasí

Trhy a nákupy

Mercato Centrale
Via dell´Ariento,
7:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Piazza delle Cure,
8:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Piazza del Mercato Nuovo,
8:00 - 19:00 denně,
mimo neděli a pondělí
Informace bez záruky.

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Firenze (Florencie)  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

46 km
San Gimignano
San Gimignano

Město San Gimignano najdeme v Toskánsku, asi 40 km severozápadně od Sieny. Oblíbené je díky středověkému centru města s dochovanými čtrnácti věžemi, z původních sedmdesáti dvou.

» Více
62 km
Siena
Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO.

» Více
64 km
Volterra
Volterra

Na jednom z kopců v typicky toskánské krajině leží město Volterra (10 500 ob.). Původně etruská osada se postupně změnila v rozsáhlé středověké centrum.

» Více
85 km
Pisa
Pisa

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem.

» Více
100 km
Bologna
Bologna

Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena.

» Více
120 km
San Marino
San Marino

San Marino, také Republika San Marino, je již po staletí samostatný stát, obklopený ze všech stran Itálií. Leží přibližně 10 km západně od jaderského pobřeží v Rimini, v kopcích Apenin.

» Více
166 km
Elba
Elba

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie, po Sicílii a Sardinii. Nachází se v Tyrhénském moři, v blízkosti Toskánského pobřeží, 10 km od města Piombino. Žije zde přibližně 30 000 obyvatel.

» Více
284 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.