Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře. Žije zde přibližně 366 000 obyvatel. Město je považováno za skvost renesanční architektury, od roku 1982 zapsáno na seznamu UNESCO.

Historie

Město založili v roce 59 př. n. l. Římané v údolí řeky Arno. Tehdy dostalo jméno Florentina (kvetoucí). Po nepokojích ve 13. století byla založena Florentská republika a šlechta zbavena všech privilegií. O důležitých záležitostech rozhodovali movití kupci. Nejvyšší moc získala rodina Medici (papežovi bankéři). Roku 1434 město zcela ovládli a stali se jeho pány. S jejich podporou ve městě vznikla řada významných staveb - Palazzo Medici, rozšířen Palazzo Pitti a přestavěno mnoho kostelů. Zajímavostí je průchod - krytá chodba - Vasari (Coridoio Vasariano), s délkou 1 000 m, spojuje Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti skrz most Ponte Vecchio. Ve Florencii pobývali slavné osobnosti své doby - Michelangelo Buonarroti, Galileo Galilei, Rossini, Macchiavelli, Dante Alighieri, Raffaello Sanzio, Giotto di Bondone, Sandro Botticelli a další. Z okolí pocházeli Leonardo da Vinci a Carlo Collodi - autor Pinocchia.

Firenze (Florencie)

Piazza del Duomo

Santa Maria del Fiore 1
Na původním místě kostela Santa Reparata byla v roce 1296 započata stavba nového chrámu. Po několika letech odstávky pokračovala stavba pod vedením Giotta di Bondone, navrhl volně stojící zvonici (Campanile di Giotto). V 15. století byla postavena kupole podle Fillippa Bruneleschiho. Roku 1436 stavbu vysvětil papež Evžen IV. Dnešní podoba ale pochází z roku 1887, kdy bylo dokončeno novogotické průčelí. Uvnitř najdeme fresky z 16. stol. od Giorgia Vasariho a Federica Zuccariho.

Battistero di San Giovanni 2
Naproti katedrály Santa Maria del Fiore stojí osmiboká křestní kaple. Založena byla v 11. století. Vnitřní mozaiková výzdoba pochází z let 1220 - 1300, troje bronzové dveře byly osazeny ve 14. století. Z venku je stavba obložena carrarským mramorem.

Piazza della Signoria

Palazzo Vecchio 3
Starý palác na Piazza della Signoria býval královským palácem a sídlem vévody. Byl postaven v letech 1299 - 1314. Dnes slouží jako radnice města. Na průčelí se nacházejí historické erby ze 14. století a symbolizují politickou situaci v této době. Jsou zde např. znaky Florencie (lilie), dalších měst Florentské republiky (Lucca, Pistoia, Siena...) nebo partnerských vévodství. Před palácem stojí replika Michelangelova Davida (originál najdeme v Galleria dell'Accademia 9 ve Florencii). Vedle pak socha Herkules a Cacus z roku 1533 od Bandinelliho.

Loggia dei Lanzi 4
Naproti Palazzo Vecchio se nachází podloubí, zvané Loggia dei Lanzi, vybudované v letech 1376 - 1382. Jsou zde umístěny významné sochy různých renesančních autorů.

Galleria Degli Uffizi 5
Nejznámější italskou galerii postavil Giorgio Vasari mezi lety 1560 - 1580, pro rodinu Medici. Původně měl palác sloužit jako kanceláře soudu. V 19. století sem byly umístěny sochy a obrazy významných umělců.

  • Galleria degli Uffizi
    ÚT - NE  8:15 - 18:50
    Vstup: 23 €,  /2017/
    ! Rezervace on-line

Ponte Vecchio 6

Starý most z roku 1345 byl postaven na místě starých mostů, které vzala voda. Ve 13. století zde byly zřízeny různé obchody a byty, od 16. stol pouze krámky zlatníků. V horním patře prochází průchod Vasari

Palazzo Pitti 7

Výstavba paláce začala v roce 1457, pro bankéře Lucu Pittiho. Stavbu vedl Fillippo Bruneleschi (kupole S. Maria d. Fiore). V polovině 16. stol. byl koupen a rozšířen rodinou Medici. V současnosti zde sídlí muzea Museo Degli Argenti (umělecká díla ze zlata a stříbra), Museo delle Carozze (muzeum kočárů), Galleria Pitti (mistrovská díla shromážděná rodem Medici) a Galleria d'Arte Moderna (moderní umění).

Santa Maria Novella 8

V blízkosti stejnojmenného hlavního nádraží se nachází dominikánská bazilika Santa Maria Novella. Románsko-gotická stavba byla vybudována v letech 1246 - 1300. V 15. století byla přestavěna, uvnitř vznikly fresky, jejichž autorem je Domenico Ghirlandaio. Mramorová fasáda je jedním z nejvýznamnějších děl florentské renesance, zcela dokončena byla však až v roce 1920.

RADY & TIPY

Parkování ve Florencii je poměrně problematické a město nabízí málo parkovišť. Nejsnazší je zaparkovat v podzemním parkovišti pod nádražím Stazione Santa Maria Novella (Piazza della Stazione). Při výjezdu dejte pozor, ať nevjedete do zóny omezeného provozu (ZTL).

reklama


Hodnocení návštěvníků

57%

61 uživatelů


Doprava

A1 - Firenze-Scandicci 12 km
Firenze
Firenze 9 km
Pisa 83 km

Počasí

Trhy a nákupy

Mercato Centrale
Via dell'Ariento,
7:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Piazza delle Cure,
8:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Piazza del Mercato Nuovo,
8:00 - 19:00 denně,
mimo neděli a pondělí
Informace bez záruky.
Navštivte v okolí

Fotogalerie

FirenzeFirenzeFirenze
Zobrazit fotogalerii »

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Firenze (Florencie)

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář