Gaeta

Gaeta, s 20 800 obyvateli, se nachází na poloostrově, uprostřed stejnojmenného zálivu - Golfo di Gaeta. Ten se táhné od ostrova Ischia a Procida až k výběžku Circeo na severu. V blízkosti protéká řeka Garigliano, která tvoří hranici mezi regiony Lazio a Campania. Širokou písčitou pláž najdeme v blízkosti nového města.

Historie

Poloostrov byl osídlen již v 8. století př. n. l. Od roku 345 př. n. l. se stal součástí starověkého Říma. Město Caieta se bylo oblíbeným rekreačním místem římských císařu, patriciů, konzulů a senátorů. Proto byla vybudována silnice Via Flaca, vedoucí na sever k Via Appia. Po rozadu Římské říše město několikrát vyplenili saracénští piráti. Z důvodu obrany byl nad městem postaven v 6. století hrad. V letech 839 - 1140 se Gaeta stala námořní republikou. V historii se zde vystřídalo několik majitelů panství: ve 12. stol. patřilo Normanům; ve 13 až 15. stol. rodu Anjou; od 15. stol pak Aragoncům, v rámci španělské nadvlády, ale jako samostatné vévodství. V roce 1734 ho získal Carlo III. Bourbon. Roku 1861 se stává součástí nově sjednocené Itálie.

Památky

Montagna Spaccata

[montaňa spakáta]
5 Na jihozápadním výběžku hory Monte Orlando byla ve skalní prasklině postavena v 11. století kaple - Santuario della Montagna Spaccata. Podle legendy skalisko prasklo v okamžiku smrti Ježíše Krista.  Pod kaplí pokračuje mořská jeskyně Grotta del Turco. Zde je možné najít údajný otisk ruky Turka ve skalní stěně. Do kaple v minulosti zavítalo několik papežů.

Dominantu starého města tvoří hrad Castello Angioino-Aragonese 1, původně z 6. století. Byl vybudován na obranu před Langobardy a nájezdy saracénů. Skládá se ze dvou částí - starší postavil rod Anjou (Angioino), novější Aragonci. Hrad je bohužel přístupný pouze při speciálních příležitostech. V blízkosti přístavu se nachází románský dóm 2 z let 917 - 1106. Věž byla dokončena v roce 1279 a je v arabském stylu, podobně jako věž v Amalfi. Fasáda průčelí pochází z roku 1903, původní byla poničena při zemětřesení. U vchodu se nacházejí reliéfy - příběh o Jonášovi.

Na úpatí Monte Orlando, směrem k přístavu stojí kostel San Francesco 3. Vybudován byl v roce 1222 a zasvědcen sv. Františkovi z Assisi. Novogotická přestavba proběhla v letech 1848 - 1849. Bylo také vybudováno monumentální schdiště před kostelem. Je to jedna z mála staveb v novogotickém slohu na území Itálie.

Na vrcholu Monte Orlando najdeme římské mauzoleum Lucius Munatius Plancus 4 z roku 22 n. l. Třináct metrů vysoká stavba má průměr 29 metrů.

reklama

Turistické cíle - Gaeta

1
Castello Angioino-Aragonese

Středověký obranný hrad.

2
Dóm

Románský dóm.

3
Kostel San Francesco

Novogotický kostel v podobě z 19. století.

4
Mauzoleum

Římské mauzoleum z 1. stol. n. l.

5
Montagna Spaccata

Svatyně ve skalní prasklině z 11. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

1 uživatel


Doprava

A1 - Cassino 63 km
Formia - Gaeta - TI 8 km
Napoli 95 km
Roma 150 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Gaeta  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

16 km
Sperlonga
Sperlonga

Oblast na pobřeží, v polovině cesty mezi Římem a Neapolí, si oblíbil již římský císař Tiberius. V blízkosti Via Apia, na okraji Pontinských bažin vzniklo město Sperlonga (3 300 ob.).

» Více
35 km
Terracina
Terracina

Přibližně na stém kilometru římské silnice Via Appia, na pobřeží Tyrhénského moře se nachází město Terracina (asi 44 500 ob.).

» Více
51 km
San Felice Circeo
San Felice Circeo

Téměř devítitisícové město San Felice Circeo leží v Národním parku Circeo, na stejnojmenném mysu, v Tyrhénském moři.

» Více
63 km
Isole Ponziane
Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.

» Více
86 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
147 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.