Gallipoli

La Perla dello Ionio

Město Gallipoli s 21 000 obyvateli se skládá z několika částí. Nové město se nachází na poloostrově vybíhajícím do Jónského moře. Staré město najdeme na ostůvku, na který vede kamenný most z 16. století. Ke Gallipoli připadají další menší obce jako Baia Verde, Lido San Giovanni a Rivabella. Gallipoli bývá často nazýváno „Perla Jónského pobřeží“.

Historie

Gallipoli bylo založeno Řeky s názvem Kallipolis (tzn. Krásné město); z této doby se dodnes dochovala fontáná u mostu do starého města (Fontana ellenistica 3). Ve středověku bylo město ve vlastnictví římského papeže. V 11. stol. zde sídlili Normané, okolo r. 1300 připadá město k Tarantu. O obsazení města se pokoušeli Benátčané, r. 1484. V 18. stol. byla zahájena stavba přístavu a největšího tržiště s olivovým olejem ve středozemí.

Staré město

Historické centrum se nachází na ostrově u přístavu. Vlevo od mostu najdeme Aragonský hrad 2 z 13. stol., původně byl takto opevněn celý ostrov. Pokud se vydáte cestou okolo ostrova, narazíte na několik kostelů, ostrov se dá obejít dokola. Jednou z hlavních ulic je Via Antonietta De Pace, kde narazíte na obchody s místním tradičním zbožím, restaurace a kavárny. Zde najdeme i muzeum výroby olivového oleje - Palazzo Granafei. Nejvýznamější památkou je bazilika Sant' Agata 1 ze 17. století v barokním slohu, velmi podobném kostelům v Lecce.

Moderní části

Část města ležící na poloostrově od mrakodrapu byla vybudována poměrně nedávno. Na Corso Roma nakoupíte zboží všech světových značek. Baia Verde leží 3 km od Gallipoli. Tato část slouží vyloženě pro turisty, má 94 stálých obyvatel. Baia Verde nabízí nádherně čisté moře a pláže s bílým pískem. Rivabella je menší obdoba Baia Verde.

reklama

Turistické cíle - Gallipoli

1
Bazilika Sant’ Agata

Barokní bazilika ze 17. století.

2
Aragonský hrad

Středověký hrad.

3
Fontana ellenistica (řecká fontána)

Fontána z dob řeckého osídlení.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

59%

54 uživatelů


Doprava

A14 - Bari Nord 197 km
Gallipoli - FSE
Brindisi 86 km
Bari 201 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Torino,
středa 9:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

11 km
Santa Maria al Bagno
Santa Maria al Bagno

Toto malé přímořské letovisko se nachází 10 km severně od Gallipoli, na pobřeží Jónského moře. Původně rybářské městečko obývají přibližně 4 000 obyvatel a úředně spadá pod město Nardò.

» Více
46 km
Lecce
Lecce

Historické město s 95 000 obyvateli leží na poloostrově Salento, tvořící podpatek

» Více
54 km
Santa Maria di Leuca
Santa Maria di Leuca

Město administrativně patří k Castrignano del Capo. Nachází se na nejjižnějším výběžku poloostrova Salento a celé Apulie.

» Více
55 km
Otranto
Otranto

Otranto se nachází na východním pobřeží poloostrova Salento. Maják Faro della Falascia, ležící 5 km jižně, je nejvýchodnějším bodem italské pevniny.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.