Imperia

Imperia s 43 000 obyvateli je hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží v oblasti Riviera dei Fiori - Květinová riviéra, podél silnice Via Aurelia. Imperia vnikla poměrně nedávno, sloučením měst Porto Maurizio a Oneglia. Mezi těmito centry protéká řeka Impero, podle které získalo nové město svůj název. Část Oneglia je zaměřena na potravinářský průmysl, především výrobu těstovin a olivového oleje. Porto Maurizio je více vyhledávané turisty.

Porto Maurizio

Na výběžku nad mořem, západně od řeky Impero, leží historické centrum s úzkými uličkami části Porto Maurizio.

Oblast byla osídlena v římských dobách. Počátkem středověku se stala nezávislou obcí pod Janovskou republikou. V období napoleonských válek bylo město připojeno k Piemotu. V roce 1923 bylo sloučeno s vedlejším městem Oneglia.

Nejvýznamnější památkou této části je bazilika San Maurizio 1 (sv. Mořice). Jedná se o největší kostel v Ligurii. Klasicistická stavba byla dokončena v roce 1838 dle návrhu Gaetana Cantoniho. Uvnitř se nachází série obrazů od Leonarda Massabò. Naproti, přes malé náměstí najdeme Mezinárodní námořnické muzeum - Museo Navale Internazionale di Imperia.

Součástí kompexu kláštera ve čtvrti Parasio je barokní kostel Santa Chiara 2. Ve středověku bylo v okolí postaveno několik strážních věží na obranu pobřeží. Jednou z nejzachovalejších je Torre Prarola 3 na pobřeží, směrem na západ. Západním směrem od města vede také malá palmová promenáda (Lungomare Colombo).

Oneglia

[onelja]
Druhou městskou částí je Oneglia s poměrně novější zástavbou. Hlavní centrum najdeme v okolí Piazza Dante. Dnešní město bylo vystavěno po vzoru Turína, který také patřil Savojům.

Pasta Agnesi

Roku 1824 založil Paolo Battista Agnesi v Oneglii jednu z prvních továren na výrobu těstovin. V roce 1888 Giacomo Agnesi výrobu přesunul do blízkosti přístavu a značně ji rozšířil. Firma vyrábí množství druhů těstovin, dostupných také u nás.

Na místě starověkého hradiště Pagus Unelia vzniklo dnešní město. Od 5. století byla oblast několikrát napadena Barbary. Roku 642 se stává součástí Lombardského království. V roce 1100 se připomíná jako majetek biskupů z Albenga. Později přechází do vlastnictví rodu Doria, který pocházel právě z Oneglie. Jeden ze členů rodu, Andrea Doria, byl významným janovským admirálem. Roku 1576 byla Oneglia prodána Savojům sídlícím v Turíně. Oneglia tak byla nejdůležitějším přístavem jejich království. V roce 1846 byla postavena nejlépe střežená věznice v království, zničena byla až během II. světové války. Roku 1923 proběhlo sloučení s vedlejším městem Porto Maurizio.

Významnou památkou je kostel San Giovanni Battista 4 (Jana Křtitele), vysvědcen v roce 1762. Uvnitř můžeme objevit rozsáhlé fresky a štukovou výzdobu. V areálu závodu Olio Carli se nachází Muzeum oliv 5 TIP (Museo dell'Olivo), jedno z několika unikátních muzejí na světě.

Riviera di Ponente

Riviera di Ponente

Riviera di Ponente, často pouze Riviera se nazývá západní pobřeží v regionu Liguria. Táhne se od města Janov (Genova) směrem na západ, až k francouzským hranicím.

Ostatní, Liguria

» Více

reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Imperia

1
Bazilika San Maurizio, Námořnické muzeum

Klasicistická bazilika a námořnické muzeum.

2
Kostel Santa Chiara

Barokní kostel.

3
Torre Prarola

Pobřežní obranná věž.

4
Kostel San Giovanni Battista

Kostel s freskami.

5
Muzeum oliv

Unikátní muzeum oliv.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

50%

37 uživatelů


Doprava

A10 - Imperia Est 5 km
A10 - Imperia Ovest 4 km
Imperia - Porto Maurizio - TI
Imperia - Oneglia
Genova 114 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Goito,
sobota 8:00 - 14:00,
středa 8:00 - 14:00
Tržnice
Piazza Doria,
7:00 - 13:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Via F. Cascione,
čtvrtek 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Oblázky

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

17 km
Taggia
Taggia

Mnohými nazývána nejhezčím městem Ligurie. Město s téměř 14 000 obyvateli se dělí na historickou část Taggia, 3 km ve vnitozemí a na modernější přímořské letrovisko Arma di Taggia.

» Více
26 km
Sanremo
Sanremo

Sanremo, take San Remo, čtvrté největší město v provincii Imperia má 54 000 obyvatel. Město je nejznámějším a nejvyhledávanějším letoviskem na Květinové riviéře (Riviera dei Fiori).

» Více
30 km
Albenga

U ústí řeky Centa do Ligurského moře leží město Albenga. Díky zachovalému středověkému centru a množství věží bývá nazýváno jako Stověžaté město.

» Více
35 km
Riviera di Ponente
Riviera di Ponente

Riviera di Ponente, často pouze Riviera se nazývá západní pobřeží v regionu Liguria. Táhne se od města Janov (Genova) směrem na západ, až k francouzským hranicím.

» Více
37 km
Bordighera

Asi patnáct kilometrů od francouzských hranic, na Riviera dei Fiori (Květinová riviéra), leží město Bordighera s 10 500 obyvateli.

» Více
44 km
Ventimiglia
Ventimiglia

Posledním větším městem před francouzskou hranicí je Ventimiglia, zvaná také „Západní brána Itálie“.

» Více
45 km
Pietra Ligure
Pietra Ligure

Turisticky oblíbené město Pietra Ligure (8 900 ob.) se nachází v severovýchodní části riviéry Ponente.

» Více
51 km
Finale Ligure

Město s 11 700 obyvateli leží na pobřeží Ligurského moře, na tzv. italské riviéře. Část města se nachází na svazích hory Caprazoppa.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.