Isole Ponziane

Zobrazit mapu

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel, nejsou však obydleny všechny. Dnes jsou zcela závislé na turistickém ruchu. Na ostrovy se dostanete trajektem z Formia, Anzio, Terracina, San Felice Circeo, Neapole, Pozzuoli a Ischie.

Historie

Ostrovy byly osídleny již v neolitu, později zde pobývali volské kmeny, Féničané i Řekové, kteří založili svou kolonii. V roce 312 př. n. l. ostrovy získali Římané a vybudovali zde několik vil. Ve středověku založil řád Benediktinů na ostrově Ponza opatství Santa Maria. Po nájezdu Saracénů v 9. století bylo zcela zničeno. Ve 13. století opatsví obnovil Cisterciácký řád. Ostrovy se dostali pod vládu španělských Aragonců. Počátkem 18. století se z nich stalo Bourbonské vězení. Od roku 1928 byly místem odsunu odpůrců fašismu. Roku 1943 zde strávil několik dní ve vězení sám Benito Mussolini. Po 2. světové válce bylo vězení zrušeno.

Ponza

1 Největší z Pontinských ostrovů, Ponza, má rozlohu 7,5 km2. Nejvyšším vrcholem je Core se svými 201 metry. Mezi členitým skalnatým pobřežím najdeme několik oblázkových pláží. V hlavním městě ostrovů - Ponze žije 3350 obyvatel. Ostrov v současnosti žije hlavně z cestovního ruchu, je také oblíbeným místem potápěčů. Ve městečku Ponza najdeme hotely, restaurace a jako na jediném místě ostrovu zde po setmění propuká noční život. Nejstarší budovou je Palazzo Tagliamonte, z roku 1750. Za návštěvu stojí kostel San Silverio e Santa Domitilla. Mezi významné památky patří římský tunel vedoucí z Ponzy na Chiaia di Luna a zbytky římských vil.

Palmarola, Zannone, Gavi

Členitý ostrov Palmarola 2 bývá obýván pouze v létě. Roku 537 n. l. zde zemřel papež Silverio, patron Pontinských ostrovů. Ostrov Zannone 3 je součástí Národního parku Circeo, je neobydlený. Skalnatý ostrov v blízkosti Ponzy, Gavi 4 je od roku 1956 v soukromém vlastnictví a nepřístupný.

Ventotene a Santo Stefano

Zbývající dva ostrovy - Ventotene a Santo Stefano jsou od ostatních ostrovů vzdáleny, leží na půl cesty k ostrovu Ischia. Ventotene 5 je přírodní rezervací. Ve stejnojmenném městě žije asi 750 obyvatel. Najdme zde několik pláží a jsou zde dobré podmínky pro potápěče. Santo Stefano 6 je v současné době neobydlený. V minulosti zde byla věznice, už od doby Bourbonů.

reklama


Hodnocení návštěvníků

75%

3 uživatelé


Doprava

Terracina, S. F. Circeo, Sperlonga
Anzio, Formia
Napoli, Pozzuoli, Ischia

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Forna Grande,
Ponza,
úterý
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek
Modrá vlajka:
Ventotene: 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Isole Ponziane

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář