Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel, nejsou však obydleny všechny. Dnes jsou zcela závislé na turistickém ruchu. Na ostrovy se dostanete trajektem z Formia, Anzio, Terracina, San Felice Circeo, Neapole, Pozzuoli a Ischie.

Historie

Ostrovy byly osídleny již v neolitu, později zde pobývali volské kmeny, Féničané i Řekové, kteří založili svou kolonii. V roce 312 př. n. l. ostrovy získali Římané a vybudovali zde několik vil. Ve středověku založil řád Benediktinů na ostrově Ponza opatství Santa Maria. Po nájezdu Saracénů v 9. století bylo zcela zničeno. Ve 13. století opatsví obnovil Cisterciácký řád. Ostrovy se dostali pod vládu španělských Aragonců. Počátkem 18. století se z nich stalo Bourbonské vězení. Od roku 1928 byly místem odsunu odpůrců fašismu. Roku 1943 zde strávil několik dní ve vězení sám Benito Mussolini. Po 2. světové válce bylo vězení zrušeno.

Ponza

1 Největší z Pontinských ostrovů, Ponza, má rozlohu 7,5 km2. Nejvyšším vrcholem je Core se svými 201 metry. Mezi členitým skalnatým pobřežím najdeme několik oblázkových pláží. V hlavním městě ostrovů - Ponze žije 3350 obyvatel. Ostrov v současnosti žije hlavně z cestovního ruchu, je také oblíbeným místem potápěčů. Ve městečku Ponza najdeme hotely, restaurace a jako na jediném místě ostrovu zde po setmění propuká noční život. Nejstarší budovou je Palazzo Tagliamonte, z roku 1750. Za návštěvu stojí kostel San Silverio e Santa Domitilla. Mezi významné památky patří římský tunel vedoucí z Ponzy na Chiaia di Luna a zbytky římských vil.

Palmarola, Zannone, Gavi

Členitý ostrov Palmarola 2 bývá obýván pouze v létě. Roku 537 n. l. zde zemřel papež Silverio, patron Pontinských ostrovů. Ostrov Zannone 3 je součástí Národního parku Circeo, je neobydlený. Skalnatý ostrov v blízkosti Ponzy, Gavi 4 je od roku 1956 v soukromém vlastnictví a nepřístupný.

Ventotene a Santo Stefano

Zbývající dva ostrovy - Ventotene a Santo Stefano jsou od ostatních ostrovů vzdáleny, leží na půl cesty k ostrovu Ischia. Ventotene 5 je přírodní rezervací. Ve stejnojmenném městě žije asi 750 obyvatel. Najdme zde několik pláží a jsou zde dobré podmínky pro potápěče. Santo Stefano 6 je v současné době neobydlený. V minulosti zde byla věznice, už od doby Bourbonů.

reklama

Turistické cíle - Isole Ponziane

1
Ponza

Přístav a centrum městečka.

2
Palmarola

Ostrov.

3
Zannone

Neobydlený ostrov.

4
Gavi

Ostrov - nepřístupný.

5
Ventotene

Ostrov, přírodní rezervace.

6
Santo Stefano

Neobydlený ostrov.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

3 uživatelé


Doprava

Terracina, S. F. Circeo, Sperlonga
Anzio, Formia
Napoli, Pozzuoli, Ischia

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Forna Grande,
Ponza,
úterý
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Isole Ponziane  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

51 km
San Felice Circeo
San Felice Circeo

Téměř devítitisícové město San Felice Circeo leží v Národním parku Circeo, na stejnojmenném mysu, v Tyrhénském moři.

» Více
59 km
Terracina
Terracina

Přibližně na stém kilometru římské silnice Via Appia, na pobřeží Tyrhénského moře se nachází město Terracina (asi 44 500 ob.).

» Více
60 km
Sperlonga
Sperlonga

Oblast na pobřeží, v polovině cesty mezi Římem a Neapolí, si oblíbil již římský císař Tiberius. V blízkosti Via Apia, na okraji Pontinských bažin vzniklo město Sperlonga (3 300 ob.).

» Více
63 km
Gaeta
Gaeta

Gaeta, s 20 800 obyvateli, se nachází na poloostrově, uprostřed stejnojmenného zálivu - Golfo di Gaeta.

» Více
77 km
Ischia

Největší ostrov v neapolském zálivu o velikosti 46 km2 vznikl sopečnou činností. Díky tomu je ostrov hornatý a najdeme zde několik termálních lázní.

» Více
88 km
Procida
Procida

Nejmenší ostrovem v Neapolském zálivu, s plochou 4,1 km2, je Procida. Leží mezi pevninským mysem Capo Miseno a ostrovem Ischia.

» Více
111 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
159 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.