Lago di Garda

Největší a nejznámější z italských jezer leží na hranici regionů Lombardia, Veneto a Trentino-Alto Adige. Plocha jezera má velikost téměř 370 km2, déku 52 km a průměrnou šířku 18 km. V nejhlubším místě měří asi 346 m. Bylo vyhloubeno alpským ledovcem. Na severu najdeme v blízkosti jezera až dvoutisicové vrcholy, zatímco na jihu se otevírá Pádská nížina.

Zajímavosti

Hladina jezera se nachází v nadmořské výšce 65 m n. m. a teplota se pohybuje mezi 6 a 27 °C.

Dochází k jevu, že při náhlém poklesu tlaku vzduchu se na krátkou dobu zvýší hladina jezera průměrně o 30 cm.

Na jezeře bývají viditelné proudy vody, jako řeky. Dochází k tomu v důsledku nerovnováhy teplot vody.

Lago di Garda má 25 přítoků, hlavním z nich je řeka Sarca. Výtok je pouze jeden a to řeka Mincio (Někdy se bere Sarca a Mincio jako jedna řeka).

V jezeře je pět malých ostrovů.

(pozn.: v průvodci zařazujeme do Lombardie, protože sem patří největší plocha)

Krásu jezera objevili již staří Římané, kteří ho pojmenovali Benaco. Města kolem jezera se později stala letními sídly veronských, milánských a benátských rodů. Od 19. století se začal turismus více rozvíjet, hlavně v důsledku vybudování silnic okolo jezera. Dnes je oblíbeným místem turistů, cykloturistů, windsurfařů a v neposlední řadě také horolezců.

Od dob římanů se v okolí pěstuje vinná réva, především okolo jižníh břehů. Také olivy a citrusy, hlavně na západní straně. Okolo jezera leží mnoho historických měst, mezi něž patří: Sirmione, Desenzano, Salò, Gargnano, Riva, Malcesine, Torri del Benaco, Garda, Bardolina a Peschiera.

Lombardia | Trentino-Alto Adige | Veneto

Lombardia

Sirmione 1

Sirmione

Centrum městečka Sirmione (7 500 ob.) se nachází na čtyřkilometrovém poloostrově na jihu jezera Garda. Histrorické město s hradem a termálními lázněmi je velmi oblíbeným místem turistů.

Město, Lombardia

» Více

Desenzano del Garda 2

Desenzano del Garda se stalo od 1. století př. n. l. oblíbeným místem významných rodin z Verony. Dokazují to zbytky římské vily. Ve středověku zde byl vybudován hrad, rozšířený v 15. století. Katedrála Santa Maria Maddalena, která byla dokončena v roce 1611, ukrývá uvnitř fresky místních umělců. Podoba hlavního náměstí - Piazza Malvezzi pochází z 16. století. Nedaleký přístav vznikl v době Benátské republiky.

Gargnano 3

[garňáno]
Na lombardském břehu najdeme menší obec Gargnano s přibližně 3 000 obyvateli. První zmínka pochází z roku 937, ale byly zde nalezeny pozůstatky osídlení Etrusků, Keltů a Římanů. V letech 1350 - 1426 obec patřila milánskému rodu Visconti. Později se stala součástí Benátské republiky. V horní části se nachází kostel San Francesco, založený v roce 1221. Dnešní podoba je z roku 1866.

Campione del Garda 4

Mezi jezerem a vysokou skalní stěnou leží vesnička Campione del Garda. Od 15. století zde vyrostlo několik vodních mlýnů, papírny a kovárny. Továrna na zpracování bavlny byla uzavřena teprve v roce 1981. Od roku 2000 probíhá rozsáhlá přestava na moderní turistikcé letovisko s jedním z největších turistických přístavů na jezeře.

Limone sul Garda 5

Obec Limone sul Grada byla dlouhou dobu dostupná pouze lodí nebo pěšky přes hory. Silnici vybudovali až v roce 1932. Místo je proslulé pěstováním citroníků a olivovníků. Název však vychází ze slova Lemos, které v původním dialektu znamenalo jilm. Do roku 1905 se obec jmenovala Limone San Giovanni. Najdeme zde malé historické centrum a přístav.

Trentino-Alto Adige

 Riva del Garda 6

Turisty oblíbená Riva del Garda (16 100 ob.) je největším městem v severním zálivu. Na území pobývali Rétové nebo Galové, než zde Římané založli město Ripa. Měli zde i vojenskou základnu. Po rozpadů Římské říše se tady vystřídali Ghótové, Langobardi a Frankové. Město stalo majetkem biskupa z Trenta. Později patřilo významným rodům Scaglieri z Verony nebo Visconti z Milána. Přibližně od roku 1440 se stává součástí Benátské republiky. Od napoleonských válek po konec 1. světové války město patřilo Rakousku-Uhersku. Během II. svět. války byla oblast připojeno k Německu jako tzv. Alpenvorland.

Za návštěvu stojí vodní pevnost Rocca, založená ve 12. století, jako součást středověkého opevnění města. Sídlí v něm muzeum. Severně od centra stojí významný barokní kostel dell'Inviolata od neznámého portugalského architekta.

Veneto

Malcesine 7

[malčesine]
Název města Malcesine (3 800 ob.) je odvozen od původního názvu - Pietra Malfatta. Leží pod úpatím hory Monte Baldo TIP - 2 218 m n. m. Z Malcesine vede na vrchol jedna z nejmodernějších panoramatických lanovek v Evropě. Je odsud nádherný výhled na téměř celé gardské jezero.

V historickém centru města stojí několik kostelů, především ze 16. a 18. století. Nejstarší je Santa Maria di Navene ze století jedenáctého. Za návštěvu stojí hrad Castello Scaligero. Na skalnatém výběžku nad jezerem byl vybudován ve 13. století, na místě pevnosti z 5 a 9. století. V letech 1277 - 1387 byl sídlem rodu Scaligeri. V roce 1513 ho dobyli Benátčané. Na hradě později pobýval Johann Wolfgang Goethe. Dnes zde najdeme muzeum.

Peschiera del Garda 8

V místě, kde z jezera Garda vytéká řeka Mincio, se nachází město Peschiera del Garda (9 500 ob.). Stará část leží na třech malých ostrovech. V okolí Peschiera del Garda byly nalezeny zbytky třiceti prehistorických domů na kůlech, tzv. Le Palafitte. Významný nález je zapsán v seznamu UNESCO.

Římané zde založili město Arilica. Od 13. století patřilo pod správu Verony ale spravoval ho rod Visconti. Roku 1440 se stalo součástí Benátské republiky a objevuje se zde rod Sforza. Opevnění města bylo vybudováno v 16. století, kdy město spravoval vévodský rod Rovere z Urbina.

Do města se vstupuje několika branami, město dříve sloužilo jako pevnost. V kostele Madonna del Frassino z roku 1511 najdeme významná umělecká díla veronských umělců.

  • Gardaland 9 - jeden z největších zábavních parků v Evropě
    Via Derna 4, Castelnuovo del Garda
reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Lago di Garda

1
Sirmione

Historické městečko s hradem a lázněmi.

2
Desenzano del Garda

Městečko s hradem a katedrálou.

3
Gargnano

Obec na pobřeží s kostelem ze 13. století.

4
Campione del Garda

Moderní letovisko.

5
Limone sul Garda

Město s historickým centrem.

6
Riva del Garda

Historické město s pevností.

7
Malcesine

Obec s hradem na skalnatém výběžku.

8
Peschiera del Garda

Město s historickými památkami.

9
Gardaland

Zábavní park.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

83%

15 uživatelů


Doprava

A4 - Peschiera
A4 - Sirmione
A4 - Desenzano
A22 - Affi - L. di Garda Sud
A22 - Rovereto Sud
Peschiera del Garda- TI
Desenzano del Garda- TI
Venezia
Milano

Počasí

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

21 km
Sirmione
Sirmione

Centrum městečka Sirmione (7 500 ob.) se nachází na čtyřkilometrovém poloostrově na jihu jezera Garda. Histrorické město s hradem a termálními lázněmi je velmi oblíbeným místem turistů.

» Více
42 km
Verona
Verona

Verona je největším městem regionu Veneto, přesto že není hlavním městem; žije zde přibližně 255 600 obyvatel. Město ležící na řece Adige nabízí množství historických a uměleckých památek.

» Více
120 km
Padova
Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky.

» Více
144 km
Milano (Milán)
Milano (Milán)

Milán s přibližně 1,3 milionem obyvatel je druhým největším městem v Itálii, hned po Římu. Je hlavním průmyslovým městem Itálie a především hlavním městem módy.

» Více
161 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.