L’Aquila

L’Aquila [čtěte: lakvila] je hlavním městem regionu Abruzzo a provincie L’Aquila. Ve městě žije kolem 70 000 obyvatel. Své jméno město získalo díky své poloze v horách a výskytu orlů (l'aquila = orel). První zmínky o městu pocházejí z roku 1230. Centrem města je náměstí Piazza Duomo. Na severním okraji města se nachází čtyřkřídlá pevnost s příkopem z 16. století - Forte spagnolo (Španělská pevnost).

Památky

Uprostřed východní strany náměstí Piazza del Duomo najdeme Dóm San Massimo z 13. století. Několikrát byl poničen zemětřesením. Uvnitř si můžete všimnout renesanční náhrobek kardinála Amica Agnifiliho (1480). Po levé straně náměstí se nachází kostel Santa Maria del Suffragio. Byl postaven v 18. století v barokním slohu. Pokud se vydáte k pevnosti přes Piazza San Bernardino, narazíte na druhý nejvýznamnější kostel ve městě, Basilica San Bernardino. Poměrně složitá stavba vznikala od 16. do 18. století. Ve strohém interiéru z 18. století si všiměte pozlaceného dřevěného stropu a varhan. Jméno baziliky je podle kazatele Bernardina di Siena, který v L'Aquile zemřel a je zde pochován. V pevnosti, kterou postavili Španělé v letech 1530 - 1550 sídlí muzeum Museo Nazionale d’Abruzzo. Baziliku s nádherným renesančmím průčelím Santa Maria di Collemaggio TIP najdeme jihozápadně od centra. Základní kámen byl položen roku 1287. Zajímavostí je renesanční náhrobek papeže z roku 1517 a fresky s přelomu 15. a 16. století.

99 hlav

V blízkosti železničního nádraží a Via Madonna del Ponte najdeme jednu z nejzajímavějších fontán v Itálii - Fontana delle 99 cannelle TIP (Fontana delle novantanove cannele, někdy také Fontana della Rivera). Tři strany náměstí obepíná dvoustupňový žlab, do kterého stříka vodu 93 chrličů z 99. Číslo 99 symbolizuje, že L'Aquila byla dle legendy založena na základě devadesáti devíti hradů. Výstavba fontány se datuje do roku 1272.

Zemětřesení

Oblast pohoří Gran Sasso, v níž se L’Aquila nachází je seismicky aktivní. První zaznamenané zmínky o zemětřesení pocházejí z roku 1315. Série nejsilnějších zemětřesení přišla v dubnu 2009.

reklama


Hodnocení návštěvníků

54%

26 uživatelů


Doprava

A24 - L’Aquila Est 5 km
A24 - L’Aquila Ovest 4 km
L’Aquila - FS
Pescara 102 km
Roma - Fiumicino 157 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Duomo,
8:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Informace bez záruky.
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze L’Aquila

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář