Lecce

[leče]
Historické město s 95 000 obyvateli leží na poloostrově Salento tvořící podpatek italské boty. Lecce je už přes 2 000 let jedním z nejdůležitějších měst v Apulii. Díky bohaté barokní architektuře se městu přezdívá Florencie jihu.

Lecce bylo založeno Řeky ve 3. stol. př. n. l.
Za římského císaře Hadriána, ve 2. stol. n. l. byl postaven amfiteátr (na Piazza Sant' Oronzo) a divadlo. Obě památky se dodnes dochovali. V 16. století se město dostalo pod nadvládu španělských Habsburků. V této době zde byla postavena většina památek - především kostely a paláce. Na většině návrhů pracoval Giuseppe Zimbalo. Stavby jsou v barokním slohu s velice detailními prvky vytesanými z místního vápence. Sloh se někdy označuje jako lecceské baroko.

Památky

Nejdůležitější památkou je bazilika Santa Croce TIP (svatý Kříž) - 1353, dokončen 1659. Dóm na piazza Duomo byl založen ve 12. století, později přestavěn barokně a přistavěna 70 m vysoká zvonice pod dohledem G. Zimbala. Napravo od dómu, na Piazza Duomo se nachází biskupský palác (Palazzo Vescovile) a seminář (Seminario). Další významnou památkou mimo kostelů je hrad Castello Carlo V, který postavil Karel V. v letech 1539 - 1549 (od r. 2009 přístupno veřejnosti.)

Prohlídka města

Via Giuseppe Libertini - Hlavní ulice, kostely
Piazza Duomo - Dóm, seminář
Via Vittorio Emanuele II
Piazza Sant' Oronzo - Amfiteátr
Via Umberto I - Basilica Santa Croce, Palazzo della Provincia
Viale 25 Luglio - Park, hrad Carlo V.

reklama


Hodnocení návštěvníků

58%

45 uživatelů


Doprava

A14 - Bari Nord 157 km
Lecce - FSE, FS
Brindisi 48 km
Bari 163 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Umberto I,
neděle 8:00 - 14:00
Místní trh
Viale dello Stadio,
pondělí 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Lecce

1.
Navštívili jsme Lecce loni v létě a byli jsme nadšeni krásou historického centra... Jen pozor, jedná se o velké město a najít centrum bylo dost obtížné. Ale stálo to za to!
ruzvin
2.
Souhlas, orientace je docela složitá, ale dá se zde koupit docela dobrý knižní průvodce i v čJ. Jina je to krásné město. Pokud je zájem o informace o Lecce tak docela dobré jsou tady http://www.last-minute-katalog.cz/lecce-152/. Hezký den všem
Janča
3.
Navštívili jsme Lecce tento měsíc. Ideální počasí pro cestování, bez davů turistů. Nemůžeme si vynachválit cestování vlakem. Není nijak složité a ani drahé. Památky fantastické. Stejně tak i v dalších menších městech, o kterých se nikdo nedočte ani v průvodcích. Galatone,Galatina... Dokonce se nám podařilo navštívit z Gallipoli, kde jsme byli ubytovaní, skalní město Matera. Nepopsatelné zážitky pro ty, co rádi cestují.Z vlakových nádraží jsou vždy historická centra měst jednoduše dostupná. Je zbytečné se nervovat s autem.
Marie | 31.5.2013
4.
Dobrý den, potřebuji poradit. Nemohu nikde dohledat, jak se dostat v neděli 30.6. z Lecce do Otranta. Jednou jsem tam byl a matně si pamatuji, že v neděli vlaky nejezdí. Díky za pomoc.

--- Odpověď zaslána e-mailem ---
Michal | 1.6.2013
5.
Máte pravdu, v neděli vlaky nejezdí. Nyní, když jsme tam byli, tak bylo nádraží úplně uzamčené.

Ještě jsem si vzpomněla, že může být jiná situace ve větším městě jako Lecce. My jsme bydleli v Gallipoli a tam vlaky nejezdili. Možná, že by se to dalo zvládnout taxíkem, ale nemám představu o cenách. Je to přece pár kilometrů. Jestli jede autobus? Moc se nemůžete spoléhat na informace. Když jsou otevřené, tak většinou tyto informace neví, nebo dají mylné. Není to o tom, že by byli neochotní.
Marie | 3.6.2013
6.
Ano, dopravu v této oblasti zajišťuje společnost Ferrovie del Sud Est, která v neděli nejezdí. Odjezdy některých autobusů je možné také najít na stránkách provincie Lecce: http://www.provincia.le.it/web/provincialecce/trasporti/orari-e-linee.
Italie-pruvodce.cz | 3.6.2013
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář