Lecce

[leče]
Historické město s 95 000 obyvateli leží na poloostrově Salento, tvořící podpatek "italské boty". Lecce je už přes dva tisíce let jedním z nejdůležitějších měst v oblasti. Díky bohaté, pro jih Itálie nezvyklé, barokní architektuře se městu přezdívá "Florencie jihu". Město bylo v minulosti významné také díky produkci olivového oleje a keramiky.

Historie

Město bylo podle legendy založeno v roce 1200 př. n. l., po pádu Tróje, ale prokazatelně je jeho existence doložena až v 5. století př. n. l.

Ve 3. stol. př. n. l. bylo dobyto Římany a přejmenováno na Lupiae. Ve 2. stol. n. l., za císaře Hadriána bylo centrum přesunuto severovýchodním směrem. Po pádu Západořímské říše čelilo četným nájezdům nepřátel - Ostrogótů, Byzantinců nebo Saracénů.

V 11. století se zde připomínají Normané, později se zde vystřídali Hohenstafové a Anjou. Od 15. století se Lecce stalo jedním z nejdůležitějších měst na jihu Itálie, z hlediska zemědělské výroby. V 17. století postupně vznikaly cenné barokní památky, rozvoj pokračoval i ve století 18., za vlády Bourbonů. Ve 20. stol. bylo postiženo světovými válkami.

Bazilika Santa Croce

TIP 1 Není sice hlavní katedrálou města, ale díky své detailně propracované barokní fasádě je považována za hlavní symbol města. Postavena byla na přelomu 16. a 17. století, na místě staršího kostela z roku 1353. Fasádu zdobí množství soch, reliéfů a erby španělských a místních šlechticů. Na vrcholu najdeme velké kruhové okno. Jednolodní interiér má dvanáct kaplí a nabízí obrazy a sochy významných místních mistrů, jako byli Giuseppe Zimbalo, Oronzo Tiso nebo Cesare Penna. Všimněte si dřevěného kazetového stropu uvnitř hlavní lodi.

Vedle stojí Palazzo dei Celestini (nebo také Palazzo della Provincia). Budova má podobu z 16. století, stojí na místě kláštěra řádu Celestinů z roku 1352.

Piazza Sant'Oronzo

Jižním směrem od Santa Croce dojdeme na náměstí Sant'Oronzo 2, pojmenované po místním patronovi - svatém Oronzovi. Nalezneme zde římský amfiteátr z 2. století n. l., odkrytá je pouze jedna třetina. Původně se do něj vešlo až 25 tisíc diváků, objeven byl v roce 1901 při stavbě budovy Banca d'Italia.

V jeho blízkosti stojí sloup se sochou sv. Oronza z 18. století. Palazzo del Seggio s velkými prosklenými okny pochází z 16. století, sloužil jako výstavní prostor. Stavba nese prvky benátské architektury, stejně jako malá kaple San Marco hned vedle.

Piazza del Duomo

Náměstí Piazza Duomo 3 leží v blízkosti ulice Via Giuseppe Libertini, která protíná centrum města a dále navazuje na ulici Via Vittorio Emanuele II. Náměstí obklopuje řada významných barokních budov.

Katedrála dell'Assunzione della Virgine byla založena v roce 1144, na místě staršího kostela. V letech 1659 - 1670 proběhla barokní přestavba podle návrhu Giuseppe Zimbala. Zvonice s výškou 70 metrů byla dokončena v roce 1710. Interiér katedrály má bohatou výzdobu s malbami, sochami a mozaikami. Jsou zde uloženy ostatky svatého Oronza.

Napravo od katedrály stojí Biskupský palác - Palazzo Vescovile, postavený v letech 1636 - 1640. Na něj dále navazuje budova semináře, kde studovali kněží - Palazzo del Seminario, dokončený v roce 1709. Dnes zde sídlí Diecézní muzeum s uměním 15. až 20. století.

Museo Faggiano

5 Neobvyklé soukromé muzeum ukazující historické artefakty, nalezené při opravě domu. Některé exponáty mají stáří až 2000 let. Návštěvníci procházejí podzemními komorami a schodišti, možné je vidět historické vrstvy vykopávek skrz skleněné podlahy.

Castello Carlo V.

4 Současný hrad nechal v roce 1537 postavit španělský král Karel V. na obranu před útoky Turků, na základech hradu z 12. století. Má čtyři bastiony a dvě nádvoří. Sloužil také jako rezidnce španělských místodržitelů, později jako základna italské armády. Vsoučasnosti je přístupný veřejnosti jako muzeum, konají se zde také kulturní akce.

Brány do města

Historické jádro města mělo v minulosti čtyři brány, dochovaly se ale pouze tři. Byly součástí obranného systému z 15. století, počátkem 18. stol. byly upraveny do barokní podoby. Porta San Biagio 6 se nachází na Via dei Perroni. Porta di Napoli 7 leží v blízkosti Piazzetta Arco di Trionfo.

Poslední, Porta Rudiae 8 tvoří vstup na Via Giuseppe Libertini. Za zmínku stojí vedle stojící barokní Basilica del Rosario, z let 1691 - 1728, postavená také podle G. Zimbala.

reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Lecce

1
Basilica Santa Croce

Barokní bazilika z 16. - 17. století.

2
Piazza Sant’Oronzo

Náměstí s římským amfiteátrem.

3
Piazza del Duomo

Náměstí s katedrálou.

4
Castello Carlo V.

Obranný hrad z 16. století.

5
Museo Faggiano

Muzeum.

6
Porta San Biagio

Historická brána do města.

7
Porta di Napoli

Historická brána do města.

8
Porta Rudiae, B. Rosario

Historická brána do města a bazilika.

9
Teatro Romano

Římské divadlo z 1. - 2. stol. n. l., muzeum.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

58%

45 uživatelů


Doprava

A14 - Bari Nord 157 km
Lecce - FSE, TI
Brindisi 48 km
Bari 163 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Umberto I,
neděle 8:00 - 14:00
Místní trh
Viale dello Stadio,
pondělí 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Lecce  6 příspěvků


Navštivte v okolí

43 km
Otranto
Otranto

Otranto se nachází na východním pobřeží poloostrova Salento. Maják Faro della Falascia, ležící 5 km jižně, je nejvýchodnějším bodem italské pevniny.

» Více
46 km
Gallipoli
Gallipoli

Město Gallipoli s 21 000 obyvateli se skládá z několika částí. Nové město se nachází na poloostrově vybíhajícím do Jónského moře.

» Více
79 km
Santa Maria di Leuca
Santa Maria di Leuca

Město administrativně patří k Castrignano del Capo. Nachází se na nejjižnějším výběžku poloostrova Salento a celé Apulie.

» Více
81 km
Ostuni
Ostuni

Pro malebné město Ostuni (30 000 ob.) je charakteristickým znakem jeho bílá barva domů, od které se odráží slunce a kontrastuje s modrým nebem.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.