Livigno

[liviňo]
Město Livigno s 6 000 obyvateli leží v nadmořské výšce 1 816 m. Patří mezi nejlidnatější italská města ležící nad 1500 m n. m. Nachází se v severozápadním výběžku Itálie a ze tří stran jej obklopuje Švýcarsko.
 

 
Už historicky bylo Livigno dlouhé měsíce odříznuto od okolního světa jednak kvůli množství sněhu, ale také kvůli tomu, že tudy nevedly žádné významné stezky. Právě kvůli odlehlosti místa a velice složité možnosti obživy místních obyvatel byl Livignu roku 1805 udělen Napoleonem Bonapartem statut bezcelní zóny. Tuto výsadu si Livigno jako jedno z mála míst udrželo dodnes.

Co navštívit

Pro milovníky historie stojí za zmínku zejména kostely, kterých je v Livignu a okolí několik. Nejstarší z nich, Santa Maria Nascente 1 pochází původně ze 13. století, dnešní podoba je však ze století devatenáctého. Za zmínku stojí ještě kostel San Rocco 2, založený v 16. století. Livigno má i své vlastní muzeum - Museo di Livigno e Trepalle 3, které připomíná těžký život dřívějších obyvatel v nedostupných horách.

Tvář města byla navždy změněna v 70. letech minulého století. Roku 1964 byla zahájena výstavba přehrady Lago di Livigno. Kvůli zjednodušení prací a snadnějšímu transportu materiálu byl v horském masivu vyražen tunel, který po dokončení přehrady začal být využíván i pro běžný automobilový provoz. Díky tomu se Livigno stalo dostupné i během zimních měsíců a začalo vítat první turisty. Původně spojovací a jednosměrný tunel tak slouží dodnes a v zimě je to jediný způsob, jak se do Livigna dostat.

V dnešní době je v místě vše podřízeno turismu, který zaměstnává většinu místních obyvatel. Díky dostatku sněhu, spoustě slunečných dní a perfektnímu zázemí pro zimní i letní sporty se tak Livigno stalo jedním z nejvyhledávanějších alpských středisek. Lyžaři ocení 115 km sjezdovek všech obtížností včetně bohatých možností lyžování ve volném terénu. V létě se do Livigna a okolí soustředí zejména cyklisté, pro které je tato oblast s mnoha okolními průsmyky vyhledávaným místem pro tréninky ve vysoké nadmořské výšce.

Lyžování

  • Lanovky: 16
  • Vleky: 15
  • Běžecké tratě: 42 km
  • Sjezdovky: 73, 115 km
  •   9
  •   37
  •   29
reklama

Turistické cíle - Livigno

1
Kostel Santa Maria Nascente

Kostel ze 13. století.

2
Kostel San Rocco

Kostel z 16. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

3 uživatelé


Doprava

A22 - Bolzano Sud 132 km
A4 - Brescia Ovest 182 km
Tirano - TI 74 km
Milano 235 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Vinec,
středa 8:00 - 12:00
Informace bez záruky.

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Livigno  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

24 km
Bormio

Město Bormio s 4 200 obyvateli najdeme v provincii Sondrio, v Národním parku Stelvio. Je známo jako moderní lyžařské středisko ale také jako lázně s horkými minerálními prameny.

» Více
38 km
Santa Caterina Valfurva

Oblíbené zimní i letní středisko najdeme na cestě z Bormia do Ponte di Legno. Santa Caterina Valfurva je část města Valfurva; nachází se v nadmořské výšce 1740 metrů.

» Více
52 km
Ponte di Legno

Obec Ponte di Legno s 1 820 obyvateli najdeme ve výšce 1 258 m n. m.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.