Maratea

Maratea (5 200 ob.), jediné místo v regionu Basilicata, které prochází až k Tyrhénskému moři. Vysoké hory přímo na pobřeží tvoří úchvatné scenérie, zálivy, jeskyně a asi dvacet malých pláží. Mnohými je Maratea nazývána „Perla tyrhénského pobřeží“. Centrum města se nachází asi 1 km od pobřeží, na úpatí hory Monte San Biagio.

Historie

První důkazy osídlení pocházejí již z paleolitu. Na přelomu 15. a 14. století př. n. l. zde vznikla obchodní osada, která vydržela až do 2. stol. př. n. l. Římané osadu připojili k oblasti Lucania. Po rozpadu Západořímské říše byla od 7. století n. l. pod kontrolou Saracénů. Později vzniklo opevněné město s hradem na vrcholu San Biagio (čtvrť Castello). Roku 732 sem byly přivezeny ostatky svatého Blažeje (it. Biagio) a uloženy v kostele na vrcholu hory. V roce 1077 se zde připomínají Normané. V 11. a 12. století vznikala čtvrť Borgo - dnes hlavní centrum. Od 13. do 15. století drželi Marateu střídavě rody Anjou a Aragonci. Kolem pobřeží v té době zniklo šest strážních věží. Začátkem 19. století patří město krátce Bourbonům, od roku 1861 připojeno ke sjednocené Itálii. V roce 1930 byla otevřena pobřežní silnice, čímž se zjednodušila dostupnost.

Statua del Cristo Redentore

Nejnavštěvovanějším místem je socha Krista Spasitele na vrcholu Monte San Biagio 1. Třetí největší sochu Krista dokončil Bruno Innocenti v roce 1965, je vytvořena z carrarského mramoru, jako např. socha Davida ve Florencii. Hora je dostupná po silnici, větší parkoviště najdeme pod vrcholem.

Památky

„čtyřicet čtyři kostelů...“

Zajímavostí je, že na území města najdeme celkem čtyřicet čtyři kostelů. Mezi nejvýznamější, které byste neměli vynechat patří Basilica San Biagio ve čtvrti Castello 1. Založena byla na přelomu 6. a 7. století. Uvnitř najdeme fresky z 15. století a oltář ze století 18. Jsou zde uloženy ostatky svatého Blažeje. V blízkosti se nacházejí zbytky středověkého hradu.

Další památky najdeme v jádru historické čtvrti Borgo 2. Kostel Santa Maria Maggiore 3 vznikl v roce 1505 na místě kostela z 12. století. Vež byla přistavěna v 18. stol. Uvnitř stojí za shlédnutí socha Madony s dítětem, přibližně z doby stavby věžě. Nejstarší dochovanou památkou je kostelík San Vito 4 na okraji čtvrti Borgo, oltář vznikl v 16. století. Avšak turisticky příliš zajímavý není.

Acquafredda

Jednou ze čtvrtí patřících pod Marateu je Aquafredda 5. Najdeme ji severním směrem po S.S.18, a v tvoří zde jednu z nejkrásnějších pobřežních silnic v Itálii. Má skalnaté pobřeží a malé pláže s tmavým štěrkem. Zvláštností je, že v místě je nižší teplota mořské vody než v okolí - odsud vznikl název (Acqua = voda, fredda = studená). Nachází se zde malý kostel, postavený v 19. století.

reklama

Turistické cíle - Maratea

1
Monte San Biagio, Castello

Vrchol se sochou Krista Spasitele.

2
Čtvrť Borgo

Historické centrum.

3
Santa Maria Maggiore

Kostel z počátku 16. století.

4
Kostel San Vito

Kostel z 16. století.

5
Acquafredda

Letovisko.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

1 uživatel


Doprava

A2 - Lagonegro Nord 32 km
Maratea - TI
Lamezia Terme 149 km
Napoli 222 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Europa,
druhá a čtvrtá sobota v měsíci
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Štěrk, písek, útesy

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Maratea  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

15 km
Praia a Mare
Praia a Mare

Nedaleko ústí řeky Noce do Tyrhénského moře, tvořící hranici Kalábrie a Basilikaty, najdeme jedno z největších kalabriských letovisek - Praia a Mare (6 800 ob.).

» Více
26 km
Scalea
Scalea

Oblíbené kalabrijské letovisko Scalea (10 330 ob.) najdeme na jižním pobřeží zálivu Policastro, na Riviera dei Cedri.

» Více
35 km
Marina di Camerota

Na nejjižnějším místě Národního parku Cilento e Vallo di Diano leží město Marina di Camerota (3500 ob.).

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.