Milano (Milán)

Milán s přibližně 1,3 milionem obyvatel je druhým největším městem v Itálii, hned po Římu. Je hlavním průmyslovým městem Itálie a především hlavním městem módy. Sídlí zde např. společnosti Armani, Versace, Dolce & Gabbana a další. Mimo to zde najdeme významné historické památky.

Metropolitní oblast, zahrnující okolí je jednou z největších v Evropě. Byla budována na přelomu 50. a 60. let 20. století. Spadají sem města Milano, Monza, Varese a Como. Na tomto území žije asi 5,2 milionu obyvatel.

Historie

Dle dostupných poznatků bylo místo osídleno Kelty. Později se stalo součástí Římské říše. Římané zde kolem roku 222 př. n. l. založili osadu Mediolanum (odtud vznikl název Milano). Za vlády Diokleciána ve 3. stol. n. l. získalo status hlavního města západní Římské říše.

Město bylo v historii několikrát do základů poničeno. Roku 402 n. l. Vizigóty, r. 452 Huny, r. 539 Ostrogóty, r. 569 Langobardy a r. 774 Franky. V roce 1162 bylo napadeno při tažení Fridricha Barbarossy. Od roku 1183 byl Milán vévodstvím. Ve středověku se prosadil jako obchodní a bankovní centrum, a přitahoval významné italské rody. V roce 1262 se milánským arcibiskupem stal Ottone Visconti ze slavného milánského rodu. V roce 1450 město získal rod Sforza a nechal jej přestavět renesančně. Přesto byl několikrát pod cizí nadvládou, Francouzů, Španělů nebo habsburského Rakouska-Uherska. Roku 1859 byl Milán připojen k novému Italskému království. Po 2. světové válce čelil velkému přilivu přistěhovalců z jihu.

Piazza del Duomo

1 Hlavním centrem je náměstí Piazza del Duomo, kde se nachází symbol města. Monumentální dóm (Duomo di Milano) je pátým největším kostelem na světě. Jeho stavba trvala téměř 600 let. Započala v roce 1386 na základech staršího kostela z 5. století. Na stavbě, především v počátku, pracovali francouzští architekti jako Nicolas de Bonaventura nebo Jean Mignot. Proto stavba obsahuje některé gotické prvky, které nejsou v italské architektuře typické. Dóm byl dokončen roku 1805 při příležitosti jmenování Napoleona Bonaparta králem Itálie. Hlavní loď má výšku 45 metrů. Možný je výstup na střechu budovy. Na levé straně oltáře najdeme unikátní sochu svatého Bartoloměje, staženého z kůže. Dále hrobky milánských arcibiskupů a největší varhany v Itálii s 225 píšťalami.

  • Vstup na střechu - denně 9 - 19 h
  • Vstupné 12 € (výtah), 7 € (schody), snížené 6 € a 3,5 € /2013/

Další významná stavba stojí hned vedle. Palazzo Reale (Královský palác) existoval již při stavbě katerály. Na přelomu 15.-16. století byl rodem Sforza rozšířen a přestavěn. Další přestavby proběhly v 17. a 18. století. Dnes slouží jako prestižní výstavní prostory. Je možné navštívit muzeum Museo del Duomo, kde se nacházejí fragmenty ze stavby dómu a seznámíte se s podrobnou historií místa.

Stavbou, která zůstane v paměti návštěvníků je Galleria Vittorio Emanuele II. Krytou chodbu, spojující Piazza del Duomo a Piazza della Scala, navrhl Giuseppe Mengoni v roce 1865. Je postavena v architektonické slohu, zvaném "elektricismus". Sochy vytvořil Pietro Magni. Ocelová konstrukce střechy údajně inspirovala Gustave Eiffela. Uprostřed stavby, na křížení chodeb najdeme čtyři lunety. Znázorňují alegorii čtyř světadílů (Evropa, Amerika, Afrika a Asie). Podle tohoto vzoru byla postavena Galleria Umberto I. v Neapoli. V roce 1943 byla silně poničena bombardování. V galerii sídlí značkové obchody, kavárny, restaurace a luxusní hotely.

Alla Scala

2 Na tomto náměstí stojí stejnojmenný, nejslavnější operní dům na světě. Divadlo Teatro alla Scala [skala] (zkráceně La Scala) bylo slavnostně otevřeno 3.8. 1778 premiérou díla Europa riconosciuta od Antonia Salieriho. Tehdy budova nesla název Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala.

Poslední večeře

V letech 1494 - 1498 vytvořil Leonardo da Vinci v refektáři kláštera, v blízkosti kostela Santa Maria delle Grazie 6, téměř devítimetrovou malbu poslední večeře Ježíše Krista (Cenacolo).

  • ÚT - NE  - 8:15 - 18:45
  • Výhodou objednat termín předem.

Muzea a galerie

Castello Sforzesco

7 Hrad nechal postavit v polovině 15. století milánský vévoda Francesco Sforza na místě bývalého hradu rodu Visconti. V 16. a 17. století sloužil jako vojenská pevnost. V letech 1891 - 1905 proběhla historizující přestavba, kterou řídil Luca Beltrami. V budově dnes sídlí muzea - Museo d'Arte Antica (Muzeum antického umění) a Museo della Preistoria (Muzeum prehistorie). Můžeme zde najít také nedokončenou sochu Pietà Rondanini Michelangela Buonarrotiho. V okolí hradu se nachází rozlehlý anglický park.

Sant'Ambrogio

8 Románská bazilika svatého Ambrože je jedním z nejstarších kostelů v Miláně. Byl postaven v letch 379 - 386, přestavba proběhla v 9. stol. Interiér pochází z 10. - 12. století. V roce 1943 byla bazilika poškozena bombardováním.

reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Milano (Milán)

1
Piazza del Duomo

Hlavní náměstí s monumentálním dómem.

2
Teatro alla Scala

Slavný operní dům z 18. století.

3
Museo Bagatti Valsecchi

Muzeum místních renesančních umělců.

4
Pinacoteca di Brera

Galerie umělců z Lombardie a Veneta.

5
Palazzo dell’Ambrosiana

Umělecká galerie a knihovna.

6
Santa Maria delle Grazie

Klášter a kostel s malbou Poslední večeře od Leonarda da Vinci.

7
Castello Sforzesco

Hrad rodu Sforza s muzeem.

8
Basilica di Sant’Ambrogio

Románská bazilika.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

65%

15 uživatelů


Doprava

A1/A51 - S. Donato 10 km
A4/A52 - 10 10 km
A7 - Viale Liguria 5 km
Milano Centrale - TI 3 km
M. Porta Garibaldi - TI 2 km
M. Cadorna - Trenord 1 km
Milano Linate 8 km
Malpensa 49 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Viale Papiniano,
úterý 7:30 - 13:00
Místní trh
Via Benedetto Marcello 79,
úterý 7:30 - 14:00
Místní trh
Via Garigliano,
úterý 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

144 km
Lago di Garda
Lago di Garda

Největší a nejznámější z italských jezer leží na hranici regionů Lombardia, Veneto a Trentino-Alto Adige. Plocha jezera má velikost téměř 370 km.

» Více
154 km
Torino (Turín)
Torino (Turín)

Především průmyslové město, čtvrté největší v Itálii s téměř 1 milionem obyvatel, se nachází přibližně 100 km západně od Milánu.

» Více
174 km
Verona
Verona

Verona je největším městem regionu Veneto, přesto že není hlavním městem; žije zde přibližně 255 600 obyvatel. Město ležící na řece Adige nabízí množství historických a uměleckých památek.

» Více
586 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.