Modena

Město Modena (185 000 ob.) se nachází v Pádské nížině, asi 40 km severozápadně od Bologni. Univerzitní město, již od 12. století, je významně spojeno také s automobilovým průmyslem. Svá sídla zde maji, nebo v minulosti měly automobilky Ferrari, Lamborghini a Maserati. Modena je známá také jako producent octa Balsamico, v okolí najdeme výrobce sýrů Parmigiano a Grana Padano.

Historie

První osídlení oblasti je doloženo ve 3. století př. n. l. Roku 183 př. n. l. vznikla římská kolonie Mutina na cestě Via Emilia. V 7. stol. n. l. bylo město zcela zničeno rozvodněnou řekou Secchia. Koncem 9. století proběhla obnova. Roku 1175 byla založena univerzita, v roce 1288 se město stává majetkem rodu d'Este (z Ferrary), jako součást Papežského státu. V roce 1859 byla Modena připojena k sjednocené Itálii. Od roku 1997 je zapsána na seznamu UNESCO.

Památky

Aceto Balsamico di Modena

Aceto Balsamico

Výroba octu Balsamico probíhá v Modeně již od středověku. Vinný mošt z odrůdy Trebbiano se mírným zahřátím zahustí (zredukuje) a přídá vinný ocet. Následně proběhne dvojí kvašení po dobu asi tří let. Dále probíhá zrání v dřevěných sudech po dobu nejméně 12 let.

Hlavní historické jádro města se nachází v okolí hlavního náměstí Piazza Grande, okolní paláce pocházejí z 11. století. Najdeme zde radnici - Palazzo Comunale 1 s věží Torre del'Orologgio z 15. století. Hlavní dominantou je katedrála - Duomo di Modena 2. Založena byla roku 1099 a dokončena v roce 1184. Věž katedrály - Torre della Ghirlandia vznikala v letech 1224 - 1319.

Nejvýznamnější z paláců - Palazzo Ducale 3 (Piazza Roma) založil roku 1634 Francesco I. d'Este, slouží jako vojenská akademie. Dnešní podoba je barokní. Palác je přístupný pouze na objednání pro malé skupiny.

  • Palazzo Comunale 1
    Pizazza Grande 16
    PO - SO: 9.00 - 19:00
    NE: 9.30 - 12.30
    Vstupné: zdarma  /2019/

Museo Enzo Ferrari

4 (Museo Casa Enzo Ferrari)
Muzeum zaměřené na život a práci Enza Ferrariho, zakladatele stejnojmenné automobilky. Skládá se ze dvou budov. Původní dílny spojené s domem a nové budovy ve tvaru kapoty. Novou budovu, otevřenou v roce 2012, navrhl český architekt Jan Kaplický. Vystaveny jsou především osobní automobily, doplněné projekcí o životě zakladatele. Muzeum zaměřené na závodní vozy najdeme v nedalekém Maranellu.

Maranello

Maranello

Město Maranello, s 17 500 obyvateli, najdeme asi 19 kilometrů jižně od Modeny. Známé je především jako sídlo automobilky Ferrari a závodního týmu Scuderia Ferrari.

Město, Emilia-Romagna

» Více

reklama

Turistické cíle - Modena

1
Palazzo Comunale

Hlavní náměstí s radnicí.

2
Duomo di Modena

Dóm z 11. - 12. století.

3
Palazzo Ducale

Palác ze 17. století.

4
Museo Enzo Ferrari

Muzeum Enza Ferrariho.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

88%

2 uživatelé


Doprava

A1 - Modena Nord 7 km
A1 - Modena Sud 22 km
Modena - TI
Bologna 44 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Parco Novi Sad,
pondělí 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Modena  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

17 km
Maranello
Maranello

Město Maranello, s 17 500 obyvateli, najdeme asi 19 kilometrů jižně od Modeny. Známé je především jako sídlo automobilky Ferrari a závodního týmu Scuderia Ferrari.

» Více
46 km
Bologna
Bologna

Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena.

» Více
72 km
Ferrara

50 kilometrů severovýchodně od Bologni, na rameni Volano řeky Pád leží město Ferrara. Rozsáhlé historické centrum s paláci, převážně ze 14. a 15. století, je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.