Monreale

Monreale (39 000 ob.) leží na svahu hory Monte Caputo, s výhledem na úrodné údolí nazvané Conca d'Oro (Zlatá mušle), kde se pěstují pomeranče, olivy a mandle. Město je vzdáleno asi 7 kilometrů od Palerma, regionálního hlavního města. Monreale je známé díky historické normansko-byzantské katedrále, která je jednou z několika budov zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie

V 9. století bylo Palermo pod arabskou nadvládou a biskup se musel uchýlit do kostela v malé osadě poblíž. Ta byla později pojmenována Monreale. V 11. století Sicílii dobyli Normané a biskup se vrátil do Palerma. Král Vilém II. si Monreale oblíbil jako místo pro lov a nechal zde postavit palác a benediktinský klášter. V letech 1172 až 1267 proběhla stavba katedrály. Monreale se stalo arcibiskupským sídlem a mělo velký vliv na celý ostrov.

Duomo di Monreale

Katedrála v Monreale je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších příkladů normanské architektury na Sicílii. Byla založena v roce 1172 na příkaz krále Viléma II., který chtěl postavit velkolepý kostel na vrcholu kopce, kde se podle legendy zjevila Panna Marie. Katedrála byla zasvěcena Narození Panny Marie a později povýšena na metropolitní katedrálu, papežem Luciem III. v roce 1178. Roku 1183 byla založena arcidiecéze Monreale, která získala od sicilských králů mnoho privilegií a majetků v celé Itálii. V roce 1267 došlo k vysvěcení, za přítomnosti papeže Klementa IV.

Hlavní průčelí katedrály je tvořeno dvěma mohutnými věžemi, které rámují portikus v dórském stylu, nad ním je velké růžicové okno s vitráží. V hlavním vchodu do katedrály jsou bronzové dveře z roku 1186, které vytvořil Bonanno Pisano.

Interiér katedrály je proslulý svými nádhernými mozaikami, které pokrývají více než 6 000 m² stěn a stropů. Mozaiky jsou složeny z barevných a zlatých skleněných dlaždic, které vytvářejí jasné a živé obrazy. Mozaiky vyprávějí biblické příběhy a zobrazují Krista, Pannu Marii, svaté a anděly. Nejvýznamnější mozaikou je obrovský Kristus Pantokrator v centrální apsidě, který je považován za nejlepší byzantskou mozaiku na světě. V katedrále jsou také k vidění další umělecká a náboženská díla, jako je stříbrný oltář, cenná ikona Matky Boží, původní podlaha z doby založení a barokní kaple. Katedrála v Monreale je součástí světového dědictví UNESCO spolu s dalšími arabsko-normanskými památkami na Sicílii.

Monreale

Klášter

Klášter byl založen společně s katedrálou ve 12. století, skládal z několika budov, z nichž se dodnes dochovala jen část. Nejkrásnější a nejznámější je Chiostro, tedy klášterní dvůr, který je obklopen 228 sloupy zdobenými mozaikami a reliéfy. Chiostro je mistrovským dílem arabsko-normanského umění, které odráží směsici kultur, které se na Sicílii setkaly. Sloupy jsou různých tvarů a velikostí, některé jsou hladké, některé spirálovité,  zdobené geometrickými nebo rostlinnými motivy. Na vrchol sloupů navazují hlavice, také bohatě zdobené reliéfy s biblickými, historickými, zvířecími nebo fantastickými scénami. Mezi sloupy jsou oblouky pokryté mozaikami s květinovými nebo zvířecími vzory. Chiostro je také doplněn fontánou, sochami a květinovými záhony, které dodávají klášternímu dvoru atmosféru klidu a harmonie.

Z Chiostro se vstupovalo do dalších prostor kláštera, jako Sala capitolare, Refettorio, Dormitorio a knihovna. Sala capitolare byla místnost, kde se scházeli mniši k modlitbě a diskusi. Velká obdélníková místnost s křížovou klenbou, zdobena freskami s výjevy ze života svatého Benedikta. Refettorio je jídelna, kde se mniši společně stravovali. Dormitorio neboli ložnice, je dlouhá, úzká místnost s dřevěnými lavicemi, na kterých mniši leželi. V knihovně se dochovávaly cenné rukopisy a knihy, které klášter shromažďoval nebo vytvářel. Tyto prostory obvykle nejsou přístupné veřejnosti.

Navštívit můžete ChiostroMuseo Diocesano, kapli Roano nebo terasy s výhledem do okolí.

  • Duomo - Museo - Cappella Roano - Terrazze
    PO - SO  9:00 - 12:30, 14:30 - 16:30
    NE  14:30 - 16:30
reklama

Turistické cíle - Monreale

1
Duomo di Monreale

Katedrála s unikátními mozaikami.

2
Museo Diocesano

Klášterní muzeum.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A19 - dir. Palermo 21 km
Palermo - TI 12 km
Palermo 36 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Ignazio Florio,
čtvrtek 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Monreale  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

9 km
Palermo
Palermo

Palermo (629 500 ob.) je hlavní město ostrova a regionu Sicílie, nachází se na severozápadním pobřeží, u stejnojmenného zálivu. Je páté největší město v Itálii, po Římu, Milánu, Neapoli a Turíně.

» Více
79 km
Cefalù
Cefalù

Město Cefalù [čefalu] (14 000 ob.) se nachází na severním pobřeží Sicílie, 70 km východně od Palerma. Staré město, ležící pod vysokým útesem si po staletí zachovalo svuj původní vzhled a přiláká ročně tisíce turistů.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.