Murano

Městečko Murano (4 100 ob.) se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Benátek, v Benátské laguně. Ve skutečnosti se rozkládá na sedmi ostrovech, podél kanálu Marani. Je známé po celém světě díky svému sklářství. Vysoká koncentrace skláren na Muranu je důsledkem zákona z roku 1291, který nařizoval, aby se sklárny přesunuly z centra Benátek na nedaleký ostrov, aby se zabránilo požárům ve městě. Murano má dobré spojení s Benátkami veřejnou dopravou.

Historie

Murano bylo původně osídleno Římany. Později ostrov prosperoval jako rybářský přístav a díky výrobě soli. V 11. století se obyvatelé přestěhovali do čtvrti Dorsoduro v Benátkách. Od 13. století ztratilo Murano samostatnost a bylo řízeno z Benátek. Ostrov se stal slavným díky výrobě skleněných korálků a zrcadel. I přes pokles produkce v 18. století, výroba skla zůstává hlavním průmyslem ostrova.

Murano

 

Bazilika Santa Maria e San Donato 1

Významná bazilika známá svými byzantskými mozaikami a údajnými ostatky svatého Donáta. Jeden z nejstarších kostelů v benátské laguně, byl postaven v 7. století a později několikrát přestavěn. Můžete si zde prohlédnout barevnou mozaikovou podlahu z 12. století a impozantní zadní fasádu orientovanou ke kanálu. Bazilika a její zvonice jsou postaveny z tmavě červenohnědých cihel, zvonice stojí samostatně.

Museo del Vetro 2

Muzeum skla sídlí v paláci na Fondamenta Marco Giustinian. je známé svou rozsáhlou sbírkou místního skla. Palác byl dříve rezidencí biskupů z Torcella. Muzeum založili už v roce 1861, a nabízí největší sbírky historického skla z Murana, které bylo vyrobeno mezi 15. a 20. stoletím. Kromě toho muzeum také vystavuje významné římské artefakty z 1. až 3. století n. l. ve své archeologické sekci.

Palazzo da Mula 3

Palác s výhledem na hlavní kanál Murana, je jedním z mála dochovaných příkladů benátských vil z 15. a 16. století. Původně postaven v 12. století, byl vlastněn rodinou Da Mula, která ho získala roku 1621. Na budově můžeme najít některé gotické prvky. Dnes slouží jako pobočka radnice.

Basilica San Pietro Martire 4

Bazilika původně postavena v roce 1348, byla obnovena v roce 1511 po ničivém požáru. Její architektura je typicky renesanční s cihlovým exteriérem a velkým rozetovým oknem. Uvnitř baziliky najdeme tři lodě oddělené řadou sloupů. Je také domovem několika uměleckých děl, mezi ně patří „Křest Krista”, který je připisován Tintorettovi, a dvě díla od Giovanniho Belliniho: „Nanebevzetí Panny Marie se svatými” a „Oltář Barbarigo”.

Faro di Murano 5

Stále funkční maják na jihu ostrova Murano, je významným orientačním bodem pro lodě. Byl postaven v 19. století, na místě starší stavby ze 14. stol. I když není přístupný veřejnosti, je oblíbeným místem pro fotografování. Maják má výšku asi 30 metrů a jeho světlo je viditelné z velké vzdálenosti.

 

Isola di San Michele 6

Murano

[s. mikele]
Ostrov San Michele, ležící mezi Benátkami a Muranem, je benátským hřbitovem. Původně sloužil jako klášter, ale v roce 1837 byl na příkaz Napoleona přeměněn na hřbitov. Ostrov se dělí na několik částí podle různých náboženských vyznání, katolickou, pravoslavnou a protestantskou. Vzhledem k omezenému prostoru je většina ostatků po deseti letech přesunuta. Mezi známé osobnosti pohřbené na ostrově patří Sergej Diaghilev, zakladatel souboru Ruský balet; ruský skladatel Igor Stravinskij; americký básník Ezra Pound; nebo hudební skladatel Ermanno Wolf-Ferrari.

 

Venezia (Benátky)

Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

Město, Památka, Veneto

» Více

RADY & TIPY

Na ostrov Murano se dostanete vaporettem, linkou č. 12 z Fondamente Nove v Benátkách, Linkou 4.1 například z Piazzale Roma nebo San Marco.

Na ostrově San Michele staví linky 4.1 a 4.2 Více informací: orari.actv.it

reklama

Turistické cíle - Murano

1
Basilica Santa Maria e San Donato

Bazilika s mozaikovou výzdobou.

2
Museo del Vetro

Muzeum skla.

3
Palazzo da Mula

Gotický palác.

4
Basilica San Pietro Martire

Bazilika z 16. století.

5
Faro di Murano

Maják z 19. století.

6
Isola di San Michele

Ostrov sloužící jako hřbitov.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A57 - Venezia
Venezia S. Lucia - TI
Venezia - Murano
Venezia

Počasí

Moře a pláže

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Murano  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

3 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
7 km
Burano
Burano

Burano (2 200 ob.) je malebný ostrov v Benátské laguně, známý svými pestrobarevnými domy a krajkářstvím.

» Více
8 km
Torcello
Torcello

Torcello je malý ostrov v severní části Benátské laguny. Návštěvníci na ostrov míří za návštěvou baziliky Santa Maria Assunta.

» Více
31 km
Benátská riviéra
Benátská riviéra

Benátská riviéra, oficiálně Costa veneziana (benátské pobřeží) je severní část Jaderského pobřeží v regionu Veneto. Pobřeží o délce asi 130 km zahrnuje oblíbená letoviska od Bibione po Rosolina Mare.

» Více
33 km
Chioggia

Ostrovní město Chioggia se nachází na jihu Benátské laguny, 25 km jižně od Benátek. Ve městě žije 51 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.