[nápoli]
Neapol, živé město pod Vesuvem, leží v Neapolském zálivu a tvoří nejdůležitější jihoitalský přístav. Třetí největší město Itálie, s téměř jedním milionem obyvatel je také hlavním městem regionu Campania.
Přiznáváme, že město nemusí zaujmout každého, ale ti, kdo si najdou cestu k jeho jedinečnému kouzlu, jsou odměněni bohatou historií, živou kulturou a množstvím historických památek. Neapol návštěvníkům nabízí mimo svou energickou atmosféru, také bohatou kulinářskou tradicí. Byla to právě Neapol, kde v roce 1889 vznikla pizza v dnešní podobě.
Neapol, založená v 7. století př. n. l. jako řecká kolonie Neapolis (Nové město), se brzy stala důležitým obchodním a kulturním centrem Magna Graecia. V roce 326 př. n. l. se dostala pod kontrolu Římské republiky, což vedlo k jejímu dalšímu rozkvětu. Římané z ní učinili jedno z hlavních kulturních a vzdělávacích středisek, kde se rozvíjely filozofie, umění a literatura. Po pádu Římské říše v 5. století n. l. se Neapol stala součástí Byzantské říše, což jí zajistilo další význam v oblasti Středomoří.
V 11. století se město dostalo pod vládu Normanů, kteří založili Neapolské království. To se stalo mocným státním útvarem a Neapol zažila éru prosperity, během níž byla jedním z hlavních středisek vzdělanosti a obchodu v Evropě. Během 15. a 16. století byla Neapol pod španělskou nadvládou, během níž se stala jedním z největších a nejlidnatějších měst Evropy. Španělští vládci postavili mnoho významných barokních staveb, které dodnes tvoří charakteristický ráz města. V roce 1861 se Neapol stala součástí nově sjednocené Itálie. Město prošlo rychlou industrializací, ale také se potýkalo s vážnými sociálními problémy, jako byla chudoba a přelidnění. Druhá světová válka zanechala Neapol těžce poškozenou kvůli intenzivnímu bombardování, ale po válce se město začalo postupně obnovovat.
Nejstarší pevnost v Neapoli, se nachází na malém ostrově Megaride, který je s pevninou spojen mostem. Původně byla tato lokalita využívána Řeky jako osada. V 1. století př. n. l. zde římský generál Lucius Licinius Lucullus postavil velkolepou vilu zvanou Castra Luculliana. Po pádu Západořímské říše byla vila přeměněna na pevnost a během staletí se stala strategickým vojenským bodem. Hrad získal svůj současný název díky legendě o římském básníku Vergiliovi, který měl podle pověsti ukrýt magické vejce v základech hradu. To mělo chránit Neapol před pohromami, a pokud by se vejce rozbilo, hrad i město by byly zničeny.
Během středověku hrál hrad klíčovou roli jako královská rezidence a pevnost pro normanské, španělské i aragonské vládce. Ve 12. století zde byl uvězněn a posléze popraven poslední normanský král Vilém III. Pevnost byla několikrát přestavována a rozšiřována, aby lépe odolávala útokům. Sloužila také jako vojenská základna.
Dominantní pevnost na vrcholu Vomero nad Neapolí, je jednou z nejvýznamnějších vojenských staveb města. Výstavba začala v roce 1329 na příkaz neapolského krále Roberta z Anjou, jako strategická obranná pevnost. Její unikátní hvězdicový tvar, přizpůsobený moderní vojenské architektuře té doby, umožňoval efektivní obranu proti obléhacím útokům. Během staletí byl Castel Sant’Elmo využíván různými mocnostmi, včetně španělska a rakouska, a sloužil i jako vězení. Dnes je pevnost známá nejen pro svou historickou a architektonickou hodnotou, ale také jako vyhlídkový bod, který nabízí úchvatné panoramatické výhledy na Neapolský záliv, Vesuv a celé město. Castel Sant'Elmo je také kulturním centrem, kde se konají výstavy a kulturní akce.
Pevnost je dosažitelná podzemní lanovkou Funicolare Centrale z centra města, výstupní stranice Piazza Fuga.
Také nazývaný Maschio Angioino, je jednou z nejvýznamnějších historických památek v Neapoli. Tento majestátní hrad byl postaven v roce 1279 na příkaz Karla I. z Anjou, který chtěl vytvořit nové královské sídlo, jež by odpovídalo jeho moci a postavení. Hrad se nachází v srdci Neapole, blízko přístavu. Hrál klíčovou roli v dějinách města jako sídlo neapolských králů z dynastií Anjou, Aragonců a Bourbonů. Během staletí byl několikrát přestavován a rozšiřován, přičemž jeho současný vzhled nese prvky gotické a renesanční architektury. Nejvýraznějším částí hradu je Triumfální oblouk, postavený na oslavu vítězství aragonského krále Alfonse V. Uvnitř můžeme navštívit kapli Cappella Palatina a Sál baronů. V dalších částech se nachází Městské muzeum (Museo Civico).
Královský palác v Neapoli, je impozantní barokní stavba, která sloužila jako rezidence neapolských králů a později španělských a bourbonských monarchů. Palác se nachází na Piazza del Plebiscito, jednom z nejvýznamnějších náměstí v Neapoli. Výstavba paláce byla zahájena v roce 1600, pod vedením architekta Domenica Fontany, na příkaz španělského místokrále Fernanda Ruiz de Castro. Budova má elegantní fasádu, kterou zdobí sochy osmi neapolských králů. Bohaté interiéry zahrnují nádherné fresky, luxusní nábytek a umělecká díla.
Palazzo Reale byl centrem politického a kulturního života města po staletí. Dnes v něm sídlí muzeum, které nabízí pohled na královskou historii. Palác je také spojen s významnými historickými událostmi a postavami, které formovaly Neapol a celou jižní Itálii.
[plebišíto]
Piazza del Plebiscito, jedno z největších a nejvýznamnějších náměstí v Neapoli, je známé svou monumentální architekturou a historickým významem. Náměstí, bylo vybudováno v 18. století na místě bývalého tržiště. Jeho název odkazuje na plebiscit, který v roce 1860 přivedl Království obojí Sicílie pod vládu Itálie. Dominantními stavbami náměstí jsou impozantní Palazzo Reale a Basilica di San Francesco di Paola, z 19. století, jejíž neoklasicistní fasáda a velký kupolovitý prostor připomínají Pantheon v Římě.
Severním směrem, přes Piazza Trieste e Trento najdmeme Galleria Umberto I. Elegantní obchodní pasáž s krásnou skleněnou kupolí a bohatou výzdobou ve stylu neorenesance. Otevřena byla v roce 1891. Spojuje obchodní prostory s kavárnami a luxusními obchody. Inspirací se stala Galleria Vittorio Emanuele II. v Miláně.
Naproti pasáže se nachází Teatro di San Carlo, nejstarší operní divadlo v Evropě, otevřené v roce 1737. Divadlo vyniká svou akustikou a bohatou výzdobou. Je významným kulturním centrem, které hostí přední operní a baletní představení a zůstává jedním z nejdůležitějších kulturních institucí v Itálii.
Duomo di Napoli, nebo také Cattedrale di Santa Maria Assunta, je hlavní katedrála Neapole a významná historická a náboženská památka. Její výstavba začala v roce 1283 na místě starší raně křesťanské baziliky, která byla zasvěcena svatému Gennarovi, patronovi města. Je postavená v gotickém slohu, postupně byla upravována a rozšiřována, přičemž přestavby z 15. a 16. století přidaly renesanční a barokní detaily.
Interiér katedrály je bohatě zdobený a zahrnuje významné umělecké prvky, včetně kaple svatého Gennara, která obsahuje relikviáře s jeho ostatky. Nachází se zde také monumentální hrobka aragonských králů a dalších významných osobností.
Historická brána, postavená v roce 1484 za aragonského krále Ferdinanda I. jako hlavní vstup do města od Capuy. Je bohatě zdobená renesančními reliéfy a sochami, představuje skvělý příklad středověké architektury a symbolizuje strategický význam Neapole v minulosti. V její blízkosti stojí Castel Capuano, starobylý hrad, postavený ve 12. století Normanským králem Vilémem I. Sloužil jako sídlo králů i soudní palác.
Národní archeologické muzeum v Neapoli patří k nejdůležitějším muzeím světa s antickými sbírkami. Nabízí jedinečné artefakty z Pompejí, Herculanea a dalších míst zasažených erupcí Vesuvu; včetně soch, mozaiek a každodenních předmětů, které přibližují život ve starověkém Římě. Nachází se zde také slavná Farneseho sbírka a Kabinet tajemství s antickým erotickým uměním.
Hezké náměstí nese jméno slavného italského básníka, Danta Alighieriho. Dominantou je velká socha Danta z 19. století, obklopená historickými budovami. Nepřehlédnutelná je budova Convitto Nazionale Vittorio Emanuele II., historická škola, přestavěná architektem Luigim Vanvitellim. Další důležitou stavbou je Port’Alba, starobylá brána, která vede do historického centra.
Jedny z největších raně křesťanských katakomb v Neapoli, pocházející z 2. století n. l. Nacházejí se na kopci Capodimonte, trochu dále od centra Neapole. Sloužily jako pohřebiště pro biskupy, mučedníky a křesťanskou komunitu. Katakomby mají rozsáhlé podzemní chodby, hrobky a kaple vytesané do sopečného tufu. Zdobeny jsou starověkými freskami a mozaikami. Své jméno nesou po svatém Janu Neapolském (San Gennaro), patronovi města, jehož relikvie zde byly dočasně uloženy. Dnes jsou katakomby přístupné veřejnosti a nabízejí jedinečný pohled na raně křesťanské pohřební zvyky a umění v Neapoli.
Příjezd do města doporučujeme v ranních hodinách, kdy není silný provoz. Parkování možné na parkovištích nebo v garážích.
Normanská pevnost v neapolském zálivu.
Historická pevnost na vrcholu Vomero.
Hrad ze 13. století.
Hlavní neapolský palác ze 17. století.
Historická nákupní pasáž a budova opery.
Katedrála ze 13. století.
Městská brána z 15. století.
Archeologické muzeum v Neapoli.
Historické náměstí.
Katakomby z 2. století n. l.
A1 - Napoli, navazuje A3 | |
A3 - Napoli | 4 km |
A56, A16 | 8 km |
NA - Palermo, NA - Cagliari | |
NA - Lipari, Capri - Sorrento, Ischia | |
Mezinárodní a zaoceánská přeprava |
Napoli | 7 km |
Roma | 253 km |
Místní trh Viale della Rimembranza, čtvrtek 8:00 - 14:00 |
Místní trh Piazza Porta Nolana, denně 8:00 - 13:00 |
Místní trh Piazza Garibaldi, 9:00 - 12:00 denně, mimo neděli |
Napoli (Neapol)
Uživatelské recenze k místu Napoli (Neapol)
www.comune.napoli.it
V místě Napoli
(Neapol)
» nové okno
Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.
» VíceHlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.
» VíceVzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.