Napoli (Neapol)

[nápoli]
Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav. Pohled na spínající se Vesuv nad přístavem je nezapomenutelný. Neapol je rozhodně nejvýraznějším městem v jižní Itálii.

Historie

Město bylo původně založeno před 3000 lety Řeky s názvem Neapolis (nové město). V roce 328 př. n. l. přešlo pod vládu Římské říše. Ve středověku bylo město chráněno hradbami proti útokům barbarů. Neapol se stala důležitým obchodním místem se strategicky situovaným přístavem. Přijížděli sem obchodníci z Pisy, Janova, Florencie a dalších míst.

Ve 13. století patří panství dynastii Anjou a z Neapole se stává hlavní město království. V 16. stol. město patřilo španělům. V 18.-19. století bylo postaveno množství paláců; mj. také pasáž Galleria Umberto I. a divadlo San Carlo. 20. století je spojeno především s mafiánskou kriminalitou a problémy s vývozem odpadu. Dnes se situace naštěstí zcela změnila.

Castel dell’Ovo

1 Stará normanská pevnost stojí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Podle legendy je zde zazděno vejce; pokud bude poškozeno, bude zničena i Neapol. Přímo pod hradem jsou rybářské přístavy.

Castel Nuovo

2 (Piazza Municipio) Nachází se nedaleko přístavu. Hrad byl postaven v letech 1279-1284 za vlády Karla I. Anjouského. Zde žila dynastie Anjou poté, co opustila Castel dell'Ovo. V 15. stol. přestavěli Aragonci hrad do dnešní podoby. Vítězný oblouk nad vchodem do pevnosti je významným sochařským dílem, pochází z 16. století. Uvnitř můžete navštívit kapli Cappella Palatina a Sál baronů. V dalších částech se nachází Městské muzeum (Museo Civico).

Palazzo Reale

3 Leží v čele obrovského náměstí piazza Plebiscito [plebišíto]. Palác byl postaven v 17. stol. Podle návrhu Domenica Fontany, po požáru v 18. stol. byl upraven podle Luigiho Vanvitelliho (postavil královský palác v Casertě s 1000 místností). V paláci pobývali španělští vládci, Bourboni a Savojové. Uvnitř je Historické muzeum a Státní knihovna Vittorio Emanuele III.

San Francesco di Paola

Náměstí Plebiscitů (piazza Plebiscito) bylo vybudováno v 18. stol. Uprostřed půlkruhové kolonády v dórském stylu se nachází kruhový kostel Sv. Františka z Paoly (19. stol, klasicismus).

Galleria Umberto I.

4 Obchodní pasáž ve tvaru kříže spojuje čtyři ulice via Roma, via Vittorio Emanuele III., via Santa Brigida a via Verdi. Neoklasicistní budova se zasklenou střechou a bohatou štukovou výzdobou byla postavena koncem 19. století. Inspirací se stala Galleria Vittorio Emanuele II. v Miláně.

Duomo di Napoli

5 (Via Duomo) Neapolský dóm zasvěcený sv. Marii Nanebevzaté byl postaven ve 13. století. V 15., 17. a 18 století byl postupně přestavěn. Průčelí napodobuje gotický styl. Uvnitř najdeme kapli sv. Gennara (patrona města). V kupoli se nachází relikvie sv. Gennara – ampule s krví. Křtitelnice je původně z 5. století.

Mezi další památky města patří Castel sant’Elmo (nad městem, dostupný lanovkou), Teatro San Carlo (jedno z nejprestižnějších operních divadel na světě) nebo katakomby (Catacombe di San Gennaro) a podzemní chodby (Napoli Sotterranea).

RADY & TIPY

Příjezd do města doporučujeme v ranních hodinách, kdy není silný provoz. Parkování možné na parkovištích nebo v garážích.

reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Napoli (Neapol)

1
Castel dell’Ovo

Normanská pevnost v neapolském zálivu.

2
Castel Nuovo

Hrad ze 13. století.

3
Palazzo Reale, Piazza del Plebiscito

Hlavní neapolský palác ze 17. století.

4
Galleria Umberto I.

Historická nákupní pasáž.

5
Dóm

Katedrála ze 13. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

45%

48 uživatelů


Doprava

A1 - Napoli, navazuje A3
A3 - Napoli 4 km
A56, A16 8 km
Napoli - Garibaldi - TI
Napoli - Circumvesuviana - EAV
NA - Palermo, NA - Cagliari
NA - Lipari, Capri - Sorrento, Ischia
Mezinárodní a zaoceánská přeprava
Napoli 7 km
Roma 253 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Viale della Rimembranza,
čtvrtek 8:00 - 14:00
Místní trh
Piazza Porta Nolana,
denně 8:00 - 13:00
Místní trh
Piazza Garibaldi,
9:00 - 12:00 denně,
mimo neděli
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

27 km
Procida
Procida

Nejmenší ostrovem v Neapolském zálivu, s plochou 4,1 km2, je Procida. Leží mezi pevninským mysem Capo Miseno a ostrovem Ischia.

» Více
39 km
Capri
Capri

Capri je nejkrásnější, nejluxusnější ostrov první kategorie v Itálii, je vyhledávaným turistickým místem s azurovým mořem a nezapomenutelnou scenérií.

» Více
39 km
Ischia

Největší ostrov v neapolském zálivu o velikosti 46 km2 vznikl sopečnou činností. Díky tomu je ostrov hornatý a najdeme zde několik termálních lázní.

» Více
46 km
Amalfi
Amalfi

Město Amalfi se nachází uprostřed Amalfského pobřeží (Costiera Amalfitana), 24 km západně od Salerna. Leží v ústí hluboké rokle a úpatí hory Monte Cerreto.

» Více
57 km
Salerno
Salerno

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží.

» Více
86 km
Gaeta
Gaeta

Gaeta, s 20 800 obyvateli, se nachází na poloostrově, uprostřed stejnojmenného zálivu - Golfo di Gaeta.

» Více
97 km
Paestum
Paestum

Paestum leží 85 km jižně od Neapole, při pobřeží Tyrhénského moře a spadá pod obec Capaccio. Nachází se zde archeologický park se třemi zachovalými chrámy.

» Více
111 km
Isole Ponziane
Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.

» Více
233 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.