Ostuni

Pro malebné město Ostuni (30 000 ob.) je charakteristickým znakem jeho bílá barva domů, od které se odráží slunce a kontrastuje s modrým nebem. Díky tomu se Ostuni přezdívá „La Città Bianca” - Bílé město. Centrum města je postaveno na vrcholu kopce, který je součástí pohoří Murge, a je obklopeno rozlehlými olivovými háji. Z města se nabízí nádherný výhled na krajinu Valle d'Itria, která je plná trulli, typických kamenných domů s kuželovitými střechami. Ostuni je také blízko pobřeží Jaderského moře, kde se nachází některé z nejkrásnějších pláží v Apulii.

Historie

Město Ostuni má dlouhou a bohatou historii. V oblasti pobývaly pravěké kmeny již v době kamenné. Během punských válek byla tehdejší, původně řeky založená, osada zničena Hanibalem, ale znovu postavena Římany. Po pádu římské říše se zde postupně vystřídali Normané, Byzantinci, Španělé a Bourboni, kteří mu vtiskli svůj kulturní a architektonický vliv. V 15. a 16. století zažilo Ostuni období rozkvětu pod vládou Aragonců. Roku 1799 byla oblast připojena k Neapolskému království. Od roku 1860 je pak součástí sjednocené Itálie. Během 2. světové války bylo Ostuni poznamenáno bombardováním.

Centro storico

Staré město je srdcem Ostuni a nabízí nezapomenutelný zážitek z procházky po jeho bílých uličkách. Můžete obdivovat typickou architekturu, kostely, paláce nebo výhledy na moře a olivovníky.

Katedrála 1 je dominantou starého města a je jedním z nejkrásnějších příkladů gotického umění v Apulii. Postavena byla v 15. století, na místě staršího kostela. Má bohatě zdobený kamenný portál, rozetové okno a nápadnou kopuli boční lodě. Uvnitř si můžete prohlédnout vzácné fresky, sochy svatého Oronza a Blažeje nebo relikvie.

Museo Civico 2 je umístěno v bývalém klášteře San Francesco. Najdeme zde sbírky archeologických, historických a uměleckých artefaktů z Ostuni a okolí. Můžete zde vidět nálezy z doby kamenné, římské, středověku i moderní, také obrazy, sochy a keramiku.

Kostel San Vito Martire 3, v blízkosti muzea, je zasvěcen svatému Vítovi, patronovi Ostuni. Postaven byl v 16. století. Je to jednoduchá, ale elegantní stavba s bílou fasádou a zvonicí. Uvnitř si můžete prohlédnout několik uměleckých děl, jako oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie a socha svatého Víta.

Hlavním náměstím Ostuni je Piazza della Libertà 4. Prohlédnout si zde můžete sloup San Oronzo -  vysoký 21 metrů, se sochou patrona města, který zachránil Ostuni před morem v roce 1657. Postaven byl v roce 1771. Najdeme zde Palazzo Comunale, sloužící jako radnice města. Neoklasicistní budova byla dokončena v roce 1861. Hned vedle stojí menší kostel San Francesco d'Assisi - postaven v 18. století na místě staršího kostela.

Torre Santa Sabina 5

Malé přímořské letovisko najdeme na pobřeží nedaleko Ostuni. U přístavu se nachází stejnojmenná pobřežní obranná věž z 12. století. Torre Santa Sabina nabízí malé písčité pláže mezi skalnatým pobřežím.

Torre Pozzella 6 a Costa Merlata 7

Malá letoviska nedaleko Ostuni nabízejí především ubytování v malých vilách a kempech, s přírodním skalnatým pobřežím a malými písčitými plážemi. Torre Pozzella je pobřežní strážní věž z 12. století, která dala název místu v okolí.

Villanova di Ostuni 8

Letovisko Villanova je trochu větší a lépe vybavené. Má vlastní přístav, v jehož blízkosti najdeme malou středověkou pevnost. Pobřeží tvoří především skála, občas přerušená úzkými písčitými plážemi.

reklama

Turistické cíle - Ostuni

1
Katedrála

Katedrála z 15. století.

2
Museo Civico

Umělecké muzeum.

3
Kostel San Vito Martire

Kostel z 16. století.

4
Piazza della Liberta

Náměstí.

5
Torre Santa Sabina

Přímořské letovisko se strážní věží.

6
Torre Pozzella

Pobřežní věž z 12. století.

7
Costa Merlata

Přímořské letovisko.

8
Villanova di Ostuni

Letovisko s přístavem a pevností.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

68%

53 uživatelů


Doprava

A14 - Bari Nord 93 km
Ostuni - TI 4 km
Brindisi 42 km
Bari 97 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Largo Risorgimento,
sobota 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek a skály

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

36 km
Alberobello
Alberobello

Město Alberobello se proslavilo svou unikátní architekturou. V centru města se nachází zvláštní stavby, tzv. Trulli.

» Více
81 km
Lecce
Lecce

Historické město s 95 000 obyvateli leží na poloostrově Salento, tvořící podpatek

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.