Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky, která má kolem 2,6 milionu obyvatel.

Umělecké a kulturní město bylo v minulosti působištěm mnoha slavných osobností, jako Giotto, Donatello, Petrarka nebo Galileo Galilei. Padova je také významným místem vzdělávání, byla zde založena druhá nejstarší univerzita v Itálii. Padova se pyšní dvěma památkami UNESCO: Botanickou zahradou Orto Botanico a cyklem fresek ze 14. století, které se nacházejí v osmi městských a církevních budovách.

Historie

Padova byla založena podle legendy Anténorem z Tróji. Prosperovala také později jako římské město Patavium, kde se narodil historik Titus Livius. V 11.-13. století byla Padova jedním z předních italských měst, kde žily tehdejší významné osobnosti, třeba básník Dante Alighieri. Pohřben je zde svatý Antonín z Padovy (1195 - 1231). Druhá nejstarší univerzita v Itálii byla založena v roce 1222. Ve 14. století se Padova stala centrem umění a kultury, Giotto di Bondone vyzdobil freskami kapli Scrovegni, působil zde také florentský sochař Donatello. V období renesance byla Padova centrem humanismu a vědy, učil zde Galileo Galilei a studovali např. Mikuláš Koperník a lékař William Harvey. V roce 1405 se Padova stala součástí Benátské republiky, roku 1797 ji obsadili Rakušané a v roce 1866 se připojila ke sjednocené Itálii. Během 2. světové války byla Padova bombardována, některé umělecké a kulturní památky byly bohužel zničeny.

Padova

 

Duomo Santa Maria Assunta 1

Dóm Santa Maria Assunta je hlavní katedrála v Padově, která je sídlem biskupa. Zasvěcen je Nanebevzetí Panny Marie, jeho současná podoba pochází z 16. století, i když fasáda zůstala nedokončená. Na stavbě se podílel Michelangello Buonarroti. Uvnitř najdeme bohatou výzdoba, včetně oltářních obrazů od slavných umělců a varhan z 18. století. Pod kostelem se nachází krypta s mozaikou z 12. století. Hned vedle dómu stojí křtitelnice - Battistero di San Giovanni Battista s freskami od Giusta de' Menabuoi ze 14. století.

 • Battistero di San Giovanni Battista
  PO-SO  9:00 - 12:00, 15:00 - 18:00
  NE  15:00 - 18:00
  Vstup: 3 €, snížené 2 € /2024/
 • Vstup do katedrály je zdarma.

Palazzo della Ragione 2

Palazzo della Ragione je středověká budova, která sloužila jako tržnice, radnice a soudní síň. Je proslulá tím, že má největší rozpětí střechy bez nosných sloupů v Evropě. Velký sál v 1. patře je celý vyzdoben astrologickými a biblickými freskami z 15. století. Palác strojí mezi dvěma náměstími kde se často konají trhy - Piazza dei Frutti a Piazza delle Erbe.

Piazza dei Signori 3

Piazza dei Signori je elegantní náměstí obklopené monumentálními stavbami. Vzniklo ve 14. století zbouráním staré čtvrti před kostelem San Clemente, kterou inicioval Ubertino da Carrara. Náměstí bývalo místem turnajů a slavností. Podle tradice dostalo jméno po šlechticích neboli Signori Carrara. Náměstí dominuje orloj - Torre dell'Orologio, mezi dvěma symetrickými budovami Palazzo del Capitanio a Palazzo dei Camerlenghi, postavenými mezi 16. a 17. stoletím. Na náměstí se také nachází sloup se lvem svatého Marka, symbolem Benátské republiky.

Cappella degli Scrovegni TIP 4

V blízkosti komplexu Muzea a kostela Chiesa degli Emeritani najdeme samostatně stojící kapli Cappella degli Scrovegni. Je proslulá cyklem fresek z počátku 14. století, které namaloval Giotto di Bondone. Fresky zobrazují scény ze života Panny Marie, Ježíše Krista a svatého Antonína z Padovy. Kaple byla postavena na přání Enrica Scrovegniho, který chtěl odčinit hříchy svého otce, lichváře Reginalda Scrovegniho. Kaple je považována za mistrovské dílo západního malířství a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

V těsné blízkosti se nacházejí zbytky římské arény, postavené kolem roku 70 n. l., pro zápasy gladiátorů. Rozebrána byla ve středověku, její kameny posloužily pro stavbu budov ve městě.

 • Cappella degli Scrovegni
  PO-NE  9:00 - 19:00
  Vstup: 15 €, snížené 11 € - Kaple + muzeum /2024/
  Vstupenky nutné zakoupit předem on-line

 

Basilica di San Antonio di Padova TIP 5

Padova

Bazilika zasvěcená svatému Antonínovi z Padovy, jednomu z nejuctívanějších křesťanských světců. Byla postavena mezi lety 1232 a 1310 na místě malého kostela, kde byl pohřben svatý Antonín. Ten zemřel v roce 1231. Bazilika je architektonickým skvostem, který kombinuje prvky románského, gotického a byzantského slohu, a je bohatě zdobena uměleckými díly, jako jsou fresky od Giotta di Bondone, sochy Donatella nebo realikviáře a hrobka svatého Antonína.

Orto Botanico di Padova 6

Botanická zahrada v Padově je nejstarší akademickou botanickou zahradou na světě, která je stále na svém původním místě. Byla založena v roce 1545 pro pěstování léčivých rostlin a pro výuku studentů medicíny a botaniky. Zahrada má kruhový půdorys, je rozdělena na čtyři části podle směru světových stran. Zahrada je bohatá na vzácné a exotické rostliny, které byly dovezeny z různých částí světa díky obchodu Benátské republiky. Zahrada je také památkou UNESCO a je součástí nového komplexu Giardino della Biodiversità.

 • Orto Botanico di Padova
  ÚT-NE  9:00 - 18:00
  Vstup: 10 €, snížené 8 € /2024/
  Vstupenky nutné zakoupit předem on-line

Prato della Valle 7

Náměstí Prato della Valle je největší náměstí v Itálii a jedno z největších v Evropě. Představuje umělý „ostrov” v podobě pakru, obklopený kanálem, na jehož březích se nachází 78 soch slavných osobností spojených s Padovou. Náměstí bylo vybudováno v 18. století na místě římského amfiteátru.

Abbazia Santa Giustina 8

Opatství Santa Giustina u náměstí Prato della Valle je benediktinský klášter a menší bazilika, zasvěcena svaté Justině z Padovy, mučednici ze 4. století. Klášter byl založen v 10. století, je bohatě umělecky vyzdoben, včetně fresek, soch, mozaiky a relikviářů. V bazilice jsou uloženy ostatky mnoha světců, jako jsou svatý Lukáš, svatý Matouš, svatý Prosdocim, svatý Maximus, svatý Julián, svatý Urio a samozřejmě svatá Justina.

reklama

Turistické cíle - Padova

1
Duomo Santa Maria Asunta

Hlavní dóm v Padově z 16. století.

2
Palazzo della Ragione

Historický palác a tržnice.

3
Piazza dei Signori

Náměstí s paláci a hodinovou věží.

4
Cappella degli Scrovegni

Kaple s unikátními freskami.

5
Basilica di San Antonio di Padova

Významná bazilika ze 13. století.

6
Orto Botanico di Padova

Nejstarší botanická zahrada na světě.

7
Prato della Valle

Náměstí.

8
Abbazia Santa Giustina

Kláštěr s bazilikou.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

1 uživatel


Doprava

A4 - Padova Est 14 km
A4 - Padova Ovest 7 km
A13 - Padova Sud 9 km
Padova - TI
Venezia 39 km
Bologna 116 km

Počasí

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Padova  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

44 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
46 km
Chioggia

Ostrovní město Chioggia se nachází na jihu Benátské laguny, 25 km jižně od Benátek. Ve městě žije 51 000 obyvatel.

» Více
81 km
Ferrara

50 kilometrů severovýchodně od Bologni, na rameni Volano řeky Pád leží město Ferrara. Rozsáhlé historické centrum s paláci, převážně ze 14. a 15. století, je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více
85 km
Verona
Verona

Verona je největším městem regionu Veneto, přesto že není hlavním městem; žije zde přibližně 255 600 obyvatel. Město ležící na řece Adige nabízí množství historických a uměleckých památek.

» Více
120 km
Lago di Garda
Lago di Garda

Největší a nejznámější z italských jezer leží na hranici regionů Lombardia, Veneto a Trentino-Alto Adige. Plocha jezera má velikost téměř 370 km.

» Více
135 km
Bologna
Bologna

Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena.

» Více
185 km
Trieste (Terst)
Trieste (Terst)

Přístavní město s 205 000 obyvateli, leží v blízkosti hranice se Slovinskem, v Terstském zálivu. V minulosti se zde setkávala italská, slovanská a rakouská kultura.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.