ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Palermo

Pátým největším městem Itálie po Římu, Milánu, Neapoli a Turíně, je hlavní město ostrova Sicílie. Celkem má 656 tisíc obyvatel a leží na severním pobřeží tohoto trojúhelníkového ostrova. Rozlehlé město leží v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle), lemované pahorky. Největší význam má především obchodní a průmyslový. Patronkou města je svatá Rozálie, která podle tradice chrání město před morem a její svátek 15. července je zde největší společenskou událostí roku.


Každý návštěvník Palerma je ohromen majestátností zdejších paláců, nebo naopak zaskočen jistou zanedbaností města, jeho oprýskanými domy či všeobecnou dopravní anarchií, která v Palermu vládne. Všechny tyto aspekty tvoří pozoruhodnou harmonii a činí z Palerma, města kontrastů, velmi osobité a přitažlivé místo. Všude panuje zvláštní mumraj, ale i osobitá jihoitalská pohoda. K té totiž přispívá i místní gastronomie. V Palermu je velmi oblíbené a žádané pouliční rychlé občerstvení. Místní lahůdky jsou vždy čerstvé a jednoduše výborné.

Historie

Počátky založení spadají až do 7. století př. n. l., kdy město založili pravděpodobně Féničané jako obchodní překladiště, kterému Řekové přispěli svým přístavištěm Panormos ( „přístav pro všechny“). Následně bylo město osídleno Kartágijci, které roku 254 př. n. l. dobyli Římané.  Po pádu Římské říše přišli Ostrogóti a po nich Byzantinci. Působila zde spousta dobyvatelů, kteří bojovali o strategickou polohu Sicílie a po vpádu Arabů (831), přišli v 11. století Normané, kteří zde byli až do vymření svého rodu. V roce 1194 přešla vláda do rukou Štaufů, po nich v roce 1266 získali město Anjouovci. Jejich nadvláda skončila v roce 1282 lidovým povstáním. Palermo a celou Sicílii následně ovládli Aragonci. V 18. století se Palermo dostalo pod nadvládu Neapole a následně Bourbonů. V roce 1860 město obsadil Garibaldi a od roku 1861 se stalo součástí Italského království a následně Itálie. Od roku 2015 je město zapsané na seznamu UNESCO.

Památky

Palazzo dei Normanni
(Palazzo Reale) Opevněný palác stojící na nejvyšším místě ve městě. Tehdy byl palác centrem velkolepého středověkého dvora, kde kvetla kultura a umění. Dnes je sídlem parlamentu a z královských komnat je k vidění ložnice Sala di Ruggero II. vyzdobená světskými mozaikami. Jméno dostala po králi Rogerovi II.

Capella Palatina
Celá kaple z 12. století je tou nejlepší ukázkou arabsko-byzantské a normanské kultury. Najdete tu opravdu všechny její prvky. Už jen samotná podlaha z červeného mramoru vyjadřuje moc a bohatství tehdejší královské rodiny. Použití tohoto materiálu poukazuje i na slavná období starověku – na Alexandra Velikého, římskou říši nebo Karla Velikého. Najdeme tu více než 450 vyobrazení, na kterých je nejen panovník nebo duchovní motivy, ale i výjevy z běžného života. To vše pochopitelně stálo hodně peněz. O ty sicilští vládci neměli – vzhledem k rozsáhlým državám nouzi. Museli je však mít pečlivě ukryté. Místnost hlídali dva strážci. Jeden byl uvnitř, druhý venku. Měla také dvoje dveře. Peníze pak byly uloženy v obřích amforách pod podlahou. Šlo vlastně o jakousi středověkou banku, která spravovala jen jeden účet, krále a císaře.

Cattedrale di Palermo
(Santa Vergine Maria Assunta) Interiér skvostné katedrály je v elegantním a jednoduchém neoklasicistním stylu. V katedrále najdeme i hrobky několika členů královské rodiny z rodu Štaufů. Exteriér katedrály je též považován za nejvýznamější církevní stavbu v Palermu. Je ozdoben filigránskými islámskými i křesťanskými motivy.

Quattro Canti
Oficiálně známo jako Piazza Vigliena, je barokní náměstí, které je proslavené především díky svému osmiúhelníkovitému tvaru. Čtyři strany tohoto osmiúhelníku tvoří ulice, zbylé čtyři strany potom barokní budovy. Jedná se o křižovatku dvou nejznámějších ulic v Palermu - Via Maqueda a Via Vittorio Emanuelle.

Porta Nuova a Porta Felice
Dvě brány postavené na dvou koncích bulváru Corso Vittorio Emanuele, které ohraničují staré město. Byly postaveny v renesančním a barokním stylu mezi 16. a 17. stoletím. Během druhé světové války byla pravá strana téměř úplně zničena bombardováním. Později se podařilo obnovit Porta Felice do své bývalé podoby.

Catacombe dei Cappuccini
Kromě kostelů a paláců jsou zde k vidění kapucínské katakomby. V klenutých podzemních prostorách bylo od 16. do 19. století uloženo přibližně 8 000 mumií. Nejdříve se do katakomb k poslednímu odpočinku ukládali pouze mniši, později si tento způsob pohřbívání oblíbili bohatí měšťané.

--- připravuje se ---

RADY & TIPY

Výletní lodě kotví na "Stazione Marittima" v ulici Via Del Mare, severovýchodně od historického centra města, kam se dá snadno dojít pěšky. Přístaviště výletních lodí je otevřeno od 9.00 do 13.00 a od 15.30 do 19.30 hodin denně, mimo neděli.

Většina oblastí v Palermu má modře ohraničená parkovací místa, která stojí 1 € za hodinu. Parkovací lístky (scheda di parcheggio) lze zakoupit v trafice, barech nebo obchodech. Dobře se dá parkovat u parku Piazza Marina v samém srdci starého města nedaleko nábřeží. Nejlépe se tu parkuje v pondělí ráno nebo v neděli (když jsou obchody zavřené) nebo v brzkém odpoledni kolem 14.30 hodin, když mnoho lidí odchází domů na oběd.

reklama


Hodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A19 - dir Palermo Centro 7 km
Palermo Centrale TI
Palermo 31 km

Počasí

Moře a pláže

Navštivte v okolí

Fotogalerie

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Palermo  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

72 km
Cefalù
Cefalù

Město Cefalù [čefalu] (14 000 ob.) se nachází na severním pobřeží Sicílie, 70 km východně od Palerma. Staré město, ležící pod vysokým útesem si po staletí zachovalo svuj původní vzhled a přiláká ročně tisíce turistů.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.