Palermo

Palermo (629 500 ob.) je hlavní město ostrova a regionu Sicílie, nachází se na severozápadním pobřeží, u stejnojmenného zálivu. Je páté největší město v Itálii, po Římu, Milánu, Neapoli a Turíně. Leží v úrodné rovině, zvané Conca d'Oro (Zlatá mušle), rostou zde citrusové háje a  je obklopena horami. Město je známé svou historií, kulturou, architekturou a gastronomií , je staré více než 2700 let.

Palermo je jedním z nejvyhledávanějších turistických destinací jak v Itálii, tak v Evropě. Je také na seznamu světového dědictví UNESCO. Palermská gastronomie je známá svou rozmanitostí a bohatými chutěmi, které odrážejí arabské a španělské kulturní vlivy. Mezi oblíbené pokrmy patří arancina, koule z rýže plněná omáčkou ragù; panelle, tenké placky z cizrny, a sfincione, místní varianta pizzy. Místní kuchyně také nabízí širokou škálu čerstvých ryb, masa a ovoce a zeleniny.

Historie

Palermo bylo založeno fénickými obchodníky v 8. století př. n. l. Ve 3. století př. n. l., během punských válek, město ovládli Římané. Po pádu Římské říše v 5. století n. l. Palermo prosperovalo pod vládou Byzantinců. V roce 831 město dobyli Arabové a stalo se velmi bohatým, díky obchodu se severní Afrikou. V roce 1072 získali Palermo Normané, za jejich vlády zažilo město období prosperity a stalo se jedním z největších měst ve Středomoří. Roku 1130 bylo prohlášeno za hlavní město nově založeného normanského království - Sicílie. Toto období, které trvalo až do roku 1194, je považováno za zlatý věk Palerma. Po Normanech převzali vládu Hohenstaufové, kteří pokračovali v rozvoji města. V roce 1266 však došlo k dramatické změně, když byla moc na Sicílii předána francouzské dynastii Anjou. To vedlo k období nepokojů, které vyvrcholilo v roce 1282. Od 14. do 18. století bylo pod vládou různých dynastií, včetně Aragonců a Bourbonů. V 18. a 19. století prošlo město různými obdobími vlád, včetně vlády dynastie Savojů. Dnes je Palermo moderním městem, i když si nese „jizvy” díky mafiánské historii z 20. století.

 

Palazzo dei Normanni TIP 1

Palazzo dei Normanni, známý také jako Palazzo Reale, je jednou z nejvýznamnějších budov ve městě. Tento palác, původně z 9. století, byl po staletí pevností, je také nejstarší královskou rezidencí v Evropě.  Jednou z nejvýznamnějších částí paláce je Cappella Palatina, z 12. století, s unikátní a velice rozsáhlou mozaikovou výzdobou v arabsko-byzanstkém a normanském stylu. Palác také hostí ve svých sálech občasné výstavy a je domovem muzea. Dnes je také sídlem regionu Sicílie.

 • Palazzo Reale
  PO-SO  8:30 - 16:30
  NE  8:30 - 12:30
  Vstup: 15,50 €, snížený 13,50 €  /2024/
  Vstupenky lze zakoupit i on-line

Porta Nuova 2

Monumentální městská brána v blízkosti Palazzo dei Normani, která představuje vstup do starého města z Corso Calatafimi. Byla postavena, aby počest dobytí Tunisu Karlem V., v roce 1535. Roku 1667 ji zcela zničil požár. Poté, v roce 1669, byla obnovena architektem Gaspare Guercio.

Cattedrale di Palermo TIP 3

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Santa Maria Assunta), postavená v letech 1184 - 1185 v normansko-arabském stylu, má bohatou historii a unikátní architekturu. Na místě současné budovy byla postavena katedrála již v 6. století, kterou Arabové přeměnili na mešitu. Po zemětřesení roku 1169  se arcibiskup Walter rozhodl katedrálu strhnout a postavit novou. Ve 14. až 16. století byla stavba značně rozšířena. Čtyři rohové věže dostaly gotická zakončení a hlavní vchod byl přesunut ze západní  na jižní stranu katedrály. Jižní portál se kolem roku 1465 rozrostl o portikus ve stylu pozdní katalánské gotiky. Architekt Ferdinando Fuga provedl mezi lety 1781 a 1801 rozsáhlou rekonstrukci katedrály, která radikálně proměnila jak její exteriér, tak interiér. Umístil klasicistní kopuli nad křížení a nahradil střechy postranních lodí souborem menších kopulí. Interiér katedrály byl také přestavěn ve stylu klasicismu, uvnitř se nacházejí hrobky dynastie Štaufů.

 • Cattedrale di Palermo
  PO-SO  7:00 - 19:00
  NE  8:00 - 13:00, 16:00 - 19:00
  Vstup: 6 €, snížený 5 €  /2024/
  Vstupenky lze zakoupit i on-line

Quattro Canti 4

Oficiální název náměstí je Piazza Vigliena, je považováno za centrum historických čtvrtí města, známé svým barokním stylem. Nachází se na křižovatce dvou hlavních tříd města, Via Maqueda a Corso Vittorio Emanuele. Quattro Canti doslova představuje čtyři rohy, které tvoří hranice čtyř historických čtvrtí Palerma: Kalsa, Seralcadi, Albergaria a Castellammare. Na jihozápadním rohu náměstí se nachází barokní kostel San Giuseppe dei Padre Teatini ze 17. století.

Piazza Bellini 5

Nedaleko Quattro Canti najdeme náměstí se dvěma kostely vedle sebe. Jedním z nich je Chiesa di San Cataldo. Byl postaven v roce 1154 a je významným příkladem arabsko-normanské architektury, která na Sicílii prosadila za vlády Normanů. Druhý znich, Santa Maria dell'Ammiraglio, zvaný La Martorana byl založen také ve 12. století, exteriér byl později přestavěn barokně. Kostel je známý svými původními byzantskými mozaikami a od roku 2015 je na seznamu UNESCO.

Teatro Massimo 6

Teatro Massimo na Piazza Giuseppe Verdi je jeden z nejvýznamnějších operních domů v Itálii. Byl otevřen v roce 1897 a je známý svou perfektní akustikou. Jeho architektura je směsí neoklasicistních a neorenesančních stylů. Teatro Massimo je domovem pro mnoho významných operních a baletních představení, stejně jako koncertů klasické hudby.

Porta Felice 7

Další významnou bránou v Palermu, která se nachází na konci Corso Vittorio Emanuele v blízkosti přístavu. Její výstavba začala v roce 1582. Práce pokračovaly až do roku 1637. V roce 1642 byly k bráně instalovány dvě fontány. Název „Felice” je odvozen od jména manželky tehdejšího městského prefekta, který dal bránu postavit.

Catacombe dei Cappuccini 8

Kapucínské katakomby v Palermu jsou fascinující a jedinečnou turistickou atrakcí. Byly založeny v 16. století a skrývají tisíce mumifikovaných těl, které byly pohřbeny pod klášterem místních mnichů. První mumie, bratr Silvestro z Gubbia, byla umístěna do katakomb v roce 1599 a od té doby se počet mumifikovaných těl rozrostl na více než 8 000. Pro návštěvníky, kteří mají zájem o historii nebo jsou fascinováni neobvyklými místy, jsou nezapomenutelným zážitkem. Ale rozhodně místo nelze doporučit každému.

reklama

Turistické cíle - Palermo

1
Palazzo dei Normanni

Královský palíc z 9. - 12. století.

2
Porta Nuova

Městská brána.

3
Cattedrale di Palermo

Katedrála původně z 12. století.

4
Quattro Canti

Náměstí Piazza Vigliena.

5
Piazza Bellini

Náměstí s historickými stavbami.

6
Teatro Massimo

Divadlo z 19. století.

7
Porta Felice

Městská brána.

8
Catacombe dei Cappuccini

Kapucínské katakomby.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A19 - dir. Palermo Centro 7 km
Palermo Centrale - TI
Palermo 31 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek, štěrk

Navštivte v okolí

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Palermo  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

9 km
Monreale
Monreale

Monreale je známé díky historické normansko-byzantské katedrále, která je jednou z několika budov zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

» Více
72 km
Cefalù
Cefalù

Město Cefalù [čefalu] (14 000 ob.) se nachází na severním pobřeží Sicílie, 70 km východně od Palerma. Staré město, ležící pod vysokým útesem si po staletí zachovalo svuj původní vzhled a přiláká ročně tisíce turistů.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.