Pisa

Výslovnost [pi:sa] ne ale [píza]!

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem. Leží západně od Florencie, deset kilometů od ústí řeky Arno do Ligurského moře. Město ročně navštíví až 5 milionů turistů, hlavně díky již zmíněné věži a náměstí Piazza dei Miracoli, kde stojí. Pisa měla v minulosti také přístav - byla to významná námořní republika.

Historie

Dle legendy město založili řečtí uprchlíci z původního města Pisa na Peloponéském poloostrově, po trojské válce ve 13. stol. př. n. l. Za dob starověkého Říma je popisováno jako velké centrum s přístavem - Pisae. V 7. století n. l. pořádalo vojenské výpravy proti Byzantincům, naopak v 9. století čelilo nájezdům Saracénů. V 11. století se město stalo jednou ze čtyř námořních republik na území Itálie. Díky obchodům ve středomoří značně zbohatlo a rozšířilo svůj vliv. Roku 1060 se odehrála bitva s Janovem, která skončila pro Pisu úspěšně. V roce 1092 dostala do správy ostrovy Korsika a Sardinie. Koncem 13. století ale utrpěla porážku od Janova a od roku 1405 patřila pod Florencii, které vládl rod Medici. V 16. století na místní univerzitě působil Galileo Galilei, dnes jsou ve městě tři univerzity. Koncem druhé světové války utrpěla Pisa bombardování, jako hlavní železniční uzel. Historické centrum naštěstí nebylo významně poškozeno. Od 20. století došlo rozvoji turistického ruchu.

Piazza dei Miracoli

(Také Campo dei Miracoli či Piazza del Duomo)
Náměstí s šikmou věží je nejnavštěvovanějším místem města. Torre Pendente 1 - šikmá věž je 56 metrů vysoká zvonice se sklonem asi 4° od svislé osy. Stavba byla zahájena roku 1173. Po dostavbě třetího patra byly práce pozastaveny, protože se věž začala naklánět. Zajímavostí je, že na opačnou stranu než dnes. Od roku 1275 se ve výstavbě pokračovalo se snahou věž vyrovnat. Dokončena byla v polovině 14. století, ale začala se postupně naklánět. V roce 1993 byla nakloněna o 5,5° od svislé osy, proto započaly záchranné práce a pokus o narovnání. Od roku 2008 je opět přítupná veřejnosti.

Největší stavbou na Piazza dei Miracoli je románská katedrála - Duomo di Pisa 2. Výstavba začala v roce 1063, dokončena byla roku 1118. Ve 12. století došlo k jejímu rozšíření. V architektuře a výzdobě je patrný byzantský vliv, použit byl především mramor. Katedrála má pět lodí, uvnitř je instalován kazetový strop z pozlaceného dřeva. Kazatelna je z let 1302 - 1310. Bronzové dveře a obrazy v interiéru pocházejí ze 17. století.

V blízkosti brány na Piazza del Campo stojí osmiboká křestní kaple - Battistero di San Giovanni 3. Byla vybudována v polovině 12. století, z mramoru jako ostatní stavby. Kazatelna pochází z let 1255 - 1260. Do areálu staveb patří ještě Campo Santo 4 - historický hřbitov v blízkosti katedrály, založen v roce 1277. Okolo vnitřního nádvoří je galerie s freskami a mramorové sarkofágy. Dále je možné navštívit Museo delle Sinopie, kde jsou uloženy některé fresky ze hřbitova.

 • Denně 9.00 - 19.00 (v letní sezóně)
 • Vstupné:
  Věž - 18 €/os.
  Křtitelnice - 5 €/os. (samostatně)
  Campo Santo - 5 €/os. (samostatně)
  Museo Sinopie - 5 €/os. (samostatně)
  Duomo - zdarma

Město Pisa

Pisa rozhodně není jen šikmá věž, za vidění stojí i samotné město. Hlavním náměstím je Piazza dei Cavalieri 5, kdysi centrum Námořní republiky Pisa. Nacházejí se zde paláce ze 16. století. Největší je Palazzo della Carovana z let 1562 - 1564, dnes sídlo jedné z univerzit. Za nákupy se vyplatí jít do podloubí na nedalekou ulici Borgo Stretto a Via Guglielmo Oberdan.

RADY & TIPY

Do Pisy se vyplatí přijet ráno, než se kolem 9. hodiny ranní Piazza dei Miracoli zaplní turisty.

reklama

Turistické cíle - Pisa

1
Torre Pendente (Šikmá věž)

Světoznámá šikmá věž z 12. století.

2
Duomo di Pisa

Dóm s mramorovou fasádou z 11. století.

3
Battistero di San Giovanni

Křtitelnice v blízkosti dómu a šikmé věže.

4
Campo Santo

Historický hřbitov a muzeum.

5
Piazza dei Cavalieri

Hlavní náměstí města s paláci z 16. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

52%

63 uživatelů


Doprava

A12 - Pisa 8 km
A11 - Pisa Nord 10 km
Pisa Centrale - TI 1,7 km
Pisa 5 km
Firenze 92 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza San Martino,
středa 8:00 - 13:30,
sobota 8:00 - 13:30
Místní trh
Via Bargagna,
pondělí 8:00 - 13:30
Místní trh
Via Paparelli,
středa 8:00 - 13:30,
sobota 8:00 - 13:30
Informace bez záruky.

Navštivte v okolí

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Pisa  3 příspěvky


Navštivte v okolí

64 km
Volterra
Volterra

Na jednom z kopců v typicky toskánské krajině leží město Volterra (10 500 ob.). Původně etruská osada se postupně změnila v rozsáhlé středověké centrum.

» Více
70 km
Bolgheri
Bolgheri

Název Bolgheri je známý především mezi znalci italských vín. Hrad Bolgheri s přilehlým městečkem leží v oblasti Maremma Livornese, úředně spadá pod město Castagneto Carducci.

» Více
85 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
108 km
Siena
Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO.

» Více
130 km
Elba
Elba

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie, po Sicílii a Sardinii. Nachází se v Tyrhénském moři, v blízkosti Toskánského pobřeží, 10 km od města Piombino. Žije zde přibližně 30 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.