Portogruaro

Město Portogruaro s 25 500 obyvateli leží na řece Lemene, přibližně 25 km od jaderského pobřeží a známého letoviska Caorle. Vzniklo jako říční přístav tehdy vetšího, severně ležícího města Gruaro. Mezi turisty je spíše méně známé, nabízí však hezké historické centrum v benátském stylu.

Historie

Ve starověku místem procházela římská silnice Via Annia, v blízkosti je od 1. století n. l. doloženo město Iulia Concordia. První zmínka o Portogruaru pochází až z roku 1140. Bylo několikrát zničeno a v roce 1420 oficiálně obnoveno Benátskou republikou. V 15. - 16. století zde probíhal obchod s železem a solí. Roku 1586 byl přesunut biskup z vedlejší Concordie právě do Portogruara. Od r. 1789 funguje místní divadlo. Po pádu Benátské republiky je oblast připojena k Rakousku, roku 1866 pak zpět k Italskému království. V roce 1897 byla dokončena důležitá železniční trať Benátky - Terst. Kolem roku 1900 vznikla továrna Perfosfati na hnojiva. Historickou betonovou halu můžeme dodnes najít v blízkosti nádraží, měla by sloužit v budoucnu ke kulturním akcím.

Mulini di Sant'Andrea

Mlýny sv. Ondřeje 1 na řece Lemene najdeme v blízkosti centra města. Založení se datuje do 12. století, biskupy z Concordie. V 15. století měli až deset mlýnských kol, sloužili k mletí obilí. Vlastnili je až do roku 1867, na fasádě jsou dodnes viditelné erby biskupů. Vedle nich se už od roku 1353 nachází most Ponte di Sant'Andrea, dnešní kamenná podoba je z poloviny 16. století.

Centrum města

Historické jádro Portogruara protíná ulice Corso Martiri della Libertà. Na této ulici se nacházejí staré paláce a domy s podloubím, ze 14. - 15. století, některé jsou postaveny v benátském stylu. Přibližně uprostřed ulice najdeme hlavní náměstí - Pizza della Repubblica 2. Zde se nachází budova radnice v gotickém slohu z červených cihel, postavená v roce 1372; počátkem 16. století byla ještě rozšířena.

Za radnicí leží malé prostranství u řeky. Napravo najdeme oratoř - Oratorio della Madonna della Pescheria - malou dřevěnou kapli přímo v podloubí. Sloužila rybářům na řece Lemene už od 17. století.

Duomo di Sant'Andrea Apostolo 3
Dóm stojí v blízkosti Piazza della Repubblica. Na jeho místě byl již v roce 1000 n. l. starší kostel. Oficiálně stavba dómu začala roku 1191. Dnešní stavba je  v novoklasicistním slohu, po přestavbách z let 1781 - 1867. Interiér nabízí obrazy místních mistrů od 15. do 19. století. Se stavbou volně stojící zvonice se započalo v roce 1876. Brzy se začala naklánět, nyní asi o 42 cm od paty zvonice, je tak třetí nejšikmější věží v Itálii.

reklama

Turistické cíle - Portogruaro

1
Mulini di Sant’Andrea, most

Středověké mlýny.

2
Piazza della Repubblica

Hlavní náměstí s historickými paláci.

3
Duomo di Sant’Andrea Apostolo, zvonice

Dóm se šikmou věží.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

1 uživatel


Doprava

A4 - Portogruaro
A28 - Portogruaro
Portogruaro - TI
Venezia 64 km
Trieste 64 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Della Repubblica,
čtvrtek 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Portogruaro  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

25 km
Caorle
Caorle

Většina měst na pobřeží mezi Benátkami a Terstem byla vybudována až ve dvacátém století. A právě Caorle je tou výjimkou, s krásným starobylým centrem.

» Více
27 km
Bibione
Bibione

Jedno z nejznámějších letovisek Itálie leží u Jaderského moře, asi 100 km od Benátek (Venezia). Město se skládá ze čtyř částí - Bibione Spiaggia, Lido dei Pini , Lido del Sole a Pineda.

» Více
29 km
Lignano Sabbiadoro
Lignano Sabbiadoro

Lignano Sabbiadoro (6 700 obyvatel) je hlavním přímořským letoviskem regionu Friuli-Venezia Giulia. Nachází se na Jaderském pobřeží, 70 km západně od Terstu.

» Více
32 km
Eraclea

Město Eraclea se nachází na levém břehu řeky Piave, nedaleko Benátské laguny. Žije zde 12 800 obyvatel.

» Více
38 km
Jesolo

Město severovýchodně od Benátek, s 25 000 obyvateli. Leží mezi městy Eraclea a Cavallino-Treporti; a mezi řekami Piave a Sile.

» Více
67 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
91 km
Trieste (Terst)
Trieste (Terst)

Přístavní město s 205 000 obyvateli, leží v blízkosti hranice se Slovinskem, v Terstském zálivu. V minulosti se zde setkávala italská, slovanská a rakouská kultura.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.