Procida

[pročida]
Nejmenší ostrovem v Neapolském zálivu, s plochou 4,1 km2, je Procida. Leží mezi pevninským mysem Capo Miseno a ostrovem Ischia. Ostrov je sopečného původu a má velmi členité pobřeží. Z okolních ostrovů Ischia a Capri je Procida nejméně navštěvovaný turisty. Žije zde přibližně 10 000 obyvatel. Název Procida vznikl z latinského Prochyta, původně z řeckého Prokeitai (= leží tam, zřejmě proto, že byl ostrov dobře viditelný z moře). Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Terra Murata (91m).

Historie

 V 16. - 15. století př. n. l. vlastnili ostrov Mykéňané. V 8. stol. př. n. l. začala kolonizace řeckými osadníky, sídlící v té době v Cuma. V době starověkého Říma se Procida stala resortem římských patricijů (vyšší vrstva římských občanů). Právě odtud pozorovali v roce 79 n. l. výbuch Vesuvu. Od 6. stol. je ostrov připojen k Neapolskému království a je pravidelně přepadán nájezdy Vandalů, Ghótů nebo Saracénů. Obyvatelé se přesunuli do vyšších poloh a vystavěli pevnost na vrcholu Terra Murata. Po dobytí Jižní Itálie přechází pod vládu Normanů. Ve 14. stol jej vlastní rody Cossa a D'Avalos. Roku 1534 ostrov zpustošili turečtí piráti. Od roku 1957 je v provozu podmořský vodovod, první na světě.

Památky

 
Hlavní památkou ostrova je komplex budov na vrchu Terra Murata 1. Historické centrum se nachází ve výšce 91 metrů, přímo nad mořem. Uprostřed najdeme náměstí Piazza delle Armi. Kromě několika paláců se na návrší nachází klášter a bazilika San Michele Arcangelo 2. V trojlodní bazilice se všimněte vyřezávaného kazetového stropu. Obrazy pocházejí z 16. - 17. století. Na úpatí Terra Murata, stojí barokní kostel Madonna delle Grazie 3 z roku 1679. Uvnitř se nachází plátno  16. století.

reklama

Turistické cíle - Procida

1
Terra Murata

Historické centrum.

2
Bazilika San Michele Arcangelo

Bazilika z 16. století.

3
Kostel Madonna delle Grazie

Barokní kostel ze 17. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

2 uživatelé


Doprava

A56 - Pozzuoli - 12 17 km
Pozzuoli Solfatara - TI 15 km
Napoli Centrale - TI 35 km
Napoli - Ischia
Pozzuoli
Napoli 34 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via Alcide De Gasperi,
středa 8:00 - 14:00,
pátek 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek a skály

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Procida  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

13 km
Ischia

Největší ostrov v neapolském zálivu o velikosti 46 km2 vznikl sopečnou činností. Díky tomu je ostrov hornatý a najdeme zde několik termálních lázní.

» Více
27 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
37 km
Capri
Capri

Capri je nejkrásnější, nejluxusnější ostrov první kategorie v Itálii, je vyhledávaným turistickým místem s azurovým mořem a nezapomenutelnou scenérií.

» Více
88 km
Isole Ponziane
Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.