Rimini

Největší italské letovisko se 149 400 obyvateli na pobřeží Jaderského moře a jedno z nejznámějších v Evropě. Leží v regionu Emilia-Romagna, mezi dvěma řekami, Marecchia a Ausa. Město nabízí 15 km širokých pláží se zlatavým pískem, přibližně 1000 hotelů, restaurace, bary a diskotéky. Město ve světě proslavil místní rodák, filmový režisér Federico Fellini. V centru se nacházejí historické památky z dob římské říše, středověku a renesance.

Významnou událostí je tzv. Růžová noc (La Notte Rosa, www.lanotterosa.it), kdy jsou odpáleny stovky ohňostrojů nad pobřežím o délce 110 km.

Historie

Město Ariminum bylo založeno Římany v roce 268 př. n. l., na cestě spojující sever a jih poloostrova. Setkávaly se zde dvě římské cesty - Via Emilia a Via Flaminia.  Ve středověku Rimini získal rod Malatesta, který zde nechal vystavět hrad. Město hostilo Leonarda da Vinci, který se podílel na vnitřní výzdobě katedrály. V 19. století se Rimini stalo jedním z měst podporujících sjednocení Itálie. Po založení prvních přímořských lázní, roku 1843, se město začalo měnit na turistické středisko. Začátkem 20. století byl postaven Grand Hotel Rimini, což bylo první ubytovací zařízení ve městě. Během I. světové války Rimini obléhalo Rakousko-uherské námořnictvo. Za II. světové války si prožilo bombardování, po osvobození došlo k obrovskému rozvoji cestovního ruchu.

Rimini

Památky

Ponte di Tiberio 1
Původní římský most Ponte di Tiberio na Viale Tiberio pochází z let 14 - 21 n. l. Byl dokončen za vlády římského císaře Tiberia. Kámen na jeho stavbu byl dovezen po moři z Istrie (Chorvatsko). Skládá se z pěti oblouků. Vedla po něm římská cesta Via Emilia. Od mostu pokračuje ulice Corso d'Augusto, která protíná historickou část města.

Castel Sismondo 2
V blízkosti centra stojí hrad - Castel Sismondo (nebo také Rocca Malatestiana). Byl postaven jako sídlo rodu Malatesta. Založil ho Sigismondo Pandolfo Malatesta, roku 1437. Později sloužil jako vězení a kasárna.

Piazza Cavour 3
Srdcem histrického jádra města je náměstí Piazza Cavour. V čele náměstí stojí budova divadla Teatro Galli, otevřené v roce 1857. Původně mělo nést jméno italského krále Viktora Emanuela II. Bylo ale nakonec pojmenováno po hudebníkovi Amintore Galli. Zadní část budovy byla zasažena bombardováním za II. svět. války. V letech 2010 - 2018 proběhla dostavba budovy a po 75 letech je opět plně funkční.
Po pravé straně se nacházejí historické budovy Palazzo del Podestà a Palazzo dell'Arengo. Byly postaveny ve 13. - 14. století. Dnešní podoba je z konce 16. století, stejně jako vedlejší budova Palazzo Grampi. Zde dnes sídlí radnice.
Na protější straně náměstí najdem krytou rybí tržnici - Antica Pescheria. Uprostřed náměstí stojí socha papeže Pavla V. a Fontana della Pigna.

Katedrála San Francesco 4
Další významnou památkou je katedrála San Francesco, někdy označená jako Tempio Malatestiano. Stavba byla započata ve 13. století. Původně gotická katedrála se dočkala pozdější přestavby, která nebyla dokončena - průčelí není dostavěno. V katedrále jsou hrobky rodu Malatesta.

Piazza Tre Martiri 5
Druhým náměstím je oválné Piazza Tre Martiri. Zde si můžete prohlédnou věž s hodinami, postavenou roku 1547. Vrchol byl zničen při zemětřesení v roce 1875, dnešní podoba je z r. 1933.  Zdobena je terakotovými panely se znamením zvěrokruhu, z 18. století.

Arco d'Augusto 6
Na konci ulice Corso d'Augusto, najdeme městskou bránu, původně římský oblouk Arco d'Augusto. Postaven byl v roce 27 př. n. l., vrchní část byla přistavěna ve středověku. Procházela tudy římská cesta Via Flaminia. Výška oblouku je 9,92 m.

Anfiteatro Romano 7
Trochu stranou se nacházejí zbytky římského amfiteátru. Pochází z 2. století n. l. Původně měl eliptický tvar se dvěma řadami sloupů a 60 arkádami. Vešlo se do něj až 15 000 diváků.

Letoviska patřící pod Rimini

Pod správu města Rimini patří také menší přímořské lokality v okolí. Na severu jsou jimi Torre Pedrera, Viserbella, Viserba, Rivabella a San Giuliano Mare. Na jihu pak Bellariva, Marebello, Rivazurra a Miramare. Především moderní letoviska disponují ubytovacími kapacitami a množstvím služeb.

Rimini

Zábavní parky

  • Fiabilandia - kouzelný park, 4D kino, zvířata...
    Via Cardano 15, Rivazzurra di Rimini 9
  • Další atrakce můžete najít v okolních městech.
reklama

Turistické cíle - Rimini

1
Ponte di Tiberio

Římský most.

2
Castel Sismondo

Hrad, sídlo rodu Malatesta.

3
Piazza Cavour

Hlavní náměstí s historickými paláci.

4
Katedrála

Katedrála ze 13. století.

5
Piazza Tre Martiri

Náměstí v centru města.

6
Arco d’Augusto

Římský oblouk z 1. stol. př. n. l.

7
Anfiteatro romano

Římský amfiteátr.

8
Italia in Miniatura

Zábavní park.

9
Fiabilandia

Zábavní park.

10
Delfinario di Rimini

Delfinárium.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

54%

41 uživatelů


Doprava

A14 - Rimini Sud 5 km
Rimini - TI
Rimini 7 km
Ancona 94 km
Bologna 124 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Cavour,
středa 8:00 - 14:00,
sobota 8:00 - 14:00
Tržnice
Via Emilia Vecchia 75,
pondělí až pátek 5:30 - 9:30
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Rimini  13 příspěvků


Navštivte v okolí

12 km
Riccione

Osm kilometrů jižně od Rimini, při pobřeží Jaderského moře najdeme další oblíbenou turistickou destinaci - Riccione s téměř 35 000 obyvateli.

» Více
21 km
San Marino
San Marino

San Marino, také Republika San Marino, je již po staletí samostatný stát, obklopený ze všech stran Itálií. Leží přibližně 10 km západně od jaderského pobřeží v Rimini, v kopcích Apenin.

» Více
22 km
Cattolica

Nedaleko Rimini, při ústí řeky Tavollo do Jaderského moře a u hranice regionů Emilia-Romagna a Marche leží město Cattolica (16 700 ob.).

» Více
25 km
Cesenatico
Cesenatico

Asi dvaceti šesti tisícové město Cesenatico leží 30 km jižně od Ravenny, v regionu Emilia-Romagna, na Jaderském pobřeží a je součástí tzv. Riviera Romagnola.

» Více
33 km
Cesena

Na staré římské cestě Via Emilia, vedoucí z Bologni do Rimini, leží město Cesena. Poměrně velké město s 97 400 obyvateli je spolu s městem Forlì hlavním městem provincie.

» Více
35 km
Cervia
Cervia

Přímořské město Cervia (28 700 ob.) leží asi 25 km jižně od Ravenny, v oblasti Emilia-Romagna. Letovisko má téměř 10 kilometrů dlouhou písčitou pláž.

» Více
40 km
Pesaro
Pesaro

Historické město na pobřeží Jaderského moře, s 92 200 obyvateli, v minulosti proslulo výrobou nábytku. Díky dlouhým písčitým plážím se stalo centrem cestovního ruchu.

» Více
46 km
Urbino
Urbino

Město Urbino (15 500 ob.) najdeme na severu regionu Marche, přibližně 40 km od Jaderského pobřeží.

» Více
61 km
Ravenna
Ravenna

Ravenna (171 500 ob.), hlavní město stejnojmenné provincie, leží asi šest kilometrů od jaderského pobřeží. Ravenna je ale především uměleckým městem s množstvím ranně křesťanských staveb světového významu. Od roku 1996 jsou některé z nich zapsány na seznamu UNESCO.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.