Riviera di Ponente

Zobrazit mapu

Riviera di Ponente, často pouze Riviera se nazývá západní pobřeží v regionu Liguria. Táhne se od města Janov (Genova) směrem na západ, až k francouzským hranicím. Na jejím pobřeží se nacházejí ještě dvě velká města - Savona a Imperia. Střídají se tu písečné pláže se skalnatými úseky, přímořské Alpy (Alpi Marittime) se zde přímo dotýkají Ligurského moře.

Z malých, rybářských vesniček se stala oblíbená turisická letoviska, historická centra si však zachovala své kouzlo. Kolem pobřeží najdeme promenády s datlovými palmami, které byly dovezeny ze severní Afriky. Nejzápadnější části - mezi městy Cervo a Ventimiglia se říká Květinová riviéra (Riviera dei Fiori). A to proto, že se tu díky mírnému klimatu a teplým zimám pěstují téměř 150 let, ve větším měřítku květiny, především růže.

Varazze 1

Pokud se vydáme z Janova po pobřeží na západ, po třiceti kilometrech dorazíme do prvního výraznějšího letoviska na riviéře Ponente. Varazze, 13 800 ob., dnes žije především z cestovního ruchu. Místo poprvé osídlili Římané. Od 13. století patřilo pod správu Janovské republiky. Z památek zde můžeme obdivovat románský kostel San Nazario e Celso v přestavbě z 16. a 19. století. Najdeme zde také zbytky středověkých hradeb.

Savona 2

(Popis místa připravíme v budoucnu samostatně.)

Finale Ligure 3

Pietra Ligure 4

Loano 5

Loano (12 000 ob.) má historické centrum v blízkosti přístavu. Na Piazza Italia najdeme kruhovou stavbu Duomo San Giovanni Battista z let 1633 - 1638. Nechal ji vystavět významný janovský rod Doria, kterému obec patřila. Uvnitř se nacházejí obrazy ze 17. století. Nedaleko stojí kostel Signora del Rosario, dokončený roku 1660. V městské zástavbě se nachází několik paláců, především z 15. století. Nedaleko, ve čtvrti Borgo Castello stojí původní hrad rodu Doria z 12. století.

Ceriale 6

Albenga 7

Alassio 8

Stejně jako Albenga, nabízí i sousení Alassio (11 000 ob.) výhled na nedaleký ostrov Gallinara. Staré centrum města Alassio bylo také postaveno v blízkosti pobřeží. Založili jej v 10. století mniši z kláštěra na ostrově Gallinara. Výstavba opevnění na ochranu před piráty se datuje do roku 1521. Později město patřilo Janovské republice, následně Sardinskému království. Koncem 19. století se stalo oblíbeným letoviskem, navštěvovaným především anglickými turisty. Z památek za zmínku stojí kostel Sant'Ambrogio - Piazza Sant'Ambrogio. V centru si můžete prohlédnout některé městské paláce. V severovýchodní části pobřeží stojí saracénská věž - Torrione Saraceno z 16. století. Zajímavostí je tzv. Muretto di Alassio - stěna s podpisy asi 550 známých osobností - Corso Dante Alighieri, na úrovni parku u Městského úřadu.

Cervo, San Bartolomeo al Mare 9

[červo]
Cervo (1 200 ob.) zaujímá jen krátkou část pobřeží, městečko je vystavěno na kopci. Bylo založeno Římany jako sídlo na římské cestě Via Julia Augusta. Ve středověku patřilo Janovské republice. Hradby a věže byly vybudovány v 16. století. Hlavní dominantou, viditelnou už z dálky, je bohatě zdobený barokní chrám San Giovanni Battista (sv. Jana Křtitele). Zajímavý je také kostel Oratorio di Santa Caterina z románského období, dnešní podoba pochází z 16. století. Na severní straně starého města stojí středověká tvrz Castello dei Clavesana, najdeme zde etnografické muzeum.

San Bartolomeo al Mare (3 150 ob.) navazuje na Cervo jihozápadním směrem. Je to typické letovisko, vybudované ve 20. století, s širokými plážemi, hotely a restauracemi.

Diano Marina 10

Diano Marina (6 200 ob.) tvoří se sousendním San Bartolomeo al Mare jednu zastavěnou oblast. Město má nejdelší písečné pláže v regionu. Tradici zde má pěstování pomerančovníků - městu se říká Città degli Aranci - Město pomerančů. Diano Marina vzniklo jako římská kolonie okolo roku 200 př. n. l. V 9. a 10. století město plenily nájezdy pirátů. Od 11. století zavedli Benediktini z Piemontu pěstování oliv, roku 1228 se Diano Marina stalo součástí Janovské republiky. Začátkem 19. století krátce patřilo Francii, následně Sardinskému království. Rozvoj turismu nastal s dokončením železnice v roce 1872. Z památek je významný kostel Sant'Antonio z let 1862 - 1865, přímo u pobřežní promenády. V zástavbě historické části města lze najít několik paláců a historických vil.

Imperia 11

Taggia, Arma di Taggia 12

Sanremo 13

Bordighera 14

Ventimiglia 15

reklama


Hodnocení návštěvníků

75%

1 uživatel


Doprava

A10
Genova

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Oblázkové a písčité
Modrá vlajka:
Varazze: 2016, 2017, 2019, 2020
Loano: 2016, 2017, 2019, 2020
Navštivte v okolí

Další informace

  • Recenze

    Recenze

    Uživatelské recenze k místu Riviera di Ponente

reklama

RecenzeRecenze Riviera di Ponente

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář