Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel. Řím byl podle legendy založen roku 753 př. n. l. Romulem a Remem, které odkojila vlčice na Palatinském pahorku. Stručnou historii starověkého Říma si můžete přečíst zde. Po pádu Západořímské říše bylo město obnoveno papeži Lvem I. a Řehořem I. Od 6. stol. je Řím sídlem papeže (až na léta 1309 - 1377, kdy papeži pobývali ve Francii - Avignonské zajetí). Po jejich návratu se začalo s obnovou města, napřed renesančními, později barokními umělci. V 19. stol., po sjednocení Itálie byl Řím vyhlášen hlavním městem. Vatikán byl ze sjednocené Itálie vyčleněn v r. 1929 za Mussoliniho. Od roku 1980 je centrum města včetně Vatikánu zapsáno na seznam UNESCO. Město se nachází na sedmi pahorcích nad řekou Tiberou (Tevere). Tibera ustí do Tyrhénského moře nedaleko římského letiště Fiumicino.

Colosseo

1 Se stavbou hlavního symbolu Říma se začalo v roce 70 n. l. za Vespasiana, dokončen byl o deset let později, již za vlády Tita. Do kolosea se původně vešlo až 50 000 sedících diváků. Tato největší stavba svého druhu sloužila ke gladiátorským zápasům, mytologickým hrám či námořním bitvám. Koloseum se dalo napustit vodou podzemním kanálem z Tibery. Ve středověku byla část zdiva rozebrána na stavbu nových domů. Koloseum je přístupné veřejnosti, od r. 2010 včetně podzemních chodeb.

Via dei Fori Imperiali

Okolo ulice Via dei Fori Imperiali se nachází Forum Romanum 2- centrum starověkého Říma. Nacházeli se zde chrámy, baziliky, paláce a trhy. Dnes si můžete prohlédnout jen zbytky starověkých památek. Stavba začala ve 2. stol. př.n.l. Po pádu Západořímské říše zůstaly památky zapomenuty a objeveny byly až v 19. století. Uprostřed Fora Romana najdeme pahorek Palatino.

Piazza Venezia

3 Dominantou Piazza Venezia je bezpochyby památník Viktora Emanuele II. Tato stavba byla postavena v klasicistním slohu z vápence, který byl dovezen z Brescie v severní Itálii. Památník zvaný Vittoriano nebyl veřejností přijat s nadšením. Italové mu často říkají "Psací stroj" nebo "Svatební dort". Památník má symbolizovat sjednocení Itálie. Kvůli jeho stavbě byli poničeny některé antické památky. K zadní části Vittoriana přiléhá Kapitolský pahorek. Právě zde byl dle legendy založen Řím. Tady se nacházejí kapitolská muzea (Musei Capitolini).

Fontana di Trevi

4 Monumentální Fontana di Trevi přiléhá k paláci Palazzo Poli na náměstí Piazza di Trevi. Byla vybudována v letech 1732 až 1762 v pozdně barokním slohu, autorem byl Nicola Salvi. Skulptura znázorňuje boha moří Oceána taženého v mušli čtyřmi koňmi. Vodu do fontány přivádí podzemní kanál z 1. stol. př. n. l. Fontana di Trevi se objevila ve Felliniho filmu Dolce Vita.

Piazza di Spagna

5 Náměstí získalo svůj název podle španělské ambasády, která sídlí nedaleko Vatikánu. Dominatou je schodiště zvané Španělské schody (La Scalinata) táhnoucí se ke kostelu Trinità dei Monti. Kostel byl postaven v 16. století. Schodiště se 135 schody bylo slavnostně otevřeno v r. 1725 papežem Benediktem XIII. U paty schodiště najdeme fontánu Fontana della Barcaccia.

Pantheon

6 Na Piazza della Rotonda se nachází nejzachovalejší antický chrám. Původní stavba byla dokončena v roce 27 př. n. l. Dnešní podoba je z přestavby v roce 123 za císaře Hadriana. Chrám byl později zasvědcen Panně Marii mučedníků. Průměr stavby činní 43 metrů. Vrchol budovy zakrývá kopule. Vstupní část tvoří portikus s šestnácti koritskými sloupy.

Campo de' Fiori

7 Na tomto náměstí se konají tradiční trhy, především s ovocem a zeleninou. Nachází se zde socha Giordana Bruna, který byl právě na tomto místě upálen. Na podstavci jsou vyobrazeni další kacíři, jako Jan Hus, Jan Viklef a další.

Piazza Navona

8 Barokní náměstí se třemi fontánami. Uprostřed stojí Fontana dei Quatrro Fiumi (čtyř řek) od Berniniho z roku 1651. Na severu náměstí najdeme Fontana dei Nettuno (Neptunova) z 16. - 17. století. Nejstarší, jižní je Fonatana dei Moro (Mouřenínova). V blízkosti se nacházejí dva barokní kostely Sant'Agnese in Agone a Nostra Signora del Sacro Cuore.

Castel Sant'Angelo

9 Andělský hrad nechal na pravém břehu Tibery vybudovat římský císař Hadrián v letetch 135 - 139 n. l. Původně sloužil jako rodinné mauzoleum. Jsou zde pohřbeni římští císaři. Ve středověku byl hrad několikrát přestavován. Sloužil mimo jiné jako papežská pevnost, s Vatikánem je propojena chodbou v hradbách. Pevnost má kruhový tvar na čtvercovém základě, na střeše se nachází socha anděla. Uvnitř najdeme muzeum se sbírkami zbraní a klenotů.

Řím nabízí velké množství pamětihodností, pokud byste si chtěli všechny prohlédnou, strávíte zde několik měsíců. Památky na této stránce jsou seřazeny tak, aby tvořili jednu trasu. Pokud se rozhodnete navštívit tyto hlavní památky v jeden den (což nedoporučujeme), bude délka trasy trasy 6 km a doba přesunu přibližně 1h a 15 min, samozřejmě bez návštěv památek.

reklama

Turistické cíle - Roma (Řím)

1
Koloseum (Colosseo)

Starověké koloseum z 1. století n. l.

2
Forum Romanum

Starověké centrum Římské říše.

3
Piazza Venezia

Náměstí s památníkem sjednocení Itálie.

4
Fontana di Trevi

Nejslavnější římská fontána z 18. století.

5
Piazza di Spagna

Náměstí s monumentálním schodištěm.

6
Pantheon

Antický chrám ze začátku 1. stol. n. l.

7
Campo de’ Fiori

Místo konání tradičních trhů.

8
Piazza Navona

Barokní náměstí se třemi fontánami.

9
Castel Sant’Angelo

Andělský hrad, původně mauzoleum, nedaleko Vatikánu.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

75%

680 uživatelů


Doprava

A1 dir 23 km
A12 - Torimpietra 28 km
A90, A24 | A91 13|8 km
Roma - Termini - TI
Roma - Fiumicino 38 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Epiro,
7:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Largo Degli Osci,
7:00 - 14:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Piazza Di Porta Portese,
neděle 6:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

112 km
L’Aquila

L’Aquila [čtěte: lakvila] je hlavním městem regionu Abruzzo a provincie L’Aquila. Ve městě žije kolem 70 000 obyvatel.

» Více
233 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
279 km
San Marino
San Marino

San Marino, také Republika San Marino, je již po staletí samostatný stát, obklopený ze všech stran Itálií. Leží přibližně 10 km západně od jaderského pobřeží v Rimini, v kopcích Apenin.

» Více
284 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
586 km
Milano (Milán)
Milano (Milán)

Milán s přibližně 1,3 milionem obyvatel je druhým největším městem v Itálii, hned po Římu. Je hlavním průmyslovým městem Itálie a především hlavním městem módy.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.