Salerno

Zobrazit mapu

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží. Nachází se nedaleko pobřeží Amalfi, a je známé díky nejstaší lékařské univerzitě na světě.

Historie

Roku 194 př. n. l. zde byla římany založena obchodní kolonie Salernum. Po pádu západořímské říše, v 5. stol. n. l. sloužilo Saleno jako ostrogótská pevnost. V 8. století ho získali Lombardové, kteří se zazloužili o největší rozšíření města, v 9. století založili první lékařskou univerzitu na světě Schola Medica Salernitana. Během 11. stol. bylo Salerno poničeno nájezdy Saracénů. Roku 1077 se jako vládci připomínají Normané, V 16. stol. rod Sanseverinů. V roce 1694 došlo k silnému zemětřesení a velká část byla poničena. Během 2. svět. války v Salernu sídlil italský král Vittorio Emanuele III.; došlo zde k největšímu vylodění spojencu v Itálii, mnoho staveb ve městě bylo zničeno. Po válce se stalo na čas hlavním městem Itálie.

TIP Cattedrale di Salerno 1

Nejvýznamnější památka města, katedrála, je zasvědcena svatému Matouši, jehož hrob se nachází uvnitř. Stavba katedrály byla zahájena v roce 1076, roku 1085 vysvědcena papežem. Zvonice byla postavena ve 12. století v románsko-byzantském slohu. V 17. století proběhla rozsáhlá přestavba, především v interiéru. Okolo vstupního nádvoří se nachází sloupoví s oblouky. 18 starověkých sloupů bylo dopraveno z Paesta.

Pamětihodnosti

Nábřeží Lungomare Trieste 2 bylo vybudováno v roce 1950, jako imitace promenád na francouzské riviéře. Na délce téměř 5 km jsou vysázeny stovky palem. Hlavní historické centrum leží okolo katedrály, v blízkosti ještě najdeme muzeum Museo Diocesano. Z městských paláců strojí za zmínku Palazzo della Provincia a Palazzo di Città di Salerno (1936) - zde zasedala první vláda po 2. svět. válce. Přiblžně 300 metrů nad městem se vypíná hrad Castello di Arecchi 3 s úchvatným výhledem. Příležitostně se zde konají výstavy.

reklama


Hodnocení návštěvníků

63%

2 uživatelé


Doprava

A3 - Salerno 3,5 km
A30 - A3 - Tangenziale 4 km
Salerno - FS
Amalfi - Positano - Capri
Napoli 58 km
Roma 287 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via De Crescenzo,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Místní trh
Via Robertelli,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Místní trh
Via Piave,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Salerno

Zatím žádný komentář. Buďte první!
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář