Salerno

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží. Nachází se nedaleko pobřeží Amalfi, a je známé díky nejstaší lékařské univerzitě na světě.

Historie

Roku 194 př. n. l. zde byla římany založena obchodní kolonie Salernum. Po pádu západořímské říše, v 5. stol. n. l. sloužilo Saleno jako ostrogótská pevnost. V 8. století ho získali Lombardové, kteří se zazloužili o největší rozšíření města, v 9. století založili první lékařskou univerzitu na světě Schola Medica Salernitana. Během 11. stol. bylo Salerno poničeno nájezdy Saracénů. Roku 1077 se jako vládci připomínají Normané, V 16. stol. rod Sanseverinů. V roce 1694 došlo k silnému zemětřesení a velká část byla poničena. Během 2. svět. války v Salernu sídlil italský král Vittorio Emanuele III.; došlo zde k největšímu vylodění spojencu v Itálii, mnoho staveb ve městě bylo zničeno. Po válce se stalo na čas hlavním městem Itálie.

TIP Cattedrale di Salerno 1

Nejvýznamnější památka města, katedrála, je zasvědcena svatému Matouši, jehož hrob se nachází uvnitř. Stavba katedrály byla zahájena v roce 1076, roku 1085 vysvědcena papežem. Zvonice byla postavena ve 12. století v románsko-byzantském slohu. V 17. století proběhla rozsáhlá přestavba, především v interiéru. Okolo vstupního nádvoří se nachází sloupoví s oblouky. 18 starověkých sloupů bylo dopraveno z Paesta.

Pamětihodnosti

Nábřeží Lungomare Trieste 2 bylo vybudováno v roce 1950, jako imitace promenád na francouzské riviéře. Na délce téměř 5 km jsou vysázeny stovky palem. Hlavní historické centrum leží okolo katedrály, v blízkosti ještě najdeme muzeum Museo Diocesano. Z městských paláců strojí za zmínku Palazzo della Provincia a Palazzo di Città di Salerno (1936) - zde zasedala první vláda po 2. svět. válce. Přiblžně 300 metrů nad městem se vypíná hrad Castello di Arecchi 3 s úchvatným výhledem. Příležitostně se zde konají výstavy.

reklama

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

63%

2 uživatelé


Doprava

A3 - Salerno 3,5 km
A30 - A3 - Tangenziale 4 km
Salerno - TI
Amalfi - Positano - Capri
Napoli 58 km
Roma 287 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via De Crescenzo,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Místní trh
Via Robertelli,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Místní trh
Via Piave,
denně 8:00 - 14:00,
mimo neděli
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Salerno  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

18 km
Amalfi
Amalfi

Město Amalfi se nachází uprostřed Amalfského pobřeží (Costiera Amalfitana), 24 km západně od Salerna. Leží v ústí hluboké rokle a úpatí hory Monte Cerreto.

» Více
29 km
Positano
Positano

Positano leží na nádherném Amalfském pobřeží (Costiera Amalfitana), jižně od Neapole. Samotné město s téměř 4 000 obyvateli leží na vápencově stěně, prudce se svažující až k moři, kde se nacházejí malé pláže.

» Více
41 km
Sorrento
Sorrento

Město Sorrento s 16 500 obyvateli leží v Neapolském zálivu a je oblíbenou destinací díky blízkosti Neapole, Pompejí a ostrova Capri.

» Více
43 km
Paestum
Paestum

Paestum leží 85 km jižně od Neapole, při pobřeží Tyrhénského moře a spadá pod obec Capaccio. Nachází se zde archeologický park se třemi zachovalými chrámy.

» Více
50 km
Agropoli
Agropoli

Agropoli je malebné město s přibližně 21 000 obyvateli, které se nachází v jižní části Salernského zálivu, na pobřeží Tyrhénského moře.

» Více
57 km
Capri
Capri

Capri je nejkrásnější, nejluxusnější ostrov první kategorie v Itálii, je vyhledávaným turistickým místem s azurovým mořem a nezapomenutelnou scenérií.

» Více
57 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
82 km
Velia
Velia

Archeologické naleziště řeckého města Elea a římského Velia se nachází v Národním parku Cilento e Vallo di Diano, nedaleko města Ascea. Naleziště je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více
103 km
Palinuro
Palinuro

115 km jižně od Salerna, na jihu Národního parku Cilento e Vallo di Diano leží obec Palinuro (1500 ob.). Jedná se o jednu z částí města Centola.

» Více
112 km
Marina di Camerota

Na nejjižnějším místě Národního parku Cilento e Vallo di Diano leží město Marina di Camerota (3500 ob.).

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.