San Gimignano

Město San Gimignano (7 500 ob.) najdeme v Toskánsku, asi 40 km severozápadně od Sieny. Oblíbené je díky středověkému centru města s dochovanými čtrnácti věžemi, z původních sedmdesáti dvou. San Gimignano je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě své architektury je také proslulé bílým vínem Vernaccia di San Gimignano, vyrobeným z hroznů místních vinic.

Historie

Historie sahá až do doby Etrusků kolem roku 1300 př. n. l. Jméno města je odvozeno od svatého Geminiana, biskupa z Modeny, který podle pověsti ochránil město před nájezdem Attily v polovině 5. století. V době středověku a renesance se San Gimignano stalo významným místem pro poutníky ze severu, na cestě do Říma a Vatikánu, protože se nachází na historické cestě Via Francigena. V době svého největšího rozkvětu mělo město až 72 věží, z nichž dodnes zůstalo 14. Tyto věže byly postaveny bohatými rodinami ve 13. a 14. století jako symbol jejich moci a bohatství. V roce 1990 bylo město zařazeno na seznam UNESCO.

Torre Grossa 1

Torre Grossa je s výškou 54 metrů nejvyšší věží ve městě. Byla postavena v roce 1310, nachází se na náměstí Piazza del Duomo vedle Palazzo Comunale. Její kamenné zdi jsou až dva metry silné. Po zdolání 218 schodů se návštěvníkům naskytne úchvatný panoramatický výhled na město. Zvláště v noci je pohled na osvětlené věže města nezapomenutelným zážitkem.

Palazzo Comunale 1

Také někdy Palazzo del Popolo nebo Palazzo Nuovo del Podestà, je další významnou budovou. Nachází se na náměstí Piazza del Duomo, vedle katedrály. Od 13. století sloužila tato budova jako centrum městské správy. Uvnitř se nachází fresky od různých umělců, sídlí zde muzeum a galerie s díly florentské a sienské školy umění.

Duomo di San Gimignano 2

Hlavní dóm města, také někdy označován Duomo di Santa Maria Assunta. Jeho základy byly položeny kolem roku 1056 a vysvěcen až v roce 1148. Uvnitř se nachází čtrnáct kamenných sloupů ve stylu toskánské architektury. Kostel je proslulý svými freskami z období renesance, na kterých ve 14. století pracovalo několik umělců a je ukázkou tzv. sienské školy umění.

Kostel Sant’Agostino 3

Kostel Sant’Agostino najdeme v severní části města. Tento majestátní kostel byl postaven během 13. století. Jeho interiér zdobí série sedmnácti freskových panelů, které vyprávějí příběh svatého Augustina od Benozza Gozzoliho. Hlavní oltář představuje obraz Korunování Panny Marie od Piera del Pollaiuola z roku 1483. Nádherný oltář v kapli je dílem Benedetta da Maiana.

Rocca Montestaffoli 4

Zbytky historické pevnosti se nachází na vrcholu kopce Poggio di Montestaffoli. Tato pevnost byla postavena ve 14. století, dnes z ní zůstaly pouze ruiny. Na místě najdeme městský park, který nabízí výhled na okolní krajinu.

Muzea

  • Museo Storico della Tortura 6
    Muzeum mučících nástrojů
    Via San Giovanni 125
    PO - NE  10:00 - 19:00
reklama

Turistické cíle - San Gimignano

1
Torre Grossa a Palazzo Comunale

Vyhlídková věž a historický palác s muzeem.

2
Duomo di San Gimignano

Dóm z 11. století a muzeum.

3
Kostel Sant’Agostino

Historický kostel ze 13. století.

4
Rocca Montestaffoli

Zbytky pevnosti v městském parku.

5
San Gimignano 1300

Model podoby města v roce 1300.

6
Museo Storico della Tortura

Muzeum mučících nástrojů.

7
Museo Archeologico

Archeologické muzeum.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A1 - Firenze Impruneta 45 km
A1 - Valdichiana 90 km
A12 - Rosignano 71 km
Poggibonsi - TI 12 km
Firenze 60 km
Pisa 75 km
Bologna 149 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
P.zza della Cisterna,
P.zza del Duomo,
čtvrtek 8:00 - 13:00
Informace bez záruky.

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze San Gimignano  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

20 km
Volterra
Volterra

Na jednom z kopců v typicky toskánské krajině leží město Volterra (10 500 ob.). Původně etruská osada se postupně změnila v rozsáhlé středověké centrum.

» Více
35 km
Siena
Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO.

» Více
46 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
53 km
Bolgheri
Bolgheri

Název Bolgheri je známý především mezi znalci italských vín. Hrad Bolgheri s přilehlým městečkem leží v oblasti Maremma Livornese, úředně spadá pod město Castagneto Carducci.

» Více
73 km
Pisa
Pisa

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.