Santa Maria di Leuca

[leuka]
Město administrativně patří k Castrignano del Capo. Nachází se na nejjižnějším výběžku poloostrova Salento a celé Apulie. Město bylo založeno v 1. stol. n. l. Dominantou je maják postavený na skále nad mořem. Přímo vedle majáku se nachází bazilika. V centru města najdeme kostel Chiesa di Cristo Re z roku 1896.

De Finibus Terrae

(Na konci země - doslova) Bazilika zasvěcená Panně Marii byla postavena v letch 1720 - 1755 nad mysem Punta Meliso. Později byla několikrát poničena nájezdy Turků a Saracénů. K zamezení ničení byla bazilika přestavěna tak, aby z venčí nevypadala jako chrám. Uvnitř, po pravé straně visí obraz sv. Jana Nepomuckého - San Giovanni Nepomuceno (český patron), který se sem dostal údajně přes Florencii.
Od baziliky vede schodište k přístavu.

Pobřeží

Z přístavu můžete podniknout výlet lodí kolem pobřeží. Zajíždí se asi do dvou jeskyní s možností koupání. Uvidíte také oba mysy - nejjižnější výběžky Salenta. U mysu Punta Meliso se slévá Jaderské a Jónské moře - při pěkném počasí je viditelná hranice moří zůsobená rozdílným prouděním. Z druhé strany města se nachází mys Punta Ristola. Z lodi uvidíte kamenné budky, které slouži pro převlékání šlechtičen před koupáním.

Vily

Santa Maria di Leuca byla oblíbeným místem aristokracie. V 19. století zde bylo 43 vil. Pozoruhodné je, že byly postaveny v orientálním stylu. Mezi nejzachovalejší patří vily Melaqua, la Meridiana, Episcopo, de Francesco a další. Některé zase byly přestavěny k nepoznání.

reklama

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

53%

44 uživatelů


Doprava

A14 - Bari Nord 239 km
Gagliano - Leuca - FSE 8 km
Brindisi 130 km
Bari 245 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Skály

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Santa Maria di Leuca  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

49 km
Otranto
Otranto

Otranto se nachází na východním pobřeží poloostrova Salento. Maják Faro della Falascia, ležící 5 km jižně, je nejvýchodnějším bodem italské pevniny.

» Více
54 km
Gallipoli
Gallipoli

Město Gallipoli s 21 000 obyvateli se skládá z několika částí. Nové město se nachází na poloostrově vybíhajícím do Jónského moře.

» Více
79 km
Lecce
Lecce

Historické město s 95 000 obyvateli leží na poloostrově Salento, tvořící podpatek

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.