Sibari

Ve vzdálenosti asi 5 km od pobřeží Jónského moře najdeme zbytky jedné z největších řeckých kolonií. Blízké pobřežní části se staly oblíbeným místem dovolených.

Historie

Oblast v blízkosti soutoku řek Crati a Coscile kolonizovali řečtí osadníci z Peloponésu v 8. století, jako součást Magna Graecia (Velké Řecko). Založili zde jednu z největších a zároveň nejbohatší a nejvýznamnější kolonii - Sybaris. Mimochodem, odsud pochází v italštině slovo Sibarito = požitkář. Roku 193 př. n. l. město dobyli Římané a přejemnovali na Copia, později Thurii. Na přelomu 5. a 6. století začalo upadat, bylo zapomenuto a objeveno až na začátku 20. století.

Parco archeologico di Sibari a Muzeum

Archeologický průzkum v oblasti iniciovali senátor Umberto Zanotti Bianco a archeolog Paola Zancani Montuoro v roce 1932. Problémy při vykopávkách způsobil odvod spodní vody (z důvodu blízkosti řeky Crati). Systematické vykopávky prakticky započaly až koncem 60. let. Archeologické muzeum - Museo archeologico nazionale della Sibaritide 1 vzniklo až v 90. letech. Dnes je odkryto asi 1% původního rozhohy města, jsou odkryty části čtvrtí Parco del Cavallo a Casa Bianca. Předpokládá se že město bývalo 20 krát větší než Pompeje. Můžete si zde prohlédnout část hlavní ulice, zbytky vil s mozaikovými podlahami a divadlo. V roce 2013 byl archeologický park zaplaven rozvodněnou řekou Crati, na obnově se pracuje.

 • Museo archeologico nazionale della Sibaritide 1
  Archeologické nálezy z vykopávek
  Adresa: Fraz. Sibari – Loc. Casa Bianca, Cassano allo Ionio
  9:00 - 19:30 denně mimo PO a svátky
  Vstup: Plný 2 €, snížený 1 €  /2014/

 • Parco archeologico di Sibari (Scavi) 2
  Vykopávky historického města
  Adresa: SS 106 - Sibari, Cassano allo Ionio
  9:00 - 1 hod před setměním, denně mimo PO a svátky
  Vstup: Zdarma

Marina di Sibari a Laghi di Sibari

Turistickou část Marina di Sibari 3 odděluje od Jónského pobřeží piniový háj. Letovisko bylo založeno v 70. letech minulého století. Řadí se mezi ty klidnější, s vilovou zastavbou a několika resorty. V roce 2014 byla schválena rekonstrukce komunikací, plánována je také nová výstavba.

Část Laghi di Sibari 4 vznikla rekultivací umělě vytvořených jezer a následně propojením s Jónským mořem. Komplex se čtyřmi umělými poloostrovy nechalo vybudovat sdružení majitelů z Friuli v 70. letech. Dnes jsou majitelé převážně z Neapole. Nachází se zde přibližně 3000 kotvišť a hotely. Vstup je možný pouze pro ubytované.

Cassano allo Ionio

Terme Sibarite

Zdejší termální prameny objevili již staří Římané. Roku 1817 byly založeny lázně. Slouží pouze pro léčebné pobyty, není možné navštívit individuálně.

Cassano allo Ionio (také Cassano all'Ionio) 5, pod které Sibari s okolními obcemi spadá, vzniklo po úpadku Sibari. V 11. století se zde připomínají Normané, později rod Anjou. Významná je katedrála 6, původně z roku 1100, přestavěná v 15. století. Zvonice byla přistavěna v roce 1608. Uvnitř je možné vidět fresky a mramorový oltář. Nedaleko vchodku do katedrály stojí Lví fontána z 15. století, sochy jsou ale z pozdější doby.

reklama

Turistické cíle - Sibari

2
Archeologický park

Vykopávky města Sybaris.

3
Marina di Sibari

Letovisko.

4
Laghi di Sibari

Letovisko

5
Cassano allo Ionio

Středověké město.

6
Katedrála Cassano allo Ionio

Katedrála z 12. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

50%

26 uživatelů


Doprava

A2 - Sibari 21 km
A14 - Taranto 122 km
Sibari - TI
(Marina, Arch. park) 5 km
Lamezia 134 km
Brindisi 203 km

Počasí

Moře a pláže

Pláž: Písek, štěrk

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Sibari  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

13 km
Villapiana
Villapiana

Město Villapiana se nachází na východním pobřeží Kalábrie u Jónského moře. Dělí se na tři části - Villapiana, Villapiana Lido a Villapiana Scalo.

» Více
16 km
Cerchiara di Calabria
Cerchiara di Calabria

Cerchiara di Calabria (2 200 ob.) je malé město v Kalábrii, ležící v Národním parku Pollino, přibližně 15 km od pobřeží Jónského moře. Je obklopeno kopcovitým masivem, který se rozprostírá od hory Monte Sellaro až po Serra Dolcedorme.

» Více
18 km
Civita
Civita

Městečko Civita (820 ob.) leží na náhorní plošině na okraji Národního parku Pollino, nad úzkými soutěskami řeky Raganello. Dodnes jsou zde silně zastoupeny albánské tradice a kultura.

» Více
22 km
Corigliano Calabro
Corigliano Calabro

Město na kopci, asi 8 km od pobřeží Jónského moře se 40 000 obyvateli. Město bylo založeno v roce 977, v době arabských útoků. V roce 1532 zde žilo 4000 obyvatel.

» Více
42 km
Oriolo

Obec s 1 850 obyvateli leží na 450 m vysoké skále, 20 km od pobřeží Jónského moře. V jihovýchodní části obce se nachází středověký hrad.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.