Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO. Historické jádro s paláci a kostely leží na třech kopcích, proto se dělí na tzv. Terzi (třetiny, jakési městské obvody). Je obehnáno hradbami s několika branami. V Sieně se nachází nestarší banka na světě - Banca Monte dei Paschi di Siena, založená roku 1472 a funguje dodnes.

Historie

První známky osídlení pocházejí z období neolitu. V 10. až 5. století př. n. l. je doložen pobyt Etrusků, kteří zde založili osadu Saenae. Později, při římském osídlení vzniklo město Saena Iulia. Po rozpadu starověkého Říma se připomínají Langobardové, v 9. století n. l. pak Frankové. Ve středověku se Siena ocitla na hlavní obchodní cestě do Říma, což přispělo k jejímu rozvoji. Vzniklo zde biskupství a ve 12. století se ze Sieny stal městský stát. Po dobu své existence soupeřil s Florencií, dokonce došlo k několika bitvám. V roce 1555 nakonec stát Siena zanikl a  stal se součástí Velkovévodství Toskánského se sídlem ve Florencii a pod vládou rodiny Medici. Během II. světové války se naštěstí vyhnula bombardování, proto se zachovalo celé historické centrum. Dnes město žije především z turismu a drobné řemeslné výroby, jako je keramika, dřevěné a kožené výrobky.

Piazza del Campo 1

Palio di Siena

Závody koní pořádané dvakrát ročně na Piazza del Campo, už od 12. století. Deset jezdců bez sedel objede třikrát náměstí. Soutěží mezi sebou zástupci jednotlivých čtvrtí (tzv. Contrade) o svoji čest.  Palio se obvykle koná 2. července a 16. srpna.

Hlavní půlkruhové náměstí má údajně při pohledu shora představovat plášť Panny Marie, která ochraňuje město. Dvakrát ročně se zde koná tzv. Palio. Podél spodní strany stojí nejvýznamnější palác - Palazzo Comunale. Postaven byl v letech 1298 - 1310 jako sídlo vlády. Uvnitř najdeme Museo Civico. Vedle stojí 102 metrů vysoká věž Torre del Mangia z let 1325 - 1348. Pod věží se nachází otevřená kaple Cappella di Piazza, vybudovaná v roce 1352 po morové epidemii. Na protější straně náměstí najdeme kašnu Fonte Gaia se sochami a bohatými reliéfy v goticko-renesančním slohu, z roku 1386. V půlkruhu náměstí stojí městské paláce, převážně ze 14 století. Mnoho z nich dnes nabízí restaurace a kavárny.

Piazza del Duomo 2

Na nejvyšším místě byla postavena katedrála (Duomo Santa Maria Assunta), jako hlavní kostel biskupství. Výstavba začala roku 913, vysvědcen byl v roce 1179, stojí ale na místě starší stavby. Je ukázkou goticko-renesanční architektury. Fasáda je tvořena bílým a černým mramorem, doplněná sochami a reliéfy z konce 13. století. Zvonice katedrálu zdobí od roku 1313. Mramorová výzdoba se nachází také uvnitř, mozaiková podlaha, kazatelna s reliéfy (1265 - 1268). Na horní římse je umístěno 171 bust papežů, z roku 1502. Ze zadná strany katedrály najdeme vchod do křestní kaple (Battistero San Giovanni Battista), vybudované v 15. století. Vedle katedrály je muzeum Museo del'Opera Metropolitana del Duomo. Naproti Museo Archeologico Nazionale di Siena.

Fortezza Mediacea 3

Pevnost nechal postavit v letech 1561 až 1563 Cosimo I. Medici, když byla Siena součástí Velkovévodství Toskánského. Nejprve měla tvar písmen L s nárožními baštami, později byla dokončena celá. Dnes za hradbami pevnosti najdme park, kde se konají příležitostné kulturní akce.

RADY & TIPY

Parkovat doporučujeme v podzemním parkovišti na Via Esterna di Fontebranda. Dobré je však dorazit v dopoledních hodinách.  Asi 200 m od parkoviště začínají eskalátory, které Vás odvezou do centra, na Via Vallepiatta.

reklama

Turistické cíle - Siena

1
Piazza del Campo

Půlkruhové náměstí s paláci ze 13. - 14. století.

2
Piazza del Duomo

Náměstí s katedrálou a zvonicí.

3
Fortezza Medicea

Pevnost rodu Medici ze 16. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

70%

5 uživatelů


Doprava

A1 - Valdichiana 51 km
A1 - Firenze Impruneta 64 km
A12 - Rosignano Marittimo 95 km
Siena - TI 1,5 km
Firenze 86 km
Pisa 117 km
Roma 262 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Enrico Lachi,
pondělí 7:00 - 13:30
Místní trh
Viale XXV Aprile,
středa 7:00 - 13:30
Místní trh
Via Alessandro Pertini,
sobota 7:00 - 13:30
Informace bez záruky.

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Siena  1 příspěvek


Navštivte v okolí

35 km
San Gimignano
San Gimignano

Město San Gimignano najdeme v Toskánsku, asi 40 km severozápadně od Sieny. Oblíbené je díky středověkému centru města s dochovanými čtrnácti věžemi, z původních sedmdesáti dvou.

» Více
48 km
Volterra
Volterra

Na jednom z kopců v typicky toskánské krajině leží město Volterra (10 500 ob.). Původně etruská osada se postupně změnila v rozsáhlé středověké centrum.

» Více
62 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
108 km
Pisa
Pisa

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.