Sperlonga

[sperlonga]
Oblast na pobřeží, v polovině cesty mezi Římem a Neapolí, si oblíbil již římský císař Tiberius. V blízkosti Via Apia, na okraji Pontinských bažin vzniklo město Sperlonga (3 300 ob.), jedno z nejkrásnějších měst na italském pobřeží.

Villa di Tiberio

1 V prvním století n. l. zde nechal římský císař Tiberius vybudovat vilu s jezírky pro chov ryb. Součástí byla také jeskyně, ve které byly umístěny sochy na motivy Homérovy Odyssey. Sochy jsou přesunuty do budovy muzea v blízkosti.

Historie

Původní osadu založili Sparťané. Římané jí dali název podle nedaleké jeskyně - Speluncae. Tiberius si místo v blízkosti jeskyně vybral pro stavbu vily. V 6. století n. l. se její zřícenina stala útočištěm místních obyvatel před piráty. Nové město vybudovali na 65 m vysokém výběžku San Magno. Po nájezdech Saracénů vznikly v 11. století hradby okolo města. Přesto v 16. a 17. stol. čelilo množství nájezdů, především tureckých pirátů. V 18. století se stává součástí bourbonského Neapolského království. Roku 1861 patří již ke sjednocenému Italskému království. Po vybudování silnice v roce 1957 a objevení jeskyně se sochami, se Sperlonga stala oblíbenou turistickou destinací.

Centro storico

Historické centrum města se speltí úzkých uliček najdeme ve výšce 65 m nad mořem. Nabízejí se odsud nádherné výhledy na části pobřeží jak na jih, tak na sever k Terracina. V husté zástavbě je ukrytý kostel Santa Maria 2 z 12. století. Po schodech je možné dojít k přístavu nebo ke strážní věži Torre Truglia 3 na pobřeží.

reklama

Turistické cíle - Sperlonga

1
Villa di Tiberio, muzeum

Vila z 1. století n. l.

2
Kostel Santa Maria

Kostel z 12. století.

3
Torre Truglia

Středověká strážní věž.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

88%

6 uživatelů


Doprava

A1 - Cassino 54 km
A1- Frosinone 64 km
Fondi - Sperlonga - TI 12 km
Sperlonga - Ponza
Roma 137 km
Napoli 105 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Via dei Cardi,
sobota
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Sperlonga  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

16 km
Gaeta
Gaeta

Gaeta, s 20 800 obyvateli, se nachází na poloostrově, uprostřed stejnojmenného zálivu - Golfo di Gaeta.

» Více
20 km
Terracina
Terracina

Přibližně na stém kilometru římské silnice Via Appia, na pobřeží Tyrhénského moře se nachází město Terracina (asi 44 500 ob.).

» Více
36 km
San Felice Circeo
San Felice Circeo

Téměř devítitisícové město San Felice Circeo leží v Národním parku Circeo, na stejnojmenném mysu, v Tyrhénském moři.

» Více
60 km
Isole Ponziane
Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.

» Více
101 km
Napoli (Neapol)
Napoli (Neapol)

Neapol je hlavním městem regionu Campania, přibližně s 1,2 milionem obyvatel, je třetím největším městem Itálie. Nachází se zde nejdůležitější jihoitalský přístav.

» Více
132 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.