Terracina

[teračína]
Přibližně na stém kilometru římské silnice Via Appia, na pobřeží Tyrhénského moře se nachází město Terracina (asi 44 500 ob.). Staré město bylo vystavěno na úpatí hory Monte sant'Angelo. Na východní straně dnes Terracina končí u monumentálního skalního útvaru, zvaného Pisco Montano. Novým městem protéká řeka Porter a několik vodních kanálů.

Nové město, při pobřeží s jemným pískem, se stalo oblíbeným turistickým letoviskem. Najdeme zde velké množství restaurací, hotelů a obchodů.

Historie

Osadu založili Etruskové. Podle legendy zde našli útočiště uprchlíci ze Sparty. Ve 3. stol. př. n. l. se stala římskou kolonií s názvem Anxur. V 1. století byla vybudována římská cesta Via Appia, která procházela středem města. U moře byla zahloubena do skaliska Pisco Montano. V 8. a 9. století byla Terracina součástí Papežského státu. V polovině 15. století se zde krátce připomínají Aragonci (tou dobou vládli v Neapoli). V roce 1818 byl dokončen přístavní kanál, jako součást pokusu o odvodnění Pontinských bažin. Od roku 1870 je oblast součástí jednotné Itálie.

Tempio di Giove Anxur

TIP Dominantou a nejvýznamnější památkou je zbytek Jupiterova chrámu 1 na hoře Monte Sant'Angelo. Římský chrám vybudovaný v 1. století n. l. měl rozměry 18,7 x 32,6 m a byl otočen čelní stranou k jihu. Dnes se zachovala pouze vyvýšená terasa s podzemními chodbami. Na západní straně se nacházel ještě malý chrám a okolo několik budov.

Památky

Historické centrum města bylo vystavěno v místě původní římské akropole. V blízkosti dnešního náměstí 2 stávalo tzv. Forum Emiliano. Dochovali se také zbytky půdodního dláždění cesty Via Appia, která centrem procházela. Viditelné jsou také zbytky římského divadla, několik sloupů a vstupní brána. Přímo na náměstí stojí katedrála San Cesareo, vysvědcená v roce 1074. Na stavbu trojlodní katedrály byly použity původní římské sloupy. Přestavba proběhla na přelomu 12. a 13. století. Uvnitř si všimněte mozaikových podlah. Z pravé strany přiléhá budova Palazzo Venditi ze 13. století. Základ tvoří oblouk přes Via Appia. Na opačné straně náměstí najdeme věž Torre dei Rosa, původně ze 12. - 13. století. Uvnitř sídlí městské muzeum.

V dolní části města stojí za zmínku půlkruhové náměstí Piazza Garibaldi 3, kde byl v 19. století vybudován kostel Santissimo Salvatore.

reklama

Turistické cíle - Terracina

1
Tempio di Giove Anxur

Římský chrám z 1. stol. n. l.

2
Náměstí

Náměstí v historickém centru.

3
Piazza Garibaldi

Náměstí z 19. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

99%

19 uživatelů


Doprava

A1 - Frosinone 45 km
Terracina
Terracina - Ponza
Roma 119 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Viale Europa,
čtvrtek
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Písek

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

19 km
San Felice Circeo
San Felice Circeo

Téměř devítitisícové město San Felice Circeo leží v Národním parku Circeo, na stejnojmenném mysu, v Tyrhénském moři.

» Více
20 km
Sperlonga
Sperlonga

Oblast na pobřeží, v polovině cesty mezi Římem a Neapolí, si oblíbil již římský císař Tiberius. V blízkosti Via Apia, na okraji Pontinských bažin vzniklo město Sperlonga (3 300 ob.).

» Více
35 km
Gaeta
Gaeta

Gaeta, s 20 800 obyvateli, se nachází na poloostrově, uprostřed stejnojmenného zálivu - Golfo di Gaeta.

» Více
59 km
Isole Ponziane
Isole Ponziane

Pontinské ostrovy, sopečné souostroví v Tyrhénském moři. Na šesti ostrovech - Ponza, Palmarola, Zannone, Gavi, Ventotene a Santo Stefano žije asi 4 000 obyvatel.

» Více
115 km
Roma (Řím)
Roma (Řím)

Hlavní město Itálie a regionu Lazio se nachází 27 km od tyrhénského pobřeží. V největším městě Itálie žijí bezmála 3 000 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.