Torcello

[torče-lo]
Torcello je malý ostrov v severní části Benátské laguny, nedaleko ostrova Burano. Přestože je jeho rozloha pouhých 0,44 km2, má bohatou historii. Celoročně zde žije asi jen jedenáct obyvatel. Nejvyšší bod má výšku dva metry nad mořem, je téměř celý na stejné úrovni s mořem. Návštěvníci na ostrov míří za návštěvou baziliky Santa Maria Assunta.

Historie

Ostrov Torcello byl poprvé osídlen v roce 452 n. l. uprchlíky z města Altinum, které bylo zničeno Huny. V 10. století se stalo prosperujícím obchodním a politickým centrem s až 35 000 obyvateli. Ostrov byl známý svými solnými poli, která hrála klíčovou roli jeho ekonomiky. V průběhu 14. století se ostrov začal potýkat s řadou problémů. Morové epidemie v roce 1348 a opět mezi lety 1575 a 1577 zdecimovaly obyvatelstvo ostrova. Kromě toho se bažinatá oblast laguny kolem ostrova zvětšila, což ztížilo navigaci a obchodníci přestali ostrov navštěvovat.

Basilica Santa Maria Assunta TIP 1

Tato bazilika je jedním z nejstarších náboženských objektů v regionu Veneto a je vynikajícím příkladem pozdně paleokřesťanské architektury. Podle historických záznamů byla založena v roce 639 exarchou Isaciem z Ravenny. Bazilika prošla několika přestavbami, nejvýznamnějšími byly ty, které proběhly v letech 864 a 1008. Prohlédnout si zde můžete byzantské mozaiky, nejstarší v oblasti Benátek. V hlavní apsidě se nachází mozaika Madony s dítětem.

Chiesa Santa Fosca 2

Kostel je součástí komplexu katedrály Santa Maria Assunta. Byl postaven v 9. století, je významným příkladem byzantské architektury.  Ve 12. století proběhla přestavba, aby zde mohly být uloženy ostatky sv. Fosky a sv. Maury. Kostel má tvar řeckého kříže s otevřeným portikem okolo.

 

V blízkosti vodního kanálu stojí hostinec Locanda Cipriani. Založil ji roku 1934 Giuseppe Cipriani. Nějakou dobu zde pobýval americký spisovatel Ernest Hemingway a napsal zde část románu Přes řeku do stínu stromů. Vodní kanál překlenují dva mosty, u hostince Ponte di Santa Maria a trochu dále Ponte del Diavolo. Ten byl postaven již v 15. století.

 

Venezia (Benátky)

Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

Město, Památka, Veneto

» Více

RADY & TIPY

Na ostrov Torcello se dostanete vaporettem, linkou č. 12 z Fondamente Nove v Benátkách, nebo linkou č. 9 z ostrova Burano.  Více informací: orari.actv.it

reklama

Turistické cíle - Torcello

1
Basilica Santa Maria Assunta

Významná bazilika s byzantskými mozaikami.

2
Chiesa Santa Fosca

Kostel z 9. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků


Zatím nikdo nehodnotil.


Doprava

A57 - Venezia
Venezia S. Lucia - TI
Venezia - Murano
Venezia

Počasí

Moře a pláže

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Torcello  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

2 km
Burano
Burano

Burano (2 200 ob.) je malebný ostrov v Benátské laguně, známý svými pestrobarevnými domy a krajkářstvím.

» Více
8 km
Murano
Murano

Městečko Murano (4 100 ob.) se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Benátek, v Benátské laguně.

» Více
12 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
24 km
Benátská riviéra
Benátská riviéra

Benátská riviéra, oficiálně Costa veneziana (benátské pobřeží) je severní část Jaderského pobřeží v regionu Veneto. Pobřeží o délce asi 130 km zahrnuje oblíbená letoviska od Bibione po Rosolina Mare.

» Více
40 km
Chioggia

Ostrovní město Chioggia se nachází na jihu Benátské laguny, 25 km jižně od Benátek. Ve městě žije 51 000 obyvatel.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.