Trieste (Terst)

Přístavní město s 205 000 obyvateli, leží v blízkosti hranice se Slovinskem, v Terstském zálivu. V minulosti se zde setkávala italská, slovanská a rakouská kultura, proto se od ostatních italských měst liší. V letech 1382 až 1918 bylo součástí Rakouska-Uherska a zároveň jeho největším přístavem a čtvrtým největším městem vůbec (po Vídní, Budapešti a Praze). Dnes je hlavním městem regionu Friuli-Venezia Giulia a díky mnoha památkám vyhledávaným místem turistů.

Město kávy

Terst byl jedním z nějvětších míst obchodu s kávou. V současné době se zde nachází asi pět velkoobchodních dovozců a přibližně dvacet pražíren.

V centru města můžete navštívit několik historických kaváren, nejznámější z nich jsou Caffè San Marco nebo Caffè degli Specchi.

Historie

Osídlení oblasti je doloženo již v 10. - 9. stol. př. n. l. Římané zde založili svou kolonii kolem 1. století př. n. l. , s názvem Tergeste. Další rozvoj dokládají stavby z pozdější doby, například z 2. století n. l., z období ranného křesťanství. Roku 788 bylo založeno biskupství. Od r. 1081 ale spadalo pod patriachát v Aquilei. Ve 13. a 14. století město soupeřilo se svým největším obchodním konkurentem - Benátkami. V roce 1368 Benátčané Terst obsadili, ale již r. 1381 byly donuceni se oblasti vzdát. Už následujícího roku byla připojena k habsburské Rakousko-Uherské říši. Město se stalo důležitým obchodním centrem na Jaderském pobřeží. Proslulo také výrobou lodí. V roce 1836 zde byla založena významná lodní společnost Österreichische Lloyd. Začátkem 20. století se Terst s vídeňskou architekturou a kavárnami stal oblíbeným místem umělců. Po I. světové válce připadl Itálii. Od roku 1945 vedly o město spor Itálie a Jugoslávie. V roce 1947 se stalo svobodným územím, rozděleným na dvě zóny. Část, která zahrnovala dnešní město byla k Itálii připojena v roce 1954. Hranici s Jugoslávií (dnes Slovinském) definitivně stanovili až roku 1975.

Piazza Unità d'Italia

1 Náměstí Piazza Unità d'Italia je největším nábřežním náměstím v Evropě. Již na první pohled zaujme monumentální budova radnice v čele náměstí. Před ní se nachází Fontana dei Quattro Continenti (Čtyř kontinentů). Náměstí ze tří stran obklopují paláce. Na rohu náměstí a nábřeží, po levé straně při pohledu od radnice, se nachází původní palác firmy Lloyd. Naproti, přes náměstí najdeme Palazzo del Governo. Pokud budeme pokračovat dále, z jeho zadní strany, přijdeme k opeře Teatro Verdi.

Canal Grande

Tak jako Benátky, má i Terst svůj Velký kanál 2, kde kotví malé lodě. Vybudován byl v letech 1754 - 1766, okolní paláce jsou ze stejné doby. Původně ho překlenovaly tři mosty. Dnes se zachoval pouze jeden - Ponte Rosso, ale nedávno byla otevřena nová pěší lávka. V čele kanálu stojí kostel Sant'Antonio Taumaturgo 3, z přelomu 18. a 19. století. V blízkosti kanálu najdeme srbský ortodoxní kostel San Spiridione 4, dokončený v roce 1885.

Teatro Romano a San Silvestro

Na Via del Teatro Romano si můžete prohlédnout zbytky římského divadla 5, vybudované v polovině 1. století n. l. Nejvyšší patra byla původně dřevěná.

Pokud se vydáte po Via di Donota, ze zadní strany divadla, a následně Via del Collegio, přijdete ke kostelu Santa Maria Maggiore 6. Barokní kostel byl postaven v 17. století. Mnohem významnější je menší kostel hned vedle - Basilica San Silvestro. Románská stavba vznikla na přelomu 11. a 12. století a je nejstarším kostelem ve městě. Dnešní podoba je ze století 14. a patří evangelické valdenské církvi.

San Giusto

[džusto]
Na návrší stojí hrad Castello di San Giusto 7. Pevnost s trojúhelníkovým půdorysem vznikla na místě starší stavby, kolem roku 1470. Postavit ji nechal Fridrich III. Habsburský. Okrouhlá bašta byla přistavěna v roce 1509. Bašta zvaná Fiorito, na východní straně vnikla v 17. století.

V blízkosti najdeme katedrálu - Cattedrale di San Giusto 8, v podobě ze 14. století. Uvnitře se nacházejí byzantské mozaiky  a fresky. Nedaleko je možné navštívit Civico Museo di Storia ed Arte - Orto Lapidario, které uchovává nálezy ze severního Jadranu, Egypta a z řeckého a římského období.

Na prostranství před Castello di San Giusto si můžete prohlédnout zbytky římského chrámu (Basilica Forense Romana), postaveného kolem roku 100 n. l.

Castello di Miramare

Málokterý z návštěvníků Terstu vynechá zastávku po pobřeží, směrem na severozápad.

Castello di Miramare

Nejkouzelnějším místem Terstu je bezesporu zámek Miramare, ketrý najdeme v zálivu, 8 km západně od Terstu.

Památka, Friuli-Venezia Giulia

» Více

reklama
Dovolená v Itálii

Turistické cíle - Trieste (Terst)

1
Piazza Unita d’Italia

Náměstí s radnicí a paláci.

2
Canal Grande

Vodní kanál s mosty.

3
Kostel Sant’Antonio Taumaturgo

Kostel z 18. - 19. století.

4
Kostel San Spiridione

Otrodoxní kostel z 19. století.

5
Teatro Romano

Římské divadlo.

6
Kostel Santa Maria Maggiore a Basilica San Silvestro

Barokní kostel a románská bazilika.

7
Castello di San Giusto

Středověký hrad nad městem.

8
Cattedrale di San Giusto

Katedrála ze 14. století.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

71%

7 uživatelů


Doprava

A4 - Trieste 20 km
Trieste - TI
Mezinárodní přeprava
Trieste 40 km
Venezia 151 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Del Ponte Rosso,
úterý až sobota 8:00 - 14:00
Tržnice
Riva Ottaviano Augusto 12,
úterý až sobota 5:45 - 10:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Další informace

reklama

Recenze
Navštivte v okolí

9 km
Castello di Miramare
Castello di Miramare

Nejkouzelnějším místem Terstu je bezesporu zámek Miramare, ketrý najdeme v zálivu, 8 km západně od Terstu.

» Více
23 km
Duino

Malé městečko najdeme na především skalnatém pobřeží Jaderského moře, mezi Terstem a Monfalcone.

» Více
37 km
Grado
Grado

Grado (8 700 ob.) najdeme na poloostrově a několika ostrůvcích. Z jedné strany ho obklopuje Jaderské moře, kde jsou také pláže a z druhé strany vody laguny.

» Více
42 km
Aquileia
Aquileia

Aquileia (3 500 ob.) se nachází 10 km od pobřeží Jadeského moře, přibližně 45 km západně od Terstu. Původně stotisícové město založili Římané okolo roku 180 n. l. a bylo čtvrtým největším městem v tehdejší Itálii.

» Více
91 km
Portogruaro
Portogruaro

Město Portogruaro s 25 500 obyvateli leží na řece Lemene, přibližně 25 km od jaderského pobřeží a známého letoviska Caorle.

» Více
108 km
Benátská riviéra
Benátská riviéra

Benátská riviéra, oficiálně Costa veneziana (benátské pobřeží) je severní část Jaderského pobřeží v regionu Veneto. Pobřeží o délce asi 130 km zahrnuje oblíbená letoviska od Bibione po Rosolina Mare.

» Více
141 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
185 km
Padova
Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.