Velia

Velia - Elea
Archeologické naleziště řeckého města Elea a římského Velia se nachází v Národním parku Cilento e Vallo di Diano, nedaleko města Ascea. Naleziště je zapsáno na seznamu UNESCO.

Historie

Elea byla založena v letech 538 - 535 př. n. l. Fóky (řeckými utečenci z Turecka), jako součást tzv. Magna Graecia (Velké Řecko). V 6. - 5. stol. př. n. l. zde vzkvétala eleátská škola. Elea byla domovem filozofů Parmenidase, Zenona nebo Xenofanese. Roku 273 př. n. l. se město připojilo k Římu pod jménem Velia, jako součást starověkého regionu Lucania. Ve středověku se zde nacházelo město Castellamare della Bruca.

Archeologický park

Spodní část bývala přístavní čtvrtí 1. Zde se dochovaly části hradeb, brána Porta Marina a mimo jiné také lázně ze 4.-3. století př. n. l. Odtud vede antická cesta do kopce, až k druhé bráně, Porta Rosa 2 ze 4. stol. př. n. l. Ta se zachovala v poměrně dobrém stavu. Nejstarší část Akropolis 3 najdeme na kopci. Zde se dochoval amfiteátr. Ve 13. století na tomto místě postavili Normané strážní věž - přístupná asi do poloviny.

Vstupné: 3 €/os, do 25 let 1,50 €/os (2012).

reklama

Turistické cíle - Velia

1
Přístavní čtvrť

Zbytky starověkého města.

2
Porta Rosa

Antická brána.

3
Akropolis

Nejstarší starověká část.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

50%

9 uživatelů


Doprava

A2 - Battipaglia 65 km
Ascea - TI 2,6 km
Napoli 152 km

Počasí

Moře a pláže

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Velia  2 příspěvky


Navštivte v okolí

3 km
Ascea
Ascea

Město s 5 850 obyvateli najdeme přibližně 95 km jižně od Salerna, v Národním parku Cilento e Vallo di Diano. Je složeno z několika částí.

» Více
10 km
Pisciotta
Pisciotta

Městečko s 2880 obyvateli leží v národním parku Cilento e Vallo di Diano, 100 km jižně od Salerna.

» Více
22 km
Palinuro
Palinuro

115 km jižně od Salerna, na jihu Národního parku Cilento e Vallo di Diano leží obec Palinuro (1500 ob.). Jedná se o jednu z částí města Centola.

» Více
28 km
Santa Maria di Castellabate
Santa Maria di Castellabate

Santa Maria di Castellabate je součástí 3 km vzdálené obce Castellabate (celkem 8200 ob.). Leží v severní části Národního parku Cilento e Valle di Diano, 12 km jižně od Agropoli.

» Více
32 km
Agropoli
Agropoli

Agropoli je malebné město s přibližně 21 000 obyvateli, které se nachází v jižní části Salernského zálivu, na pobřeží Tyrhénského moře.

» Více
39 km
Paestum
Paestum

Paestum leží 85 km jižně od Neapole, při pobřeží Tyrhénského moře a spadá pod obec Capaccio. Nachází se zde archeologický park se třemi zachovalými chrámy.

» Více
82 km
Salerno
Salerno

Hlavní město stejnojmenné provincie v Salernském zálivu, s 140 500 obyvateli. Jedná se o nejaktivnější přístav v Tyrhénském moři, ročně se zde přepraví až sedm milionů tun zboží.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.