Verona

Verona je největším městem regionu Veneto, přesto že není hlavním městem; žije zde přibližně 255 600 obyvatel. Město ležící na řece Adige nabízí množství historických a uměleckých památek, díky tomu se stalo oblíbeným cílem turistů.

Verona je také známá díky dvěma hrám Williama Shakespeara, Romeo a Julie a Dva páni z Verony. Ačkoli není známo, zda Shakespeare kdy navštívil Veronu nebo Itálii, jeho hry přilákaly do Verony mnoho návštěvníků. Od roku 2000 je Verona na seznamu UNESCO, což je uznáním jejího historického významu, kulturního bohatství a stojí za to město navštívit.

Historie

Město bylo založeno v 1. století př. n. l. a stalo se významným římským centrem. Jeho strategická poloha na řece Adige a na křižovatce hlavních silnic Via Gallica (z Turína do Aquileie) a  Via Claudia Augusta (z Modeny na sever) mu přinesla velký význam. Ve 3. století byly císařem Gallienem rozšířeny hradby města, aby zahrnovaly i římskou arénu.

V raném středověku bylo město svědkem politické nestability a invazí barbarů.  Ve 13. a 14. století zažilo období prosperity, kdy se stalo svobodným městským státem, hlavně díky vládnoucímu rodu Scaligeri. V době renesance, konkrétně v 15. a 16. století, přinesla vláda tohoto rodu městu politickou moc a kulturní rozvoj. Od 15. do 18. století byla Verona součástí Benátské republiky, krátce pod správou milánského rodu Visconti, prošla si také obdobím vlády Rakouska-Uheska.

Verona

 

Piazza Brà 1

Náměstí Piazza Brà tvoří největší náměstí ve Veroně. Nejvýznamnější budovou je Arena di Verona - římský amfiteátr postavený kolem roku 30 n. l.  Je jednou z nejlépe zachovaných starověkých budov tohoto druhu. Původně mohla pojmout téměř 30 000 lidí, dnes je kapacita omezena na 22 000 diváků. Gladiátorské zápasy v současnosti vystřídaly koncerty a operní představení. 

Další výraznou budovou je Palazzo Barbieri, kde sídlí městský úřad. V malém parku naproti najdeme jezdeckou sochu italského krále Viktora Emanuela II.

Castelvecchio a Ponte Scaligeri 2

Castelvecchio, středověký hrad, který byl postaven v polovině 14. století rodem Scaligeri. Dnes je v hradu umístěno muzeum, se sochami, obrazy a zbraněmi. Most Ponte Scaligero, také známý jako Ponte Castelvecchio, historický most přes Adige, byl postaven také v polovině 14. století jako součást hradu. Během 2. světové války došlo k jeho zničení, následně byl obnoven v původní podobě.

Piazza dell’Erbe 3

Nejstarší náměstí bylo vystavěno na místě římského fóra a stalo se srdcem politického a ekonomického života města. Je obklopeno řadou významných budov.

Na východní straně najdeme starou radnici - Palazzo della Ragione s věží Torre dei Lamberti, Casa dei Giudici a domy Mazzanti zdobené freskami. Na severní straně, v čele náměstí stojí barokní Palazzo Maffei, ozdoben sochami řeckých bohů. Na západní straně náměstí se nachází opevněná Casa dei Mercanti, sídlo Banca Popolare di Verona. Uprostřed stojí fontána, kterou nechal postavil v roce 1368 Cansignorio della Scala. Na fontáně je socha zvaná Madonna Verona, původně římská socha z roku 380.

Piazza dei Signori 4

Uličkou pod věží Torre dei Lamberti se můžeme dostat na druhé historické náměstí v centru města. Piazza dei Signori, také někdy označováno jako Piazza Dante (podle básníka Danta Alighieriho, který ve Veroně pobýval po odchodu z Florencie). Bylo založeno ve středověku a sloužilo jako centrum politických a administrativních funkcí města. Mezi významné budovy patří Palazzo della Ragione, Loggia del Consiglio, Palazzo del Capitanio a Palazzo del Podestà. 

Palazzo della Ragione byl postaven na konci 12. století, jeho fasáda byla částečně upravena v 19. století. Vedle Palazzo della Ragione se nachází Palazzo di Cansignorio, který byl sídlem politické moci Scaligerů a Benátčanů. Budova Loggia del Consiglio byla postavena mezi lety 1476 - 1493. Uprostřed náměstí dominuje socha Danta, která byla vytvořena v roce 1865.

V blízkosti náměstí, doslova „za rohem” najdeme kostel Santa Maria Antica z 12. století, u kterého jsou hrobky Scaligerů.

Casa di Giulietta a Casa di Romeo

Domy Julie a Romea se nacházejí v blízkosti Piazza dell’Erbe a Piazza dei Signori. Dům Julie 5 najdeme na Via Cappello a je jedním z nejvíce navštěvovaných míst ve městě. První zmínky o domě pocházejí z roku 1351. V roce 1905 ho získalo město Verona a v roce 1939 bylo otevřeno jako muzeum. Na nádvoří je možné vidět slavný balkon.

Dům Romea 6 je na ulici Via Arche Scaligere. Ve skutečnosti byl domovem významné veronské rodiny Nogarola. Casa di Romeo je jednou z nejlépe zachovaných středověkých budov ve Veroně, veřejnosti ale není přístupný.

Verona

reklama

Basilica di Sant’Anastasia 7

Bazilika Sant’Anastasia byla postavena dominikány v roce 1280 na místě staršího kostela. Jedná se o největší gotický kostel ve městě, zasvěcen je svaté Anastázii a od roku 1307 také sv. Petru z Verony. Kostel byl v držení dominikánů až do roku 1808. Sedmdesát dva metrů vysoká zvonice má devět zvonů. Nabízí bohatě zdobený interiér s vysokými klenbami, mnoho uměleckých děl, fresky a reliéfy, včetně slavného obrazu “Svatý Jiří a princezna” od Pisanela. Vstup do kostela je zdoben sochami svatého Dominika, svatého Petra z Verony a svatého Tomáše Akvinského.

Duomo di Verona 8

Hlavní dóm ve Veroně je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Byl vybudován v románském stylu po zemětřesení v roce 1117, které zničilo dva původní kostely na tomto místě. Fasádu zdobí sochařská díla z 12. století. Interiér byl rekonstruován v 15. století. Má jednu hlavní a dvě boční lodě, rozděleny jsou vysokými pilíři z červeného veronského mramoru. První tři kaple na každé straně jsou ve stejném stylu, většinou obsahují renesanční díla místních umělců.

Při dómu se nachází jedna z nejstarších knihoven na světě, Biblioteca Capitolare della Cattedrale di Verona, která je stále v provozu už od 5. století.

Teatro Romano 9

Za kamenným mostem Ponte Pietra, původně z 1. století n. l. se nachází historické divadlo z římských dob.  Bylo postaveno v 1. století př. n. l., dnes z něj vidíme pouze část míst pro sezení a zbytky jeviště. Konají se zde občas různé kulturní akce.

Castel San Pietro 10

K cestě na vrchol k pevnosti San Pietro je možné využít lanovku. Původně byla pevnost postavena ve 14. století., později zničena a nahrazena kasárnami během 19. století. Přesto že je budova nepřístupná, nabízí se odsud nádherný výhled na historické jádro města Verona.

Baslilica di San Zeno Maggiore 11

Mimo hlavní centrum města najdeme baziliku San Zeno Maggiore, pojmenovanou po místním biskupovi ze 4. století, sv. Zenovi. Stavba je významným příkladem románské architektury, vybudována byla mezi lety 967 a 1398. Impozantní fasáda je zdobena sochařskými díly a uvnitř má bronzové dvěře s biblickými scénami. Typické jsou vysoké klenby, fresky a dřevěný oltář. Podle legendy je místem, kde se konala svatba Romea a Julie, postav z Shakespearovy hry. Vedle baziliky se nachází benediktinský klášter.

reklama

Turistické cíle - Verona

1
Piazza Br?

Náměstí s římskou arénou.

2
Castelvecchio a Ponte Scaligeri

Hrad a most přes Adige.

3
Piazza dell’Erbe

Náměstí s historickými paláci.

4
Piazza dei Signori

Historické náměstí.

5
Casa di Giulietta

Dům Julie ze Shakespearovy hry.

6
Casa di Romeo

Dům Romea.

7
Basilica di Sant’Anastasia

Gotická bazilika ze 13. století.

8
Duomo di Verona

Hlavní dóm ze 12. století.

9
Teatro Romano

Zbytky římského divadla.

10
Castel San Pietro

Pevnost s výhledem na město.

11
Baslilica di San Zeno Maggiore

Románská bazilika.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

100%

1 uživatel


Doprava

A4 - Verona Sud 5 km
A4 - Verona Est 9 km
A22 - Verona Nord 9 km
Verona Porta Nuova - TI
Bergamo 115 km
Venezia 126 km
Milano 199 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza dell´Erbe,
pondělí až sobota
Informace bez záruky.

Další informace

reklama
Dovolená v Itálii

Recenze


Uživatelské recenze Verona  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

38 km
Sirmione
Sirmione

Centrum městečka Sirmione (7 500 ob.) se nachází na čtyřkilometrovém poloostrově na jihu jezera Garda. Histrorické město s hradem a termálními lázněmi je velmi oblíbeným místem turistů.

» Více
42 km
Lago di Garda
Lago di Garda

Největší a nejznámější z italských jezer leží na hranici regionů Lombardia, Veneto a Trentino-Alto Adige. Plocha jezera má velikost téměř 370 km.

» Více
85 km
Padova
Padova

Město Padova (207 300 ob.) najdeme západně od Benátek, na řece Bacchiglione. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a součást metropolitní oblasti Padova-Treviso-Benátky.

» Více
102 km
Ferrara

50 kilometrů severovýchodně od Bologni, na rameni Volano řeky Pád leží město Ferrara. Rozsáhlé historické centrum s paláci, převážně ze 14. a 15. století, je zapsáno na seznamu UNESCO.

» Více
128 km
Venezia (Benátky)
Venezia (Benátky)

Město Benátky (italsky Venezia) najdeme na nejsevernějším pobřeží Jaderského moře, postavené mezi nekonečnými lagunami.

» Více
134 km
Bologna
Bologna

Bologna je s téměr 400 000 obyvateli hlavním a nejlidnatějším městem regionu Emilia-Romagna. Přesto, že má jedno z nějvětších historických center v Itálii, bývá zahraničními turisty opomíjena.

» Více
174 km
Milano (Milán)
Milano (Milán)

Milán s přibližně 1,3 milionem obyvatel je druhým největším městem v Itálii, hned po Římu. Je hlavním průmyslovým městem Itálie a především hlavním městem módy.

» Více
182 km
Ravenna
Ravenna

Ravenna (171 500 ob.), hlavní město stejnojmenné provincie, leží asi šest kilometrů od jaderského pobřeží. Ravenna je ale především uměleckým městem s množstvím ranně křesťanských staveb světového významu. Od roku 1996 jsou některé z nich zapsány na seznamu UNESCO.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.