Volterra

Na jednom z kopců v typicky toskánské krajině leží město Volterra (10 500 ob.). Původně etruská osada se postupně změnila v rozsáhlé středověké centrum. Proslulá je těžbou a zpracováním alabastru.

Alabastr

Alabastr neboli sádrovec je minerál, vzhledově podobný mramoru. Má však menší tvrdost a hustotu, proto lze lépe opracovávat. Je také lehce průsvitný. Vyrábí se z něj různé sochy, šperky, talíře, mísy, lampy nebo hudební nástroje.

Alabastr používali už staří Etruskové. Později se využíval velice málo. Znovu objeven byl až v 19. století.

Historie

Kopec byl osídlen v době železné. Od 6. století př. n. l. jej obývali Etruskové, založili osadu Velathri. Svého vrcholu dosáhla ve 4. stol. př. n. l., díky obchodům s Římem. Později se stala součástí starověkého Říma s názvem Volaterrae. Od 1. století n. l. dochází postupně k úpadku. V 5. století bylo založeno biskupství a základy chrámu Santa Maria (Duomo). Přesto se zde v 9. století vystřídali Langobardové a Frankové. Roku 1208 začala stavba Palazzo dei Priori. Ve 13. století bylo postaveno několik rodových věží, podobně jako v nedalekém San Gimignano. Z Volterry se stal městský stát s vlastní samosprávou. V roce 1361 se však dostal do vlastnictví Florencie a Velkovévodství Toskánského. V letech 1808 - 1814 byla Volterra obsazena vojsky Napoleona Bonaparte. Od 19. století se začalo s těžbou a zpracováním alabastru ve větším měřítku.

Co navštívit

Hlavním centrem města je náměstí Piazza dei Priori 1. Na jihozápadním nároží stojí palác Palazzo dei Priori, postaven roku 1246 a je považován za nejtarší v Toskánsku. Stal se předobrazem pro Palazzo Vecchio ve Florencii. Uvnitř se nachází sál Velké rady s dekoracemi a erby z 19. století. Další paláce ve měste jsou hlavně z přelomu 15. a 16. století.

Ze zadní strany Palazzo dei Priori přiléhá katedrála - Duomo di Volterra 2. Původně románská stavba byla přestavěna ve 12. a 13. století. Interiér byl upraven ve století devatenáctém. Věž kostela je poněkud vzdálená od hlavní lodě, postavena byla v 15. století. Naproti katedály stojí osmiboká křestní kaple - Battistero di San Giovanni Battista ze 13. století. Vstupní průčelí je obloženo bílým a zeleným mramorem.

Na místě původního etruského opevnění ze 4. stol. př. n. l. vznikly ve středověku hradby. Dochovalo se také několik středověkých vstupních bran. V jižní části města stojí pevnost Fortezza Medicea 3. Skládá se ze dvou částí - staré pevnosti z roku 1342 a nové pevnosti z let 1472 - 1474. V současnosti slouží jako věznice a je veřejnosti nepřístupná.

Severně od centra se dochovalo římské divadlo 4 z 1. století př. n. l. Objeveno bylo v 50. letech min. století. Prohlédnou si můžete také zbytky etruské akropole5.

Muzea a galerie

  • Pinacoteca e Museo Civico 7
    Městská galerie a muzeum
  • Palazzo Minucci Solaini, Via dei Sarti 1
    PO - PÁ  9:00 - 19:00
    Vstup: 14 €, snížený 12 € /2016/

RADY & TIPY

Zaparkovat doporučujeme na parkovišti u Porta e Fonti di Docciola nebo u Teatro Romano. Obě parkoviště jsou zdarma /2016/ a po několika schodech se dostanete přímo do centra.

Navštívit se vyplatí některou z farem v okolí (pod názvem Fattoria nebo Azienda Agricola). Za poplatek nabízejí ochutnávky vín, olivového oleje a místní gastronomie.

reklama

Turistické cíle - Volterra

1
Piazza dei Priori

Centrum města.

2
Duomo di Volterra

Románský dóm.

3
Fortezza Medicea

Pevnost (nepřístupná).

4
Teatro Romano

Římské divadlo.

5
Acropoli Etrusca

Etruská akropole.

6
Museo Etrusco Guarnacci

Muzeum etruské kultury.

7
Palazzo Minucci Solaini

Galerie a muzeum.

Praktické informace a hodnoceníHodnocení návštěvníků

83%

6 uživatelů


Doprava

A1 - Firenze Impruneta 67 km
A12 - Rosignano Marittimo 42 km
Volterra - Saline - Pomarance - TI 10 km
Pisa 64 km
Firenze 83 km

Počasí

Navštivte v okolí

Další informace

reklama

Recenze


Uživatelské recenze Volterra  Napište recenzi jako první!


Navštivte v okolí

48 km
Siena
Siena

V kopcovité krajině středního Toskánska leží město Siena, které byste neměli minout. Historické a umělecké město s téměř 54 000 obyvateli, bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO.

» Více
64 km
Firenze (Florencie)
Firenze (Florencie)

Florencie, hlavní město Toskánska, leží v širokém údolí mezi kopci Apenin, 100 km východně od pobřeží Ligurského moře

» Více
64 km
Pisa
Pisa

Šikmá věž v Pise se stala jedním z hlavních symbolů Itálie. Pisa je ale také město s 90 000 obyvateli a od 12. století univezitním centrem.

» Více

Vzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.