ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Imperia

Imperia s 43 000 obyvateli je hlavním městem stejnojmenné provincie. Leží v oblasti Riviera dei Fiori - Květinová riviéra, podél silnice Via Aurelia. Imperia vnikla poměrně nedávno, sloučením měst Porto Maurizio a Oneglia. Mezi těmito centry protéká řeka Impero, podle které získalo nové město svůj název. Část Oneglia je zaměřena na potravinářský průmysl, především výrobu těstovin a olivového oleje. Porto Maurizio je více vyhledávané turisty.

Porto Maurizio

Na výběžku nad mořem, západně od řeky Impero, leží historické centrum s úzkými uličkami části Porto Maurizio.

Oblast byla osídlena v římských dobách. Počátkem středověku se stala nezávislou obcí pod Janovskou republikou. V období napoleonských válek bylo město připojeno k Piemotu. V roce 1923 bylo sloučeno s vedlejším městem Oneglia.

Nejvýznamnější památkou této části je bazilika San Maurizio 1 (sv. Mořice). Jedná se o největší kostel v Ligurii. Klasicistická stavba byla dokončena v roce 1838 dle návrhu Gaetana Cantoniho. Uvnitř se nachází série obrazů od Leonarda Massabò. Naproti, přes malé náměstí najdeme Mezinárodní námořnické muzeum - Museo Navale Internazionale di Imperia.

Součástí kompexu kláštera ve čtvrti Parasio je barokní kostel Santa Chiara 2. Ve středověku bylo v okolí postaveno několik strážních věží na obranu pobřeží. Jednou z nejzachovalejších je Torre Prarola 3 na pobřeží, směrem na západ. Západním směrem od města vede také malá palmová promenáda (Lungomare Colombo).

Oneglia

[onelja]
Druhou městskou částí je Oneglia s poměrně novější zástavbou. Hlavní centrum najdeme v okolí Piazza Dante. Dnešní město bylo vystavěno po vzoru Turína, který také patřil Savojům.

Pasta Agnesi

Roku 1824 založil Paolo Battista Agnesi v Oneglii jednu z prvních továren na výrobu těstovin. V roce 1888 Giacomo Agnesi výrobu přesunul do blízkosti přístavu a značně ji rozšířil. Firma vyrábí množství druhů těstovin, dostupných také u nás.

Na místě starověkého hradiště Pagus Unelia vzniklo dnešní město. Od 5. století byla oblast několikrát napadena Barbary. Roku 642 se stává součástí Lombardského království. V roce 1100 se připomíná jako majetek biskupů z Albenga. Později přechází do vlastnictví rodu Doria, který pocházel právě z Oneglie. Jeden ze členů rodu, Andrea Doria, byl významným janovským admirálem. Roku 1576 byla Oneglia prodána Savojům sídlícím v Turíně. Oneglia tak byla nejdůležitějším přístavem jejich království. V roce 1846 byla postavena nejlépe střežená věznice v království, zničena byla až během II. světové války. Roku 1923 proběhlo sloučení s vedlejším městem Porto Maurizio.

Významnou památkou je kostel San Giovanni Battista 4 (Jana Křtitele), vysvědcen v roce 1762. Ovnitř můžeme objevit rozsáhlé fresky a štukovou výzdobu. V areálu závodu Olio Carli se nachází Muzeum oliv 5 TIP (Museo dell'Olivo), jedno z několika unikátních muzejí na světě.reklama


Hodnocení návštěvníků

50%

37 uživatelů


Doprava

A10 - Imperia Est 5 km
A10 - Imperia Ovest 4 km
Imperia - Porto Maurizio - FS
Imperia - Oneglia
Genova 114 km

Počasí

Trhy a nákupy

Místní trh
Piazza Goito,
sobota 8:00 - 14:00,
středa 8:00 - 14:00
Tržnice
Piazza Doria,
7:00 - 13:00 denně,
mimo neděli
Místní trh
Via F. Cascione,
čtvrtek 8:00 - 14:00
Informace bez záruky.

Moře a pláže

Pláž: Oblázky
Modrá vlajka:
2019, 2020, 2021
Wi-FiWi-Fi internet
Navštivte v okolí

Další informace

reklama

RecenzeRecenze Imperia

1.
Jsme v Impérii již podruhé, pokud hledáte klidnou dovolenou bez animátorů a průzračné moře tak je to ono. Zatím tu nepotkáte Čecha ani Poláka.
Jarda | 22.8.2015
2.
Imperia je opravdu nádherné město,čisté moře,krásné procházky, Muzeum Oliv, blízko historická vesnice Cervo - doporučuji!!!!
Terezie | 16.8.2016
Komentáře přidávají návštěvníci webu - bez registrace.
Vložit komentář